Az idei tanévben az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikum szűkkörűen rendezi meg szalagtűző ünnepségét 2022. február 18.-án 17 órai kezdettel a Klebelsberg Művelődési Központban. Mindazokat, akik nem tudnak személyesen részt venni az eseményen, szeretnénk meghívni az eseményről készülő élő közvetítésre, amely az alábbi linken lesz nyomon követhető péntek délután 16:30-tól.
LINK
Újabb nagyra becsült és életét, hivatását a középiskolának áldozó tanárról kell megemlékeznünk halála alkalmából.
Németh Imréné Vastag Erzsébet 1942. november 15-én született Sövényházán. Szülei a helyi termelőszövetkezetben dolgoztak. Általános iskolába szülőfalujába járt, középiskolai tanulmányait a kisteleki gimnáziumban végezte, ahol 1961-ben érettségizett. Utána felvételt nyert a József Attila Tudományegyetem magyar-német szakára. 1966. június 30.-án megkapta diplomáját, augusztus 1-jétől a kisteleki középiskola tanára lett és még ugyanezen évben férjhez ment Németh Imréhez. Házasságukból egy leány született, Emese, aki szintén pedagógus, a Csengelei Általános Iskolában tanít.
Németh Imréné pályafutása során mindig arra törekedett, hogy szakmai ismereteit folyamatosan gyarapítsa, tovább képezze magát. Külföldi és hazai nyelvtanfolyamokon vett részt, ő maga is vezetett német nyelvtanfolyamokat, részt vett magyar tanári komplex képzésen és vezetőképző tanfolyamon is, amelynek eredményeképpen 1971-től ő töltötte be a gimnázium igazgatóhelyettesi posztját egészen 1998-ig, nyugdíjaztatásáig. Munkáját lelkiismeretesen, magas színvonalon végezte, 1978-ban Kiváló munkáért kitüntetést kapott. Diákjaival szigorú, de következetes volt, szerették jó humorérzékéért, szaktárgyi tudásáért és a tanítványok érdekeit mindig szem előtt tartó viselkedéséért. Kollégáival is mindig segítőkész, empatikus volt, sokszor segítette őket bölcs tanácsaival az évek során. Keresztes János igazgató úrral hosszú időn keresztül vitték vállukon a kisteleki középiskolát, fejlesztették, mindent megtettek azért, hogy válságos időkben fenn maradjon az iskola és a kisteleki fiatalok számára még ma is továbbtanulási lehetőséget nyújtson. Munkahelye egész életében a „kisteleki gimnázium” volt, bárhogyan is nevezték az évek során. Hivatását nagyon szerette, magasfokú munkateljesítmény, alapos szakmai, elméleti felkészültsége és gyakorlati tapasztalata jó eredménnyel jelentkezett munkája minden területén. Nagyon fontosnak tartotta, hogy minden tanuló megszerezze az alapvető ismereteket és készségeket, amelyek segítségével elérte célját, a felsőoktatási intézménybe való bejutást vagy a zökkenőmentes beilleszkedést a munkaerőpiacra. Egészségi állapota sajnos nyugdíjba vonulása óta folyamatosan romlott. 2016.-ban arany diplomáját sem tudta már személyesen átvenni a központi ünnepségen és utána is tovább gyengült az egészségi állapota és hosszú betegség után 2021.október 12.-én hunyt el.
Emléke a tanítványok és kollégák szívében tovább él.
Tóth Gabriella
Szeptember 1-jén megnyitották az új tanévet a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikumban is. A belső udvaron gyülekeztek a diákok, ahol a 10. a osztályosok rövid, vidám műsora után, Tóth Gabriella igazgatónő nyitotta meg a 2021/22-es tanévet.
Tanévnyitó beszédében az iskolába járás akadályairól, próbatételeiről beszélt, arról hogy ezek az akadályok leküzdhetők, s a pillanatnyi nehézségek a jól végzett munka érzésén túl sokkal többel is megajándékozzák az embert.
„Tudásunk, tapasztalataink gyarapodása, személyiségünk kibontakoztatása közben és által találjuk meg Istentől rendelt küldetésünket a világban. Ezt a szép, néha gyötrelmesnek tűnő utat, amit tanulásnak hívunk, egyikünk sem spórolhatja meg…
Néha pontosan a nehézségekre van szükségünk az életben. A túlságosan könnyű út nem edzi meg az embert. Nem leszünk erősek, amikor annak kell lennünk. De pontosan ezek a nehézségek és a becsületes küzdés tesznek bennünket alkalmassá hivatásunk megtalálásához és elfogadásához.”
Külön köszöntötte a 9. osztályosokat, akiket ünnepélyes keretek között ÁFG-s diákká is fogadtak, azzal, hogy a felsőbb évesek átadták az iskola emblémájával ellátott sálakat és nyakkendőket. Azt kívánta Nekik, hogy sikeres legyen a beilleszkedésük és nagyon sok kellemes, hasznos és tanulságos pillanatot, órát, napot, sőt hónapot töltsenek el az iskolában osztályfőnökeitekkel, Papp Emese tanárnővel és Kovács Dénes tanár úrral együtt.
A végzős diákok figyelmét felhívta arra, hogy mozgalmas, erőt próbáló év vár rájuk, de sok feledhetetlen emléket nyújtó esemény is.
„Az iskola szándéka az, hogy kiválóan teljesítsetek. Sokat fogjátok még hallani és sokféle formában azt a szót, hogy érettségi a tanév során. Nem véletlenül, hiszen erre készültünk és készülünk a 4 év során. Addig azonban, amíg a kezetekben nem érezhetitek az áhított bizonyítványt nagyon sok munka vár még ránk. Kívánom Nektek, hogy érezzétek magatokat jól, tudásban és emberi értékekben, viselkedésben egyaránt gyarapodjatok.
Azt kérem Tőletek, hogy fogadjátok meg a segítő, jó szándékú szavakat. Tanuljatok és viselkedjetek példamutatóan! Mutassatok mindenben jó példát az itt álló 9. osztályosoknak!”
A továbbiakban szó esett a javító- és osztályozóvizsgák eredményeiről és a nyáron történt változásokról, ami elsősorban a tanári kar összetételében mutatkozott meg: Az óraadó tanárok közül Hajdú Zsanett és Pál Patrik nem tanít tovább az iskolában. Viszont vannak új tanárok is: a nyugdíjba vonult Lazányi Etelka tanárnőtől Bitó Péter tanár úr veszi át a testnevelés tanítását. A hitoktatást ettől a tanévtől Zólyomi-Katona Theodora tanárnő végzi és a tömegsport foglalkozások megtartásába besegít Kiss András tanár úr.
Tóth Gabriella igazgatónő megköszönte kollégáinak a tanév előkészítésében végzett munkájukat!
„Kérlek Benneteket, hogy az új tanévben is dolgozzunk együtt közös céllal, közös akarattal! Törekedjünk arra, hogy az év folyamán minél több tanulónk érjen el sikereket tanulmányaiban. Bár az iskola alapvetően a tanulásról szól fontos, hogy élményeket adjon! Igyekezzünk megérteni tanítványainkat, legyünk gondoskodó szülők, felkészült és nyitott pedagógusok! „
Mondandóját ezúttal egy száz évvel ezelőtti népi fohásszal zárta:
„Hozzád fohászkodom édes Istenem,/ Munkálkodásomat neked szentelem.
Erőt, egészséget adj mindazoknak,/ Akik szent nevedben híven dolgoznak.
Legyen szent áldásod minden fáradságon,
Mert ha áldásod nincsen rajta,/ A munkának semmi haszna.”
Megköszönte a 10. a osztálynak és osztályfőnökének Jeremiás Csaba tanár úrnak a tanévnyitó műsor megszervezését és Nagy Dániel és Karakás Csaba 12. a osztályos tanulóknak a hangosítást.
Kifejezte jókívánságait az új tanév küszöbén, és arra kérte a jelenlévőket, hogy a következő tanévet tegyék egymás számára hasznossá és eredményessé, törekedjenek arra, hogy június végén sikeres tanévről számolhassanak be. Ehhez jó egészséget, eredményekben és sikerekben gazdag évet kívánt és megnyitotta a 2021/2022-as tanévet. Az ünnepség után közösen átvonultak a templomba, hogy részt vegyenek az ÁFG első tanévnyitó miséjén, majd osztályfőnöki órákkal folytatódott a nap.
Kérjük, támogassa adójának 1%- ával a Kisteleki Középiskoláért és Tanulóiért Alapítványt!
Adószámunk: 18453898-1-06
Az alapítvány célja:
Az alapítványt kuratórium működteti, amelynek elnöke Tóth Gabriella.
A 2000 óta közhasznúként működő alapítvány nagyon sok diáknak tudott segíteni versenyeken, tanulmányi kirándulásokon való részvételben.
Minden tanév végén az alapítvány segítségével jutalmazzuk a kiemelkedő teljesítményt nyújtó tanulóinkat (Iskoláért emlékplakett, jutalomkönyvek) és segítünk rendezvények, tanulmányi és egyéb versenyek lebonyolításában (nevezési díjak, útiköltség fizetésével) is.
Az alapítványt felajánlásokból, adományokból, az adó 1%-ának átutalásából működtetjük.
Bankszámlaszámunk: 11735098-20047751 Adószámunk: 18453898-1-06
Elérhetőségeink:
Cím: 6760 Kistelek, Ifjúság tér 3.
Telefon: 62/259-228
E-mail: info@afg.hu
Újabb szomorú hír érkezett, iskolánk volt tanára Pető Józsefné Marika, életének 79. évében 2021. március 31.-én elhunyt. Temetése 2021. április 12-én 13 órakor lesz az Újszegedi temetőben.
Pető Józsefné (Márfi Mária) 1942. június 13-án született Szegeden. Édesapja mozgóposta-kezelő, édesanyja háztartásbeli volt. 1960-ban érettségizett jó eredménnyel az újszegedi Rózsa Ferenc Gimnáziumban, majd postaforgalmi tanfolyamot végzett. Mezőhegyesen és Hódmezővásárhelyen is dolgozott, de végleges helyét távgépíróként találta meg több tanfolyam és nemzetközi képzés elvégzése után.
1966-ban férjhez ment, két lánya született Ágnes és Éva, de 1977-ben elvált és utána egyedül nevelte gyermekeit.
1969-1971 között felsőfokú postatiszti tanfolyamot végzett és többször nyert a Szakma Ifjú Mestere mozgalomban is bronz-, ezüst-, és aranyérmet. 1973-tól 1976-ig a szegedi Postaigazgatóság Személyzeti Osztályán dolgozott, majd 1976 őszétől - amikor Mórahalomról áthelyezték a postaforgalmi szakképzést Kistelekre- szakoktatóként kezdett dolgozni a kisteleki Árpád Fejedelem Gimnázium és Postaforgalmi Szakközépiskolában. Az újonnan megalakult szakmai munkaközösség vezetője volt 1986-ig, utána 1993-ig pedig ő látta el a gyakorlati oktatásvezetői feladatokat. 1994-ben visszament a Szegedi Postaigazgatóságra dolgozni és a Hálózatüzemeltetési osztály munkatársaként ment nyugdíjba 1997-ben. Nyugdíjaztatása után még 2 évig, 1999-ig részmunkaidőben tovább folytatta a tanítást.
Nagyon sok postaforgalmi szakközépiskolás diák nőtt fel a kezei között és sajátította el a távközlési és távgépírási ismereteket a segítségével. Újító tevékenysége is jelentős volt, hiszen a 90-es évek elején az ő közreműködésével került kapcsolatba iskolánk a 2F számítástechnikai iskolával és az ő kezdeményezésére indultak be az első számítástechnikai képzések is ezzel egyidőben. Marika is részt vett a tanárok alapozó oktatásában és az utolsó iskolában töltött éveiben a diákoknak is tanított számítástechnikát.
Mindig vidám, temperamentumos személyiségével jó légkört teremtett maga körül, diákjai és munkatársai is szerették segítőkészsége és jószívűsége miatt. Tanítványaival való kapcsolatát a türelmesség, az igényesség, a fegyelem megkövetelésének igénye jellemezte. Munkáját rendkívüli nagy szorgalommal, kitűnő szakmai hozzáértéssel és teljes odaadással végezte. A postai szakma iránti elkötelezettsége eredményesen segítette a tanulók hivatásszeretetre nevelését.
Nyugdíjba vonulása után életét gyermekei, unokái körében töltötte és leginkább a kertjének és a virágtermesztésnek élt. Maradt az az örökmozgó aktív ember, aki előtte is volt. Természetesen a postától nem szakadt el, aktív Postás Nyugdíjas klubtag volt, így megmaradt a postás közösségen belüli kapcsolata halála napjáig. A posta egész életében a szívügye maradt.
A fennmaradó szabadidejében 4 unokáját istápolta, mikor kit kellett (3 felnőtt unokája van és egy kicsi), utolsó éveiben a legkisebb, 10 éves Borit vitte úszni, és vigyázott rá. Családján kívül a postai dolgozók közössége, volt pedagógus kollégái és tanítványai is gyászolják.
Emlékét szívünkben örökké megőrizzük.
Szinte az egész ország informatikus- és pedagógus társadalmát letaglózta a hír, hogy 2021. március 17-én, pótolhatatlan űrt hagyva maga után, örökre elment Molnár Péter informatikatanár, rendszergazda.
Péter 1970. április 23-án született Kisteleken. Szülei kiskorában elváltak. Édesanyja egyedül nevelte a 2 évvel fiatalabb húgával együtt. Általános iskolai tanulmányait a kisteleki II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolában végezte, majd az Árpád Fejedelem Gimnázium és Szakközépiskolában tanult tovább. Mindig kiváló tanuló volt. Sokoldalúságával már iskolás korában is kitűnt, sportolt, táncolt, műsorokat szervezett és verset mondott, a közösség fő mozgatórugója volt. Természettudományos érdeklődése is korán megmutatkozott. Középiskolai matematikatanárának az elbeszéléséből tudjuk, hogy maximális felkészültség kellett, hogy Peti és a hasonló érdeklődésű osztálytársak tudásvágyát kielégíthesse. A számítógéppel is a gimnazista évei alatt ismerkedett meg és mindig büszkén mesélte, hogy az „övé” volt az iskola első számítógépe. Ez „babonázta meg” annyira, hogy kitűnő érettségije után, a József Attila Tudományegyetem Természettudományi Karán szerezzen programozó matematikusi diplomát 1992-ben, majd programtervező matematikusi egyetemi végzettséggé egészítse ki 1994-ben.
Ekkor kezdett el dolgozni a Kisteleki Kábelgyárban, de onnan hamar visszahúzta a szíve korábbi „alma máterébe”, és 1995. szeptember 1-jén kezdte meg munkáját az Árpád Fejedelem Gimnázium, Postaforgalmi Szakközépiskola és Kollégiumban számítástechnika tanárként, majd 2000-től a rendszergazdai feladatokat is ellátta ugyanitt. Annyira szerette a tanítást, hogy annak érdekében, hogy megfeleljen a szigorú pedagógusi előírásoknak, 2007-ben mérnöktanári végzettséget is szerzett. 1998-ban érettségiztek először iskolánkban számítástechnikából, és azóta minden évben számtalan diák tett közép-vagy emelt szinten sikeres érettségi vizsgát informatikából Molnár Péter tanár úr áldozatos munkájának köszönhetően.
Ugyancsak 1998-ban kezdődött meg az érettségire épülő szakképzésként beindított számítástechnikai szoftverüzemeltető képzés, 2005-től pedig a hagyományos postaforgalmi szakma oktatása mellett az iskola beindította informatikai szakképzését is. Mindezen törekvésekben Péter is oroszlánrészt vállalt, ötleteivel, magas színvonalú munkájával segítette az iskolavezetést az újítások kitalálásában és megvalósításában, szakértelme pedig biztosította, hogy ezek a vállalkozások sikeresek legyenek. Mindig kereste a lehetőségeket és forrásokat az eszközpark és az iskolai hálózat fejlesztésére, bővítésére és neki köszönhető, hogy a középiskola informatikai felszereltsége már hosszú évek óta kiemelkedően jó és példaértékű sok más iskola számára.
De nemcsak a technikai feltételek biztosításával segítette kollégái és a mindenkori iskolavezetés munkáját, hanem folyamatos szakmai támogatást is nyújtott. Az általa tartott továbbképzéseken sajátítottuk el sokan az alapvető számítógépkezelői ismereteket, később, pedig ahogyan fejlődtünk, egyre többen és bátrabban használtuk az oktató munkánkban is a Tőle tanultakat a digitális tartalmak készítésében, az adminisztrációs tevékenységünkben és szinte minden iskolai munkákban.
Árpád Információs Rendszert készített és megtervezte, létrehozta és működtette az iskola honlapját, majd a digitális naplók korának beindulásával, Ő is kifejlesztette saját elektronikus naplóját, amely 2006-ban indult diadalútjára. Először csak még a mi iskolánkban tesztelte és finomította, de hamarosan országszerte ismertté és népszerűvé vált. Az összes elérhető digitális napló közül az ő általa fejlesztett volt a „legfelhasználóbarátibb” és legjobban adaptálható, hiszen készítője napi rutinnal bírt az oktatás területén, ezért tisztában volt mindennel, ami a tanárok, osztályfőnökök és iskolavezetők számára fontos volt és a törvényi előírásoknak is maximálisan megfelelt. Valószínűleg ezért nőtte ki magát a naplója rövid időn belül az egyik legelismertebb és legtöbbet alkalmazott iskolai dokumentummá szinte az egész országban. Ezzel kezdődött valószínűleg az ismertsége és elismertsége is a szakmában- informatikusok és pedagógusok körében egyaránt-, amely azt eredményezte, hogy mára rengeteg országos szakmai fórum és egyesület, nagyon sok informatikatanár és rendszergazda, iskolaigazgató és pedagógus gyászolja Molnár Péter elvesztését, és tanakodik, hogy hogyan tudja tovább folytatni a munkáját anélkül a kiemelkedő szakmai és emberi példamutatás nélkül, amellyel Péter mindenkit támogatott és mindenkinek segített. Önzetlenül sietett az iskolák segítségére azzal is, hogy a kötelezően bevezetett, új rendszerű, de nem általa készített elektronikus naplóhoz kiegészítő szoftvert készített, hogy megkönnyítse az új napló használatát.
Elnökségi tag volt a Közoktatási Rendszergazda Egyletben, adminisztrátorként működtette a Techinfo levelezőlistát, a rendszergazdák és informatikatanárok szűkebb szakmai közösségét, tagja volt az Informatika-Számítástechnika Tanárok Egyesületének, ahol vezetőoktatóként képzéseivel, előadásaival segítette kollégáit és részt vett a Digitális Jólét Program alapköveinek lerakásában.
Magánéletében is az volt rá jellemző, hogy szilárd támaszt biztosított családja minden tagjának. Szoros kapcsolatban volt édesanyjával, húgával, annak gyermekeivel és féltő szeretettel és gondoskodással nevelte 17 éves fiát, akinek mindent megadott a tartalmas és gondtalan felnevelkedéséhez.
Töretlen optimizmusával, kiemelkedő tehetségével, fáradhatatlanságával, kedves derűjével, felbecsülhetetlen szakmai tudásával és rendíthetetlen elhivatottságával állt ki a pedagógusok és az informatikatanítás mellett szakmai pályafutása 25 éve alatt. Molnár Péter személyében nagy formátumú és kivételes embert veszített el Kistelek városa és az oktatási intézmények. Halála soha el nem múló fájdalmat és pótolhatatlan veszteséget jelent az őt gyászoló hozzátartozók, kollégák, tanítványok, barátok, ismerősök számára.
Emlékét szívünkben örökké megőrizzük
Már több napja, hogy megérkezett a rossz hír arról, hogy szeretett kollégánk Molnár Péter nem tudott megbirkózni a vírussal és elment örökre, de ennek ténye számunkra még mindig felfoghatatlan.
Az nem lehet, hogy nem jön be többet az iskolába, és hangja nem tölti be a tanárit és a folyosókat. Az nem lehet, hogy nem áll oda többet mellénk vagy mögénk a számitógépnél, ami erre egycsapásra megjavul vagy a kérdezett probléma megoldódik. Nem lehet, hogy nem mosolyog ránk többet azzal a kedves, de ugyanakkor hamiskás mosolyával. És az sem lehet, hogy nem lesz több tanítvány, aki neki köszönheti a sikeres érettségijét, felvételijét vagy azt, hogy megszerette az informatikát. Lehetetlen, hogy nem halljuk többé lelkesen beszélni a jövőről, a terveiről, az aktuális közéleti helyzetről, vagy, hogy nem ad nekünk több tanácsot, és segítséget, ha szükségünk van rá. Mert Peti ilyen volt, bármikor lehetett rá számitani, készségesen segített a hozzáfordulóknak, és nemcsak iskolai vagy kisteleki szinten. Egy egész ország pedagógus, -és informatikatanári közössége gyászolja Őt. Szakmai hozzáértése, agilitása és jobbitó törekvései nagyon fognak hiányozni mindenkinek.
Molnár Péter neve és személyisége egybeforrt a kisteleki gimnáziuméval. Diákként és később tanárként is kiemelkedett kivételes intelligenciájával, sokoldalúságával, kreativitásával, hatalmas szakmai tudásával, állandó jókedvével és sziporkázó humorával. Sosem felejtem el azt a szenvedélyt, amivel még sok-sok év után is felidézte első találkozását az iskolai számítógéppel (még gimnazistaként), ami aztán abba az irányba terelte életét, hogy informatikával foglalkozzon, pedagógus legyen, és ezáltal egy olyan életpályát hagyjon maga után, amivel mindannyiunk számára példát mutat és ami miatt büszkeség tölthet el mindenkit, aki ismerte Őt.
Személyes gondolatokkal szeretnénk tőle búcsúzni és felidézni néhány dolgot (mindent úgysem lehet), ami miatt nagyon szerettük, és ami miatt nagyon hiányozni fog közösségünkből.
Ha az ember sok évig együtt dolgozik valakivel, sok emlék marad meg az illető személlyel kapcsolatban. Így vagyok én is Péterrel. Köztudott volt, hogy humán szakos lévén egyáltalán nem kedveltem a számítógépet és az azzal kapcsolatos dolgokat. Idegen volt számomra, féltem a használatától. De szintén sok évvel ezelőtt elérkezett a pillanat, amikor nem menekülhettem ettől a dologtól. Jöttek a hírek, hogy váltás lesz digitális naplóra, no meg nem ártana néhány dologban megtanulni használni a számítógépet. Az iskolavezetés szervezett is egy tanfolyamot bizonyos számú embernek, mivel az iskola kapott notebookot (de rég volt!!). Péternek kellett kiválasztania azokat a személyeket, akik kaphattak laptopot, és részt kellett venni a tanfolyamon. Biztos voltam benne, hogy én nem leszek közöttük, hiszen tudta mennyire idegenkedek a géptől. Nagyot tévedtem!!!
Mikor mondta a nevem, majdnem rosszul lettem. A kérdésemre, hogy miért kell nekem ez, mikor tudja, hogy mennyire nem szeretem a gépet, azt válaszolta: "Pont ezért. Most fogsz vele megbarátkozni, otthon is ismerkedhetsz vele".
Miért is gondoltam, hogy nem leszek kiválasztva? Nem értem. Hiszen ez egy pedagógiai módszer volt, amit amúgy én is alkalmazok. Csakhogy ott én voltam a diák! Köszönöm Péter! Nagyszerű pedagógus voltál!
Az egyik legkedvesebb tanítványom és kollégám volt. Kitűnő tanuló, nagyon sokoldalú és jó közösségi gyerek volt. Ha kellett szavalt, ha kellett énekelt, szervezett és kiváló táncos volt. Középiskolásként is jószívű és segítőkész volt. Osztálytársai is szerették, jó barát volt. Családcentrikus volt. Anyukáját, húgát és fiát nagyon szerette. Összetartó család, mindenben támogatják egymást. Kiváló tanár és jó kolléga volt, nagyon fog hiányozni!
Kedves Peti! Sosem felejtem el az első találkozásunkat a gimiben, én már akkor hallottam Rólad, hiszen Molnár Péter neve és a gimi összefonódott már nagyon régóta. A napló eligazításában segítettél először, de utána is számtalanszor számíthattam, számíthattunk Rád. Nemcsak szakmai jellegű segítségeket adtál, BÁRMIVEL kapcsolatban kikérhettük a véleményed, ami mindig nyugodt, higgadt tudott maradni. Nem tudom mi lesz most velünk, hogyan tovább, mert nem vettem számításba azt, hogy Te nem gyógyulsz meg, nem opció, hogy nincs tovább… És az lett. Nincsenek szavak… elfogytak… nagyon fogsz nekünk hiányozni…
Ha Petire gondolok, legelőször az önzetlen segítőkészsége jut eszembe. Nem volt olyan lehetetlen időpont, akár este 10, 11 vagy éjfél, amikor kérdésem volt, és arra ne válaszolt volna azonnal. Mérhetetlen munkabírása, munkaszeretete, kimagasló szakmai tudása tette őt igazán naggyá, igazán pótolhatatlanná.
Kisteleken két munkahelyem volt; a kábelgyár és a gimnázium. Péterrel kollégák voltunk mindkét helyen. A kábelgyárból úgy emlékszem rá, mint egy nem túl bőbeszédű és barátkozó fiatalemberre, aki bermuda nadrágot viselt és mindig segített, ha gond volt a számítógéppel. Talán ez foglalja össze Péter lényét; mindig segített. Később a gimnáziumban is kollégák lettünk. Szerencsére az évek során néha én is segíthettem neki, ha időnként szüksége volt idegen nyelvtudásra, akkor megkeresett. Szívesen tettem volna érte többet is. Utólag mindig úgy érezzük, hogy még olyan sok mindent csinálhattunk volna együtt, nem tudunk eleget a másikról és már nem is lesz lehetőség megtudni. Keveset voltunk munkahelyen kívül együtt, így csak röpke emlékek maradnak, végzős osztályok bankettjei, amikor kellemesen elbeszélgettünk, szerenád, amikor az ablaka alatt énekeltünk a gyerekekkel vagy karácsonyi és év végi összejövetel a kollégákkal. Úgy képzelem, most nézel bennünket onnan fentről, és csóválod a fejed, mert nem értesz egyet azzal, ahogyan a gyerekek az informatika feladatot igyekeznek megoldani, vagy ahogyan mi, tanárok ügyetlenkedünk a Google Classroomban és Krétában. Biztos nem én vagyok az egyetlen, aki úgy érzi, sajnos korán hagytál itt bennünket, még lett volna dolgod közöttünk. Emlékedet megőrizzük.
Miatta lettem programozó-informatikus, megszerettette velem az informatikát. Tiszta szívből tanított. Projektekben vettünk rész és nagy sikereket vittünk véghez. Úgy törődött a diákjaival, mintha a gyermekei lennének, közvetlen, szeretetben teljes, segítőkész, olyan ember, akire büszkén fel lehet nézni. Emlékszem a délutáni multimédia szakkörre, ahol nagyon sok tudást adott át médiából is. Emlékszem az ETIPAFG projektünkre, ahol különdíjat és országos 2. helyezést értünk el. Emlékszem arra is, hogy emelt szintű érettségi után megdicsért, mert a szóbelin a maximális pontszámból 1 pontot vesztettem csak. Nem akarta elhinni. És ez mind Őneki köszönhető. Hitt bennem! Cserében én nagyon szeretném, ha hasonló emberré válhatnék!
Köszönöm, hogy a Tanárom, Kollégám, Barátom volt és hogy részét képezte az életemnek! Sosem felejtem el! Mindig a szívem legszeretettebb pontján őrzöm!
Tudjuk mindannyian, hogy aki megszületik, az egyszer el is távozik a földi létből, mégis ember ezt a tényt nem könnyen veszi tudomásul. Főleg akkor, amikor arról értesül, hogy elment közülünk valaki, akit sokan ismertek és sokan szerettek is. Peti ilyen volt: családjában, baráti körében, a pedagógus és informatikus társadalomban pótolhatatlan űrt hagyott maga után. Nem volt olyan szakmai kérdés, amiben ne tudott volna segíteni akár a leglehetetlenebb időpontban. A naplót, amit fejlesztett a mai napig visszasírjuk. Rengeteget tanultunk tőle, és mindig volt türelme, ha valamit bénáztunk. A betegség egy különleges embert ragadott el közülünk, akire jól illenek Kosztolányi szavai:
Keresheted őt, nem leled, hiába,
se itt, se Fokföldön, se Ázsiába,
a múltba sem és a gazdag jövőben
akárki megszülethet már, csak ő nem.
Többé soha
nem gyúl ki halvány-furcsa mosolya.
Szegény a forgandó, tündér szerencse,
hogy e csodát újólag megteremtse.
Nagyon fogsz hiányozni, Peti!
Ahogy telnek rajtam az évek, egye gyakrabban kell elbúcsúznom családtagoktól, rokonoktól, barátoktól és ismerősöktől. Mindig különösen megrázó, ha az embernek olyasvalakitől kell elbúcsúznia, aki közel állt hozzá vagy esetleg gyakran találkozott az illetővel. Elfogadhatatlan a gondolat, hogy valakivel nem is olyan régen találkoztunk, beszélgettünk, de soha többé nem fogjuk már látni őt. Mintha csak egy hosszú utazásra ment volna, de hamarosan úgyis megint találkozunk… Néha ezzel szoktam vigasztalni magam. Persze tudom, hogy ez csak gyerekes fikció. Különösen szomorú olyan embertől elköszönni, aki valamilyen formában hatással volt ránk, vagy akivel jó volt időt tölteni. Péter mindenképpen ilyen személy volt. A munka iránti odaadása, szeretete, alázata hatott a környezetére. Mindig mindennel kapcsolatban „képben volt”, ami az iskolát, annak működését érintette. Folyton a tökéletes munkára törekedett. Nála nem volt olyan, hogy valamit összedobok, aztán majd lesz valahogy… Nem voltunk napi kapcsolatban, de bármikor fordulhattam hozzá, hétvégén is felhívhattam, ha iskolai ügyről volt szó. Ez volt az élete. Sajnos már csak volt. Felfoghatatlan. Sokat tanulhatott tőle az ember: két lábbal a földön állt, racionális típus volt. Az utóbbi időben viszonylag ritkán találkoztunk, hiszen már „csak” rendszergazdaként dolgozott nálunk. Ennek ellenére rendszeresen felkerestem, ha volt egy kis időm, és a közéletről beszélgettünk, filozofáltunk. Vagyis inkább ő. Én meg hallgattam. Szerettem őt hallgatni. Szenvedélyesen tudta védeni az álláspontját egy-egy közéleti kérdésben, itt is főként az oktatást érintő ügyekben. Nem csak a szakmájában, hanem ezen a területen is nagyon éles volt a látása és analitikus a gondolkodása. Néha jókat nevettünk, amikor olyan téma került elő, ami abszurd és józanésszel felfoghatatlan volt. Ilyenkor a végén mindig csak legyintett. Nagyon fognak hiányozni ezek a beszélgetések. A legyintések. Az optimista mosolya.
Nyugodj békében, drága Péter!
Mély megrendüléssel és hatalmas fájdalommal a szívünkben tudatjuk, hogy:
Molnár Péter
iskolánk sokak által szeretett és nagyrabecsült tanára 2021. március 17-én itthagyott bennünket.
Személyének elvesztése pótolhatatlan veszteség mindannyiunk számára.
Emlékét örökké megőrizzük!
Tanáraink fogadó óráihoz a következő címeken kapcsolódhatnak 2021.02.12-én 15-16 óra között:
Lazányi Etelka: https://letsmeet.hu/AFG_Lazanyi_Etelka_fogadoora
Papp Emese: https://letsmeet.hu/AFG_Papp_Emese_fogadoora
Molnár Péter: https://letsmeet.hu/AFG_Molnar_Peter_fogadoora
Vighné Tisótzki Tünde: https://letsmeet.hu/AFG_Vighne_Tisotzki_Tunde_fogadoora
Hudák Éva: https://letsmeet.hu/AFG_Hudak_Eva_fogadoora
Tóth Gabriella: https://letsmeet.hu/AFG_Toth_Gabriella_fogadoora
Kormány-Elekes Gabriella: https://letsmeet.hu/AFG_Kormany_Elekes_Gabriella_fogadoora
Pál Patrik: https://letsmeet.hu/AFG_Pal_Patrik_fogadoora
Kovács Dénes: https://letsmeet.hu/AFG_Kovacs_Denes_fogadoora
Beleznai-Bolyán, Melinda: https://letsmeet.hu/AFG_Beleznai-Bolyan_Melinda_fogadoora
Takács Gizella: https://letsmeet.hu/AFG_Takacs_Gizella_fogadoora
Hegedűsné Kővágó Katalin: https://letsmeet.hu/AFG_Hegedusne_Kovago_Katalin_fogadoora
Jeremiás Csaba: https://letsmeet.hu/AFG_Jeremias_Csaba_fogadoora
Bognár Judit: https://letsmeet.hu/AFG_Bognar_Judit_fogadoora
Kormány Gizella 1935. március 8.-án született Kisteleken. Szülei kisteleki lakosok voltak, édesapja cipészmester, édesanyja háztartásbeli.
Kisteleken járt általános iskolába és Szegeden a Pedagógiai Gimnáziumban érettségizett. 1953-ban az érettségi vizsga után a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi Karának matematika-fizika szakán folytatta tanulmányait, ahol 1957-ben szerzett diplomát.
Az egyetem elvégzése után a munkát a csongrádi Batsányi János Gimnáziumban kezdte, majd egy tanév után visszahelyezték szülővárosába, ahol 3 évig a Rákóczi úti II. számú Általános Iskolában dolgozott, majd 1961. őszén kezdte meg pedagógusi munkáját matematika-fizika szakos tanárként az akkori Gimnázium, Postaforgalmi Szakközépiskola és Kollégiumban. Munkahelye egész életében a „kisteleki gimnázium” volt, akárhogyan is nevezték az évek során. Hivatását nagyon szerette, diákok generációi kerültek ki a keze közül, akikkel megismertette a matematikán és fizikán kívül az ábrázológeometriát és a műszaki rajzot is. Nagyon fontosnak tartotta, hogy minden tanuló megszerezze az alapvető ismereteket és készségeket, amelyek segítségével elérte célját, a felsőoktatási intézménybe való bejutást vagy a zökkenőmentes beilleszkedést a munkaerőpiacra. Mindig tudásának és képességeinek megfelelően látta el feladatait. Ki kell emelni fizika tanítása során, hogy szívesen alkalmazta a tanulókísérlet módszerét és rendszeresen használta a korabeli, modern eszközöket. Nagy gondot fordított a feladatmegoldó készség kialakítására mindkét tárgyában, jó alapokat teremtve tanítványai számára a sikeres érettségi vizsgához és a szakirányú továbbtanuláshoz. Aktív tagja volt a tantestületnek, tapasztalatainak közkinccsé tételével állandóan támogatta fiatalabb nevelőtársait, észrevételeivel segítette az egységes eljárások kialakítását. Többször volt osztályfőnök és munkaközösségvezető is nyugdíjba vonulásáig, 1995-ig. 1977-ben munkája elismeréseképpen az Oktatásügy Kiváló Dolgozója kitüntetésben részesült. Nyugdíjba vonulása után alkalmanként meglátogatta régi iskoláját, részt vett néhány ünnepségen, megemlékezésen, 2017-ben még a város pedagógus közössége előtt átvette Gyémánt diplomáját, de utána fokozatosan romlott az egészségi állapota és hosszú betegség után 2021. január 11-én hunyt el.
Emléke a tanítványok és kollégák szívében tovább él.
INTÉZKEDÉSI TERV
A 2020/2021. TANÉVBEN A KÖZNEVELÉSI INTÉZMÉNYEKBEN A JÁRVÁNYÜGYI KÉSZENLÉT IDEJÉN ALKALMAZANDÓ ELJÁRÁSRENDRŐL
Itt olvasható iskolánk eljárásrendje a járványügyi készenlét idejére. Az intézkedési terv az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiadott tájékoztató és a saját hatáskörünkben meghozható döntések alapján készült. Az eljárásrend célja a koronavírus elleni védekezés minél hatékonyabb megszervezése diákjaink és munkatársaink egészségének megóvása érdekében.
Takarítás, fertőtlenítés:
Iskolánkban a tanévkezdés előtt megtörtént a mindenre kiterjedő fertőtlenítő nagytakarítás, amelyet a mindennapos fertőtlenítő takarításhoz hasonlóan a Nemzeti Népegészségügyi Központ előírásai szerint végeznek a munkatársak.
A tisztító- és fertőtlenítő szerek beszerzése és biztosítása folyamatos.
A portánál és az emeleteken kézfertőtlenítő készülékeket helyeztünk el vírusölő fertőtlenítőszerekkel feltöltve, amelyek használata belépéskor kötelező, de naponta többször is használható. A nap folyamán ajánlott a többszöri kézmosás, amelynek helyes és rendszeres elvégzésére felhívjuk a tanulók figyelmét.
Az intézmény látogatása, rendezvények, kirándulások:
Iskolánkat kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, tanuló látogathatja.
A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél vagy egy háztartásban élő rokonnál koronavírus-gyanúja merül fel vagy igazolt fertőzés van.
Az iskolánk is tájékoztatja a szülőket, ha gyermeküknél tüneteket észlel és gondoskodik a további teendőkről.
A járványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről szóló 431/2020. (IX. 18.) Korm. rendelet értelmében a köznevelés intézmény területére az ott foglalkoztatott személyen, az ott szükséges karbantartási, illetve javítási munkát végző személyen, a jogszabályon alapuló kötelezettség teljesítése céljából érkezőn, a gyermeken vagy tanulón, valamint a gyermeket vagy tanulót kísérő nagykorú személyen kívül más személy nem léphet be. A gyermeket vagy tanulót kísérő egy fő nagykorú személy csak maszkban léphet be az intézménybe, a testhőmérséklet-mérési pontig.
Az iskolában megtartandó rendezvények szervezésekor tekintettel vagyunk az alábbi központi előírásokra:
- az Operatív Törzs által meghatározott létszámkorlát szigorú betartására,
- az alapvető egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartása (távolságtartás, maszkviselés, kézfertőtlenítés, szellőztetés),
- zárttéri helyett szabadtéri rendezvény szervezése,
- a rendezvény kisebb létszámú rendezvényekre bontása és a résztvevők körének korlátozása.
A 9.-10. osztályosok úszásoktatása átmenetileg felfüggesztésre kerül.
Hiányzás és igazolás:
A hiányzással és azok igazolásával kapcsolatos tudnivalókat továbbra is a Házirend szabályozza.
Ha vírusfertőzés vagy egyéb betegség vagy családi okok miatt valaki hiányzik, a szülő azonnal tájékoztassa az osztályfőnököt!
Az a gyermek, tanuló vagy pedagógus, aki bármilyen betegség miatt otthon maradt, a háziorvos, a kezelőorvos igazolásával vagy kórházi zárójelentéssel mehet újra az intézménybe.
Hatósági házi karantén esetén a járványügyi hatóság által kiadott, a járványügyi megfigyelést feloldó határozatot szükséges bemutatni.
Egészségügyi szempontból biztonságos környezet kialakítása:
A járványügyi készültségi időszak védelmi intézkedéseiről szóló 431/2020. (IX. 18.) Korm. rendelet értelmében a köznevelési intézményekben 2020. október 1-jétől kötelező a foglalkoztatottak és a tanulók testhőmérsékletének mérése érkezéskor. A döntés értelmében foglalkoztatott, illetve nagykorú tanuló csak akkor mehet az intézménybe, ha az érkezéskor mért testhőmérséklete nem haladja meg az országos tisztifőorvos által meghatározott mértéket (37,8 °C). Kiskorú tanuló esetén, ha testhőmérséklete az ismételt mérés alapján is eléri vagy meghaladja ezt a mértéket, a többi gyermektől, illetve tanulótól elkülönítjük és erről a szülőt vagy a törvényes képviselőt is haladéktalanul tájékoztatjuk.
Zárt térben a kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet fordítunk a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre, mely vonatkozik
minden zárt térre, így a folyosókra, valamint a szociális helyiségekre is. A helyiségek ablakát
időjárás függvényében lehetőség szerint nyitva tartjuk.
Kiemelt figyelmet fordítunk az alapvető higiénés szabályok betartására. Az egyes tevékenységeket megelőzően és azokat követően szappanos kézmosással vagy alkoholos kézfertőtlenítéssel biztosítjuk a személyes tisztaságot.
Helyi döntések:
Az iskola területére csak kézfertőtlenítés után szabad belépni. A dolgozók és tanulók számára az osztálytermekben, az udvaron és az ebédlőben nem kötelező a maszk viselése, az iskola többi részén viszont igen. Az intézmény területén a látogatók számára is kötelező a szájmaszk használata.
Törekszünk az intézményi csoportosulások megelőzésére a tanév folyamán, mind az intézmény területén, mind az intézmény épülete előtt.
Szünetekben mindenki az udvaron vagy az osztálya számára kijelölt folyosórészen tartózkodik.
Testnevelésórákon előtérbe helyezzük a szabadtéri foglalkozást.
Az ebédlőnél kijelöljük és megköveteljük a megfelelő védőtávolságot.
A csoportbontásos, informatika és természettudományos órákon kívül minden óra az osztály saját termében van megtartva, lehetőség szerint a szükséges védőtávolság megtartásával a termeken beüli ültetéskor.
Teendők beteg személy esetén:
Amennyiben egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tünetei észlelhetők, haladéktalanul elkülönítjük őt, egyúttal értesítjük az iskolaegészségügyi orvost, aki az érvényes eljárásrend szerint dönt a további teendőkről. Gyermek esetén a szülő/gondviselő értesítéséről is gondoskodunk, akinek a figyelmét fel kell hívni arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát. Azt követően az orvos utasításainak alapján járjanak el.
A beteg gyermek felügyeletét ellátó személynek kesztyű és maszk használata kötelező.
Amennyiben felmerül a COVID-19 fertőzés gyanúja, fontos, hogy megfelelő felkészültséggel
rendelkező egészségügyi dolgozó kerüljön értesítésre. A háziorvos, házi gyermekorvos, illetve a kezelőorvos jogosult a COVID-19 fertőzés gyanújára vonatkozóan nyilatkozni. Amennyiben fennáll a gyanú, nekik kötelességük az NNK által kiadott aktuális eljárásrendnek megfelelően ellátni a beteggel kapcsolatos teendőket.
A gyermek az iskolába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza.
Amennyiben krónikus betegséggel élő gyermek az új koronavírus okozta járványügyi helyzet miatt speciális eljárást, védelmet igényel, erről a kezelőorvosnak kell döntenie, mely alapján a szükséges intézkedéseket meg kell tenni.
Intézkedések fertőzéssel érintett intézmények esetén:
A járványügyi intézkedések meghatározása (beleértve a karantén elrendelését, feloldását
stb.) a területi népegészségügyi hatóság, míg a tanügyi intézkedésekre (így a rendkívüli szünet vagy a tantermen kívüli, digitális munkarend elrendelésére vagy visszavonására) vonatkozó javaslat felterjesztése az Emberi Erőforrások Minisztériuma feladata.
Amennyiben intézményünkben COVID-19 fertőzés ténye igazolódik, arról a területi népegészségügyi hatóságot, azaz a Megyei Kormányhivatal népegészségügyi feladatkörben eljáró járási hivatalát, és a vedekezesakoznevelesben@emmi.gov.hu címen az Emberi Erőforrások Minisztériumát kell haladéktalanul tájékoztatni.
Az NNK - a területi népegészségügyi hatóság, azaz a Megyei Kormányhivatal
népegészségügyi feladatkörben eljáró járási hivatala által elvégzett járványügyi vizsgálat és kontaktkutatás eredménye alapján – az azonnali intézkedésekről az EMMI Köznevelésért Felelős Államtitkárságát tájékoztatja azon köznevelési intézmények, illetve feladatellátási helyek alapadatai megadásával együtt, amelyekről bebizonyosodik, hogy az intézménnyel jogviszonyban álló tanuló, pedagógus vagy egyéb személy tesztje koronavírus-pozitív.
A közneveléssel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 417/2020. (VIII.
30.) Korm. rendelet 26.§ értelmében a koronavírus-világjárvány által okozott fertőzés vagy fertőzött személyek megjelenése a nevelési-oktatási intézményben a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 30. § (5) bekezdése szerinti megyére, fővárosra kiterjedő veszélyhelyzetnek minősül. Ennek megfelelően koronavírus érintettség esetén csak az Oktatási Hivatal rendelhet el rendkívüli szünetet.
Az adatok alapján az EMMI és az NNK közösen megvizsgálja, hogy szükséges-e elrendelni
az intézményben más munkarendet. Az intézményben vagy azon belül meghatározott osztályokban a tantermen kívüli, digitális munkarend határozott időre történő bevezetéséről az Operatív Törzs dönt. Az intézmény haladéktalanul tájékoztatást kap a döntésről. Az átállást okozó állapot megszűnése után az intézmény jelzést kap arra, hogy térjen vissza a normál munkarend szerinti oktatás folytatására. A további népegészségügyi döntéseket az NNK és az érintett szervezetek hozzák meg és hajtják végre.
Amennyiben sor kerül a tantermen kívüli, digitális munkarend bevezetésére intézményünkben a nevelés-oktatás, a tanulási folyamat ellenőrzése és támogatása a pedagógusok és a tanulók online vagy más, személyes találkozást nem igénylő kapcsolatában – elsősorban digitális eszközök alkalmazásával – történik. A tanulók a tantermen kívüli, digitális munkarend elrendelését követő naptól az iskolát oktatási célból nem látogathatják.
Kistelek, 2020. október 1.
Ügyfélfogadás a titkárságon:
Pótvizsgák időpontja
A vizsgára jelentkezés feltétele az iskolai bizonyítvány leadása az iskola titkárságán 2020. augusztus 13-ig (csütörtökönként)
Írásbeli vizsga: 2020. augusztus 25-én (kedd) 8 óra
Szóbeli vizsga: 2020. augusztus 25-én (kedd) 13 óra
Gólyatábor
2020. augusztus 28-29. (péntek-szombat)
Tanévnyitó
2020. szeptember 1-én (kedd) 8 órakor
(utána tanítás lesz: 2-4. óra osztályfőnöki órák)
A 2020/2021-es tanévre a tankönyvek átvétele:
2020. szeptember 1-én (kedden)
A 2020/2021-es tanévben a térítésmentes tankönyvellátás a köznevelési intézmények 1-12. évfolyamára terjed ki, tehát iskolánk összes tanulója ingyenesen jut hozzá a tankönyvekhez.
A legutóbbi ünnep, a februári szalagtűző alkalmával senki nem gondolta, hogy milyen fordulatokat tartogat még a 2. félév a végzős középiskolásoknak. Többségében kellemetlen, nem kívánt és nehezen elfogadható kihívások álltak mindenki előtt az elmúlt hónapokban. Ha a középiskolát tekintjük, kétségkívül a 12.-esek életében okozta a legtöbb nehézséget a járványhelyzet és az ő teljesítményükre volt a legrosszabb hatással. Egyik legnehezebb dolog a sokáig tartó bizonytalanság volt a tanév befejezése és az érettségi vizsgák letételét illetően, a másik pedig az a sok izgalmas, érdekes élményről való lemondás, ami a középiskolás évek lezárását kíséri (szerenád, bolondballagás, ballagás). Mostanra viszont túljutottunk a nehezén így június 11.-én sor kerülhetett a 12.-esek szóbeli érettségi vizsgáira és a rendhagyó búcsúztatóra is az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnáziumban.
„Büszke vagyok arra, hogy a mi iskolánk tanulói voltatok. Tehetségesek, ügyesek és többségében szorgalmasok is voltatok a 4 év alatt. A 12. a osztály például minden évben 4 feletti tanulmányi átlagával a legjobban tanuló osztály voltatok az iskolában, több kitűnő tanuló is volt mindig. 12.-ben például 6-an lettek kitűnők, 7-en pedig 4,5 feletti tanulmányi eredményt értek el. Az előző tanév végén 21-en tettek előrehozott érettségi vizsgát informatikából és 8-an angolból. 9 tanulónak középfokú, 1 tanulónak pedig felsőfokú nyelvvizsgája van angol nyelvből. Ebben a vizsgaidőszakban többen tettek emelt szintű érettségi vizsgát is, általában nagyon jó eredménnyel. A tanuláson kívül is többféle területen alkottatok maradandót: sport, versenytánc, művészeti tevékenység, hangszeres zene, ének, stb. Felejthetetlen élményeket kínáló osztálykirándulásaitok voltak és a tavalyi tanévben elnyertétek az „Év osztálya” vándorkupát is. Jó szívvel emlékezünk mindegyikőtökre.”-emelte ki búcsúbeszédében Tóth Gabriella igazgatónő.
„A 12. b osztályról összességében az a vélemény alakult ki, hogy egy rendkívül kellemes, szélsőséges magatartástól mentes társaság volt. Nagyon jól meg lehetett velük beszélni a problémákat, ha szükséges volt, higgadt, felnőtt magatartást tanúsítottak. Ugyanakkor tele vannak életkedvvel, csodálatos képviselői a fiatalos lendületnek, lelkesedésnek. Tanulmányi téren is folyamatosan javítottak az évek során, legutolsó eredményeik a 4-es átlag körül mozogtak. Szakjukból adódóan műszaki, informatikai beállítottságúak, nem véletlen, hogy mindenki előrehozott érettségi vizsgát tett a tavalyi tanév végén informatikából és többen az idén, emelt szinten is sikeresen próbálkoztak az informatika érettségivel. 3 tanuló rendelkezik angol középfokú nyelvvizsgával, többen műszaki pályára készülnek.”-jellemezte a másik osztályt is az igazgatónő.
Az egyéni búcsúk után került sor a díjak és jutalomkönyvek átadására, azoknak a tanulóknak, akik a 4 év során a legkiemelkedőbb eredményeket érték el.
Iskoláért Emlékplakett kitüntetésben részesültek a 12.a osztályból Nemes- Nagy Kitti és a 12. b osztályból Németh Mihály kiemelkedő tanulmányi és közösségi munkájukért.
Könyvjutalmat kaptak a 12. a osztályból Balázs Nóra, Bárkányi Mónika, Kósa Fanni és Molnár Nikolett, a 12. b osztályból Barna Bence és Fekete Farkas 4 éves kiemelkedő tanulmányi munkájukért.
Ez a mostani helyzet annyiban is különleges, hogy ezt a búcsút az érettségi vizsgák után tartották, így azok eredménye is ismert volt már. Mindenkinek sikerült a vizsgája és szerencsére vannak, akik ennek a nehéz helyzetnek az ellenére is kiválóan teljesítettek az érettségi vizsgán. Jeles érettségi bizonyítványt tudhatnak magukénak Nemes- Nagy Kitti, Unger Fanni, Hajnács Lili és Kósa Fanni 12.a osztályos és Barna Bence 12.b osztályos tanulók.
A búcsúzó végén az igazgatónő megköszönte a tanároknak azt a tartalmas, türelmes és következetes munkát és mindazt a törődést, szeretetet, aggódást, amit a középiskolai évek alatt kaptak a diákok, és arra biztatta a tanítványokat, hogy látogassanak vissza bátran a volt iskolába egy-egy jó szóért.
A 11. osztály nevében Serbán Laura búcsúzott, Süli Bendegúz és Tóth Szabolcs adtak elő egy verset, a 12.-esek nevében Nemes –Nagy Kitti mondott nagyon tanulságos és megható búcsúbeszédet, Bácskai Botond verses formában búcsúzott.
Kormány-Elekes Gabriella DÖK tanár egy kis ajándékkal köszönte meg a végzős Diákönkormányzati tagoknak az aktív közösségi munkáját: Makai Grétának, Nemes-Nagy Kittinek, Kovács Martinának és Németh Mihálynak.
Az ünnepség végén a ballagó tarisznyába rejtett búcsúajándékon kívül elgondolkodtató, szívhez szóló és mélyen megfontolandó tanácsokkal, útravalóval látta el Antal Imre plébános is a volt ÁFG-s diákokat.
A műsor zárásaként Kovács Dénes tanár úr énekkel búcsúzott a végzősöktől, Szabó Leslie: Búcsúdalát adta elő.
Tisztelt Szülő! Kedves Tanuló!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a beiratkozás időpontja: 2020. június 23-án (kedden) 8-12 óráig
Helyszín: Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium szaktanterem I. (földszint)
A beiratkozás alkalmával kérjük, hogy a tanuló a szülővel (gondviselővel) jelenjen meg.
A beiratkozáshoz kérjük, hogy hozza magával a következőket:
Étkezés: Az iskola csak ebédet biztosít tanulói számára. Az étkezési díj megfizetése az igénybevételt követő hó 15. napjáig esedékes. A jogszabályban a középiskolai étkeztetésre előírt térítési díjkedvezmények igénybe vehetők.
1920. JÚNIUS 4. – 2020. JÚNIUS 4.
A NEMZETI ÖSSZETARTOZÁS NAPJA
A Magyar Országgyűlés 2010-ben június 4-ét a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánította. 2020-ban a békediktátum aláírásának centenáriumán a Kossuth – téren a Honvéd utcáig terjedő szakaszon alakítottak ki egy a tér felől lejtő, száz méter hosszú, négy méter széles rámpát. A végén egy körüljárható gránittömb van, több helyütt meghasadva, a közepén örök lánggal, amely nem emelkedik az utcaszint fölé.
A rámpa falán kétoldalt a történelmi Magyarország valamennyi – összesen több mint 12 ezer – településének neve lesz kőbe vésve az 1913-as helységnévtár szerinti változatban, egykori jelentőségüknek megfelelően háromféle betűmérettel.
Magyarország pontosan száz évvel ezelőtt, 1920. június 4-én írta alá Trianon kastélyában az I. világháborút lezáró békét. A Trianoni békeszerződés gazdasági-társadalmi hatásait tekintve a magyar történelem legsúlyosabb tehertétele volt.
A trianoni békeszerződés az I. világháborút Magyarország (mint az Osztrák–Magyar Monarchia egyik utódállama) és az Antant (Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország) között lezáró békeszerződés, amely többek között meghatározza Magyarország és Ausztria, Románia, valamint az újonnan létrejött Csehszlovákia és a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság új határait. (Ausztria határairól emellett a saint germain-i békeszerződés is rendelkezik.) A trianoni békeszerződés az I. világháborút lezáró Párizs környéki békeszerződések rendszerének része.
A szerződés Magyarország (Magyar Királyság) új határainak megállapítása mellett korlátozta a magyar hadsereg létszámát (35 000 főben), megtiltotta légierő és nehézfegyverek tartását. Tartalmazta az akkor létrejött Népszövetség alapokmányát is. 1920. június 4-én írták alá a Nagy Trianon-kastélyban (egyes – téves – források szerint a Kis Trianon-kastélyban), a franciaországi Versailles-ban. A szerződést nem írta alá a szintén az Antanthoz tartozó USA, amely akkor nem lett tagja a Népszövetségnek. Az USA és Magyarország később Washingtonban kötött békét: ez a Népszövetségre vonatkozó cikkelyek kivételével szó szerint megegyezett a trianonival.
A magyar delegációt a tárgyalásokon gróf Apponyi Albert vezette. Szigorú értelemben vett tárgyalás nem folyt, az Antant képviselői fogadták a magyar küldöttséget, és egyszerűen közölték vele a feltételeket. Ezután átvették a magyar álláspontot tartalmazó dokumentumokat, majd pár nap múlva – lényegében anélkül, hogy figyelembe vették volna a magyar érveket – közölték a döntést.
Az új határokat elvileg a W. Wilson amerikai elnök által megfogalmazott nemzeti elv alapján jelölték ki. Ettől azonban több esetben, stratégiai, gazdasági, közlekedési stb. szempontokra hivatkozva eltértek. Például az összes az új határral párhuzamos út és vasút a határ túloldalára került (főleg katonai okokból). Például az Arad-Nagyvárad-Szatmárnémeti út és vasút, a Csallóköz (a megmaradt, összekötő utak nélküli sugaras szerkezet máig a magyar közlekedés egyik gondja). Így kerültek egybefüggő magyar lakosságú tömbök is a határ túloldalára (Csallóköz a teljes Dél-Felvidékkel, a Partium, Székelyföld, a Délvidék északi része), noha legtöbbször ki lehetett volna jelölni megfelelő határt. A magyar tárgyalási stratégia sem volt kompromisszumkész: a teljes integritást célozta ahelyett, hogy a magyar lakosságú határmenti területek megtartására törekedett volna. Részben ezért is hagyták figyelmen kívül.
A szerződést végül a lényegében erre kinevezett Simonyi-Semadam Sándor kormányának küldöttei, Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ és Benárd Ágoston népjóléti miniszter írták alá. A szerződést az 1921. évi XXXIII. törvénycikkel iktatták be a magyar jogrendszerbe – ez volt az egyetlen magyar törvény, amely fekete keretben jelent meg.
A békeszerződés eredményeképpen a Magyar Királyság elveszítette területének több mint kétharmadát (az ország területe 282 000 km2-ről 93 000 km2-re csökkent).
A Magyar Királyság lakóinak száma 18,2 millióról 7,6 millióra esett vissza. 1910-ben a Magyar Királyságban élő magyar népesség az össznépesség kb. 48,1%-át tette ki. Noha az elcsatolt területeken élők többsége nem volt magyar nemzetiségű, a békeszerződés során az országhatárok megvonása még nagyjából sem követte a nyelvi vagy nemzetiségi határokat. Sok esetben egységes tömbben élő magyar lakosságú területeket is elcsatoltak. Mintegy 3,3 millió magyar rekedt kívül az új magyar állam határain, azaz magyarok kerültek szülőföldjükön kisebbségbe. A magyar nemzetiségűek lélekszáma az elcsatolt területeken az 1910-es népszámlálás alapján:
– Felvidéken (ma Szlovákia): 884 000 fő, a helyi lakosság 30%-a
– Erdélyben (ma Románia): 1 662 000 – 32%
– A Vajdaságban (ma Szerbia): 420 000 – 28%
– Kárpátalján (ma Ukrajna): 183 000 – 30%
– Horvátországban: 121 000 – 3,5%
– Muravidéken (ma Szlovénia): 20 800 – 1,6%
– Felsőőrvidéken (Burgenland) (ma Ausztria): 26 200 – 9%
A békeszerződés után a magyar népesség aránya a népmozgás miatt általában csökkent, de az elcsatolt területeken ma is nagy számban élnek magyarok.
Ami a gazdaságot illeti, a korábbi Magyar Királyságból a termőföld 61,4%-a, a faállomány 88%-a, a vasúthálózat 62,2%-a, a kiépített utak 64,5%-a, a nyersvas 83,1%-a, az ipartelepek 55,7%-a, a hitel- és hitelintézetek 67%-a került a szomszédos országok birtokába. Romániának és Jugoszláviának részt kellett vállalnia Magyarország anyagi tartozásainak rendezésében a fennhatóságuk alá került területek miatt. A további intézkedések közé tartozott, hogy nem épülhet Magyarországon vasút egynél több sínpárral. Magyarország azokról az Európán kívüli területi előjogokról is lemondott, amelyek a korábbi Osztrák–Magyar Monarchia területéhez tartoztak. Az elcsatolt területeken az új rezsimek megbízhatatlannak tartották a korábbi, többnyire magyar nemzetiségű értelmiségi, hivatalnoki réteget, és sokukat elbocsátották. Nagy részük az 1920-as években Magyarországra települt át, ahol komoly nélkülözések után is csak részben találtak munkát.
Balatonlelle 2020. július 11-16.
Kerékpár tábor program tervezet
1.nap: indulás 6 órakor Kistelekről. Utazás kisbuszokkal, a kerékpárokat utánfutóval szállítjuk.
Érkezés: kb. 11 órakor Balatonlellére. Szállás elfoglalása, szabadprogram. Este vacsora, ismerkedési est.
2. nap: reggeli után szabadprogram. Pihenés, jó idő esetén strandolás, fagyizás stb. Lehet biciklizni is (én ezt szeretném). Majd nézek valami jó helyet a közelben.
Este vacsora, majd további ismerkedés, szópárbaj.
3. nap: mint 2. nap.
4. nap: reggeli után indulás kerékpárral Sármellékre (kb. 50 km). Innen indul a Kis-Balaton gyalogtúra, szakvetéssel. Kb. 3 órahossza. Utána közös ebéd valami jó helyen, de lehet szendvics is. Ebéd után biciklizés Keszthelyre ( kb 12 km). Kora este csónakázás a keszthelyi öbölben. Hazautazás vonattal. A kerékpárokat visszaszállítjuk. Vacsora, pihenés.
5. nap: reggeli után indulás vonattal Balatonszentgyörgyre. Bicikliket is visszük. Balatonszentgyörgyről kerékpárral megyünk Zalavárra (17 km). Innen indul a Kis-Balaton kerékpártúra (42 km). Ebéd: szendvics.
Vacsora, búcsúest, beszélgetés a programokról, tapasztalatokról.
6. nap: reggeli, majd megbeszéljük mikor induljunk haza?
Részvételi díj: 30 000.- Ft, mely tartalmazza a szállást, félpanziót 5 éj 6 napra, az utiköltségeket, a kerékpárok szállítását, Kis-Balatonnál a szakvezetés díját, és a csónakázást a keszthelyi öbölben.
A részvételi díj befizetésének határideje: 2020. június 15.
Kistelek, 2020. 05. 29.
Összeállította: Lazányi Etelka
06-70 36 31 166
Nyílt levél az ÁFG végzős diákjainak
Kedves 12. osztályos diákjaink!
A mostani rendhagyó körülményekhez hasonlóan rendhagyó módon szeretnék búcsúzni is Tőletek, kedves végzősök.
Az biztos, hogy a hagyományos keretek között és formában nem tudunk ballagási ünnepséget tartani az idén, de remélem, hogy lesz még lehetőség személyes elbúcsúzásra is. Annál is inkább szeretnék személyesen elbúcsúzni, mert az ÁFG-ben töltött éveitek alatt számtalan inspiráló élményt éltünk át együtt. A középiskolában 4 évig figyeltünk rátok, vigyáztuk lépteitek és szüleitekkel együtt próbáltunk nevelni, irányítani benneteket. Sok olyan sikert értetek el, amelyre nagyon büszkék vagyunk. Sokszínűek vagytok és valamennyien tehetségesek. Kik a tanulásban, kik a nyelvek területén, kik a művészetekben, néhányan a sportban alkottatok maradandót.
Ha ballagás nem is, de az érettségi vizsga viszont meg lesz tartva, természetesen rendhagyó módon, a veszélyhelyzethez igazítva, a lehetőségekhez képest a legjobban minimalizálva a fertőzésveszélyt.
És ha már van érettségi, nem maradhatnak el az előtte szokásos intelmek és tanácsok sem. Engedjétek meg, hogy egyet én is írjak Nektek Marcus Aurelius római filozófus gondolatai közül:
„Az életünk olyan, amilyenné gondolataink teszik.”
Ha belegondolunk az idézet mélyebb tartalmába, a mostani helyzetünkben is tudunk belőle meríteni. Hiszen, ha a gondolataink vidámak, mi is vidámak leszünk. Ha ijedtek, félni fogunk. Ha betegesek, akkor betegek leszünk. Ha folyton a balsikerekre gondolunk, akkor sikertelenné válunk. Ha elmerülünk az önsajnálatban, akkor mindenkit elijesztünk magunk mellől.
Ne hagyd, hogy a vereség legyőzzön! A vereség arra való, hogy gondold át, hogy mit tettél rosszul, azon változtass, és majd erősödni fogsz tőle. Ha állandóan azt nézed, hogy mások szándékosan akadályokat gördítenek eléd, akkor nagyon nehéz lesz átjutni rajtuk. Ha viszont az eléd kerülő akadályokat egy új, egy megoldandó feladatnak tekinted, akkor sokkal hamarabb találod meg a megoldást.
Próbáld megkeresni a dolgok derűs oldalát! Ne azt keresd, hogy a jóban mi a rossz, hanem azt, hogy a rosszban mi a jó!
Most sok minden rossz van. Rossz az, hogy egy ismeretlen járvánnyal kell szembe néznünk, sokan esnek áldozatául neki. Rossz az, hogy teljesen felfordult az életünk, megváltoztak a hétköznapjaink, a korábban evidens dolgokról most le kell mondanunk. A Ti esetetekben fokozottan rossz az, hogy a középiskolás évek végéhez tartozó, mindenki által nagyon várt események, mint a szerenád, bolondballagás, ballagás elmaradnak az idén. Nem hagyományos módon történt az érettségire való felkészülés utolsó hónapja sem, de remélem, ez nem befolyásolja a vizsga kimenetelét, hiszen erre már sokkal régebb óta készültök, mint az utolsó hónap.
A jó viszont az, hogy hamarosan túl lesztek az érettségi vizsgán és bízzunk benne, hogy mindenkinek sikerülni is fog. Addig is van cél és értelmes tevékenység, amivel hasznosan tudjátok tölteni a bezártság idejét. Jó az, hogy van időtök átgondolni, értelmezni az elmúlt évek erőfeszítéseit, meglátni, hogy mi értelme volt a sok tanulásnak, próbatételnek és kihívásnak. Az biztosan, hogy többet fogtok tudni, értelmes munkát végezhettek, felvesznek a választott egyetemre vagy főiskolára, jobban tudtok majd boldogulni és sikeresek lesztek.
Kívánom is, hogy legyetek sikeresek. De sikeren nem a hatalmat, nem is a lélektelen meddő tudást, nem a vagyont értem, még csak nem is hírnevet. Legyen bátorságotok megismerni magatokat, legyen erőtök szembenézni gyengeségeitekkel. Legyen kitartásotok egy életen át csiszolni, alakítani önmagatokat. Kívánom, hogy megtapasztaljátok az értelmes munka örömét, ami tartást ad az embernek. Kívánom, hogy találjatok társat magatoknak, akivel együtt többek vagytok, mint külön-külön. Kívánom, hogy egyszer majd nagyon soká, az út végén azt gondolhassátok magatokról: megtettem minden tőlem telhetőt, kihoztam magamból a legjobbat. Ezen az úton pedig még nagyon sokáig ott lesznek veletek a szülők, családtagok, akik eddig is bátorítottak, segítettek benneteket. Eljött az ideje a hálának, köszönetnek. Arra kérlek benneteket, hogy becsüljétek és köszönjétek meg azt a gondoskodást, tudást és szeretet, amit szüleitektől, tanáraitoktól, osztályfőnökeitektől -Takács Gizellától és Jeremiás Csabától – kaptatok.
Végezetül azt kívánom, hogy legyetek felkészültek az előttetek álló próbatételekre, a hamarosan kezdődő felnőtt életetekre, amelyben Ti hozzátok meg saját döntéseiteket, sok szerencsével, hittel és akarattal lépjétek át a felnőttkor küszöbét, erőfeszítéseiteket kísérje siker, legyetek boldogok, teljesüljön minden vágyatok és álmotok!
Tanártársaim és a gimnázium dolgozói nevében egy Hamvas Béla idézettel kívánok Nektek sikeres életutat.
„ A boldogságot csak az bírja el, aki elosztja.
A fény csak abban válik áldássá, aki másnak is ad belőle.
Amit szerzel, amit elérsz, amit tudsz, amit átélsz, oszd meg.
Most eredj és élj, mert a világ a tiéd.”
Tóth Gabriella
igazgató
AZ ÖSZTÖNDÍJAK KIFIZETÉSE
2020.03.20-ÁN 8-12-IG
A GAZDASÁGI IRODÁBAN TÖRTÉNIK
Minden mobilelőfizetés és kártyás mobilhoz, minden szolgáltató felajánlott ingyen internetet.
Akkor is ha nincs eredetileg a mobilhoz internet!
Ezen csomagok ingyenesek, s általában 30 napig tartanak.
Amennyiben a diákoknak van mobil-eszközük, érdemes aktiválni rajta az ingyenes internetet, mert a tervezett oktatási felület támogatja a mobil eszközöket is!
Az alábbi sorokban megtalálható, hogy a szolgáltatóknál miképpen aktiválható az ingyen mobilinternet.
Felhívom a figyelmet, hogy Telekom esetében csak be kell kapcsolni a mobilnetet, automatikusan aktiválták!
Telekom
A Telekom hétfő éjfélben, 00:00-kor díjazás nélkül 10 GB extra adatmennyiséget aktivált minden mobilos ügyfelénél – tehát lakossági, kis- és nagyvállalati előfizetőknek, számlásoknak, kártyásoknak, mindenkinek. Ezt automatikusan hozzáadták mindenki előfizetéséhez, és egészen április 30-áig lehet felhasználni belföldön és az EU-ban.
A lakossági és kisvállalati ügyfelek további 5 GB-nyi keretet kérhetnek, ezt már a Telekom alkalmazásban mindenkinek saját magának kell bekapcsolnia. Ezt 30 napon belül lehet felhasználni, de ha április 30. előtt lejár, akkor újra lehet aktiválni, így a legtöbbet netezők összesen 10+5+5 gigányi extrát kaphatnak a Telekomtól, ha szükségük van rá.
Telenor
A Telenor által felajánlott 100 GB extra mobilinternetet lakossági számlás és kártyás ügyfelek, valamint üzleti számlás és flottás ügyfelek is aktiválhatják hétfőtől, március 31-ig bármikor. A lakossági ügyfelek a MyTelenor appban igényelni, az üzleti ügyfelek a 1744-es telefonszámra küldött “FREE100GB” kóddal tudják ezt megtenni.
Az egyszeri adatjegyben foglalt mennyiséget a megrendelés napjától számítva 30 napig lehet felhasználni Magyarország területén.
Vodafone
A Vodafone március 17-én (kedden) minden lakossági és kisvállalati ügyfelénél aktivál egy 5 GB-os bővítőcsomagot, melyet áprilisban és májusban is bekapcsol, így összességében 15 gigabájttal többet netezhetnek a vodások. A havidíjas és feltöltőkártyás ügyfeleknek is járó extra adatkeretet a My Vodafone applikációban lehet aktiválni.
Tisztelt Szülők és Diákok!
Iskolánk holnaptól (2020.03.17) megkezdi a digitális oktatást. Ennek első lépése, hogy a diákok minél hamarabb kitöltsék azt a kérdőívet, amelynek segítségével a tanulók informatikai eszközökkel és Internet elérési lehetőségeikkel való ellátottságát tudjuk felmérni. Indokolt esetekben az iskola is tud tabletet biztosítani otthoni használatra a rászoruló tanulóknak.
Az iskola honlapján lesznek megtalálhatók azok a digitális anyagok, amelyekkel a tanárok segítik a tanulók felkészülését. Ezen keresztül a szülők is nyomon tudják követni az elsajátítandó tananyagot és az órák követelményeit. Ezen kívül egyéb formákban, elektronikus naplón keresztül, e-mailben, különböző internetes felületek segítségével, stb. is küldhetők feladatok, amelyekről a szaktanár külön egyeztet a tanulókkal.
Kérjük a tisztelt szülők támogatását abban, hogy az otthoni körülmények között is gyermekük végezze el a kijelölt feladatokat és haladjon a tanulásban a tanárok által összeállított digitális tananyag segítségével, tartózkodjon otthon a tanítási időben, és azon kívül is kerülje a nagyobb közösségekben való tartózkodást.
Kérünk mindenkit, hogy a kialakult helyzetben felelősségteljesen segítse a közös munkát.
A kérdőívet az iskolai email címre küldtük ki, mely a szokásos felületen érhető el:
https://webmail.afg.hu belépésnél, az iskolai azonosítót és jelszót kell megadni.
Tóth Gabriella
igazgató
2020. március 16.
Kedves Szülők és Diákok!
Tájékoztatásul közöljük, hogy Orbán Viktor miniszterelnök pénteken este a kormány közösségi oldalán tett bejelentése alapján március 16.-a hétfőtől a mi iskolánk is átáll a digitális oktatásra. A diákoknak nem kell iskolába jönniük. A távoktatás gyakorlati megvalósitásának részleteit folyamatosan közzétesszük az iskola honlapján illetve a tanulókat is értesitjük e-mailben a feladatokról.
Kérjük, hogy amig otthon tartózkodnak a diákok, addig is tegyenek meg minden szükséges óvintézkedést a koronavirus terjedésének megakadályozására.
Tóth Gabriella
igazgató
A fertőző betegségek megelőzéséről röviden
Számos minket fertőző vírus és baktérium emberről emberre cseppfertőzéssel terjed. A kézfogással, puszival járó testérintkezés, közös használatú tárgyak (pl. járművek kapaszkodói, kilincsek, telefonkagyló, italautomaták nyomógombjai, textiltörülközők, pénzérmék, számítógép billentyűzet, bútorok, WC-deszka, stb.) érintése, vagy a kórokozót hordozó személy köhögésekor, tüsszentésekor a levegőbe kerülő számos apró folyadékcsepp, mely kórokozók sokaságát tartalmazza, növeli annak kockázatát, hogy megfertőződjünk. A kórokozók az ép bőrön legtöbbször nem, ugyanakkor a testnyílásokon (pl. orr- és szájnyílás), a szem szaruhártyáján, nyálkahártyákon keresztül könnyen beléphetnek szervezetünkbe.
Néhány egyszerű szabály betartásával sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük megfertőződésünk esélyét:
I. Odafigyelés önmagunkra:
-Figyeljünk jobban az általános személyi higiéniánkra
-tisztálkodjunk rendszeresen a fogmosást is beleértve
-cseréljük kellő rendszerességgel és tartsuk tisztán ruházatunkat, törülközőnket és ágyneműnket
-mossunk rendszeresen és alaposan kezet kéztisztító szerrel (legalább szappannal, vagy kézfertőtlenítővel) és vízzel
-a mosdószivacsot, fogkefét, mosogatóruhát használat után érdemes alaposan átöblíteni, majd következő használatig kiszárítani, stb.
-Kerüljük el, hogy szennyezett kezünkkel a szemünkbe, szánkba nyúlunk.
-Szükség esetén egyszer használatos, tiszta papírtörlőket, zsebkendőket, kézfertőtlenítő kendőket használjunk – papírzsebkendő mindig legyen nálunk.
-Az általunk használt helyiségek levegőjét rendszeres átszellőztetéssel próbáljuk frissen tartani.
-Próbáljuk elkerülni a fertőződés veszélyét jelentő helyeket, pl. tömegközlekedési eszközök, nyilvános WC-k, tömegrendezvények és más zsúfolt helyek, tömeges megbetegedéssel fenyegetett/sújtott helyek/térségek, stb.
Fontos arra is odafigyelnünk, hogy
-étkezés előtt mindig mossunk kezet, továbbá kerüljük el, hogy kezünkkel fogjuk meg az élelmet, amit elfogyasztunk
-vegyük figyelembe, hogy az élelmiszerek felületéről (pl. almahéj), vagy csomagolásáról (pl. üdítős dobozról) evéskor, iváskor kórokozók juthatnak a testünkbe, ha lehet, tisztítsuk meg azokat
-WC-használat előtt is és azt követően is kezet kell mosnunk
-a tüsszentés, köhögés zsebkendőbe történjék: a szennyezett zsebkendőt ki kell dobni, utána tanácsos az azonnali kézmosás
-a testkontaktust érdemes elkerülnünk: kézfogás, puszi, ölelés
-a közös használatú, szennyezett tárgyakkal való felesleges érintkezést kerülnünk kell: érintésük után tanácsos az azonnali kézmosás
-a lázas, illetve a fertőző betegség tüneteit mutató személyeket lehetőleg kerüljük
-amennyiben bőrünk megsérül, a sebet megfelelően el kell látni és be kell kötözni
II. Immunrendszerünk működésének segítése:
-megfelelő ásványi anyag és vitaminbevitel útján (ha lehet, sokoldalú táplálkozással)
-elegendő folyadékbevitellel, a folyadékhiányos állapot megelőzésével
-rendszeres testmozgással a szabad levegőn
-a pihenőidőnk megfelelő kihasználásával
-a meghűlést okozó helyzetek elkerülésével (a szabadban tartózkodás az évszaknak, időjárásnak megfelelő ruházatban történjék)
-időben felvett védőoltásokkal
-a légutaink védekező képességét csökkentő dohányzás mellőzésével
III. Önmegfigyelés:
Ha a fertőzés egyértelmű tüneteit észleljük, a legjobb, ha orvoshoz fordulunk (először tanácsos telefonon felvenni a kapcsolatot) és kerüljük a közösséget, ezzel védve magunkat egy újabb fertőzéstől, másokat pedig attól, hogy mi magunk fertőzzük meg őket. Otthoni környezetben többnyire a gyógyulás is gyorsabb főleg, ha betartjuk az orvos utasításait is.
Törekszünk arra, hogy intézményünkben, tegyünk a hatékony megelőzésért, kérjük, gyermeke megfelelő tájékoztatásával segítse munkánkat. Hiszünk benne, hogy a higiénia nem pénz, hanem odafigyelés kérdése.
Köszönöm a figyelmét!
2020. február 14-én 17 órakor került sor az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium szalagavatójára a kisteleki Sportcsarnokban. Nagyon sokan segítettek, hogy igényes, magas színvonalú és a jelenlévők számára feledhetetlen élményeket nyújtó estét rendezhessünk 12.-eseink tiszteletére.
Iskolánkban hagyomány, hogy zenés-táncos műsorral készülnek a 11.-esek a végzősök köszöntésére. Idén a Grease című musicalből adtak elő részleteket és eltapsolták a Fitz and the Tantrumstól a Hand Clapot illetve volt 2 énekszóló, amelyet Barna Barbara 12. A osztályos tanuló és Kovács Dénes tanár úr adtak elő és bemutatkozott a Fallin’Faces zenekar is, akiknek a tagjai között iskolánk jelenlegi és volt tanulói is zenélnek és 3 produkcióval színesítették az estét. Az igazgatói köszöntő után következett a délután legünnepélyesebb része, a szalagtűzés. Az igazgató feltűzte az osztályfőnököknek a szalagot, akik utána saját diákjaik hajtókájára tűzték fel az elmúlt 4 év legszebb emlékeit szimbolizáló szalagot. A végzősök osztálytáncai és a közös keringő előtt a köszönetnyilvánításokra került sor. A 12.-es tanulók egy-egy szál virággal mondtak köszönetet osztályfőnökeiknek a 4 éves áldozatos munkájukért, az iskolavezetés pedig a szülők közül köszöntötte egy-egy cserép virággal azokat, akik az eltelt 4 év során a legjobban segítették az osztály illetve az iskola közösségét.
Miután a 12.-esek előadták fergeteges osztálytáncukat majd a gyönyörű keringőt és megtáncoltatták a szüleiket, egy kis állófogadás és pezsgős koccintás várta őket hozzátartozóikkal együtt, amelyen a pohárköszöntő elhangzása után közösen ürítették poharaikat a minél sikeresebb érettségi vizsgákra és a jövőbeni terveik sikeres megvalósítására.
Közös fotózással és beszélgetéssel zárult a délután ünnepélyes része, utána vacsorázni indultak a családok, a fiatalokat pedig egy hajnalig tartó szalagavató after party várta a Club Expressóban.
A szalagtűző rendezvény megvalósításához nyújtott támogatásáért szeretnénk az alábbiakban köszönetet mondani: a szervezésért és lebonyolításért iskolánk dolgozóinak és tanulóinak, a kiváló műsorért a 11.-es diákoknak és osztályfőnökeiknek, Papp Emesének és Kovács Dénesnek, a tánckoreográfiákért Sólyom Fanninak és Zsom Olivérnek, az ének szám betanításáért Horváth Ágnes tanárnőnek. A helyszínül szolgáló Sportcsarnok biztosításáért Nagy Sándor Polgármester Úrnak, a berendezésért és dekorációért Juhász Tibornénak, Tóthné Tóth Annának és Dékány Évának, a hangtechnikáért Holota Lászlónak szeretnénk köszönetet mondani. Köszönet illeti a szülőket és a szülői munkaközösség tagjait az előkészületekért, és a rendezvény zökkenőmentes lebonyolításáért. Az est hagyományaihoz hozzátartozik, hogy ünnepélyesen köszönjük meg a 4 éven keresztül aktívan segítő 12.-es szülőknek a közösségi munkájukat. Ebben az évben Bozóné Győri Évának, Sutkáné Karakás Tündének, Szélné Bradanovics Bernadettnek, Virág Krisztinának, Bitó Lászlónénak, Feketéné Korbély Margitnak és Némethné Lőkös Ágnesnek, aki a szülői Szervezet elnöki feladatait is ellátta 4 éven keresztül, szólt a virág és a köszönet. Az este során vendégül láthattuk a rendezvényen megjelenteket édes és sós süteményekkel, amelyeket a Kék Láng ABC, a Kisteleki Általános Iskola és Kollégium konyhája, a Kedvenc Pékség, Cinkócziné Varga Ida, Gémesné Pilka Beatrix, Mártonné Bali Emília, Csankiné Pigniczki Erzsébet, Tóthné Kun Marianna, Mészáros Istvánné, Némethné Dobák Gizella, Gera Enikő, Dancsokné Szűcs Mónika és a 9.b osztály ajánlott fel. Köszönjük szépen, hogy adományaikkal hozzájárultak az est színvonalas lebonyolításához.
Ügyfélfogadás a titkárságon:
Gólyatábor
2019. augusztus 28-29. (szerda-csütörtök)
Pótvizsgák időpontja
A vizsgára jelentkezés feltétele az iskolai bizonyítvány leadása az iskola titkárságán 2019. augusztus 15-ig (csütörtökönként)
Írásbeli vizsga: 2019. augusztus 26-án (hétfő) 10 óra (írásbeli)
Szóbeli vizsga: 2019. augusztus 27-én (kedd) 8 óra (szóbeli)
Tanévnyitó
2019. szeptember 2-án (hétfő) 8 órakor
(utána tanítás lesz: 2-4. óra osztályfőnöki órák)
Tankönyvárusítás
A 2019/2020-as tanévre megrendelt tankönyvek átvétele:
2019. szeptember 2-án (hétfő)
2. órában: 12. évfolyamosoknak
3. órában: 11. évfolyamosoknak
4. órában: 10. évfolyamosoknak
A 9. évfolyamosok a tankönyveket az első tanítási napon az osztálytermükben vehetik át térítésmentesen.
A 10-12. évfolyamon az ingyenes tankönyv a jogosult tanulók részére KIZÁRÓLAG érvényes jogosultság igazolása esetén kerül átadásra. Amennyiben az előzőleg leadott igazoláson feltüntetett érvényesség lejárt, de a nyár folyamán meghosszabbításra került, akkor a jogosultságot igazoló irat másolatát kérjük leadni.
Május 4-én, szombaton ballagtak el iskolánkból a végzős diákjaink. Az utolsó perceket még az osztályteremben töltötték, majd a 11 órás csengő hangjára elindultak, és végigballagtak az iskola osztálytermeiben.
Az iskola udvarán az ünneplő rokonok, ismerősök várták őket, valamint az iskola vezetői mellett Antal Imre plébános, Dr. Terecskei Erzsébet, Kistelek város jegyzője és Horváth János alpolgármester. A Himnusz hangjait követően az alsóbb éves diákok búcsúztatták el a végzősöket, majd Antal Imre plébános útra bocsájtó szavait következtek.
Farkas Sándor országgyűlési képviselő üdvözletét Fekete Farkas tolmácsolta a jelenlévőknek, majd a ballagók képviseletében Micheli Dominik búcsúzott az iskolától.
Szabó Péter szinte néma csend közepette olvasta fel gondolatait, visszatekintését, üzenetét hol könnyes szemmel, hol nevetve fogadták osztálytársai.
Hudák Éva osztályfőnök egy verssel búcsúzott volt osztályától, majd Tóth Gabriella igazgató ünnepi beszédjére került sor.
Az igazgató megköszönte az osztályfőnök, Hudák Éva tanárnő áldozatos, a diákok érdekeit messzemenően szem előtt tartó munkáját, majd a diákok fejezték ki köszönetüket a szüleiknek egy-egy szál jelképes virággal.
Az iskola igazgatója ezután a hagyományokhoz híven olyan családoknak mondott köszönetet, ahonnan már legalább két gyermek az iskola tanulója volt és ott végzett az elmúlt években.
A ballagási ünnepségen díjat kaptak azok a tanulók is, akik a négy év során a legkiemelkedőbb eredményeket érték el.
Iskoláért Emlékplakett kitüntetésben részesült Mészáros Barna Vajk kiváló tanulmányi és közösségi munkájáért, aki négy éven keresztül maximálisan helyt állt a tanulásban és a közösségi munkában is, ezenkívül emlékezetesek az id. Vándor Rudolf Fúvószenekarral elért sikerei is.
Könyvjutalomban részesült Horváth Patrícia négy éven keresztül folytatott kitartó szorgalmáért és magas színvonalú tanulmányi munkájáért.
Babos Erzsébet Kittinek a közösségért végzett négy éves, kiemelkedően aktív munkáját köszönte meg egy jutalomkönyvvel az igazgató.
A ballagási ünnepség az üzenetekkel, kívánságokkal ellátott léggömbök útra bocsátásával ért véget.
Ebben a tanévben rendhagyó módon, koncerttel ünnepeltük meg április 11-ét, a Költészet Napját az ÁFG-ben.
Az EFOP-3.3.2-16-2016-00105 Kulturális nevelés, kreatív tanulás a kisteleki Klebelsberg Művelődési Központban című pályázat segítségével lehetőségünk volt részt venni a Meander együttes koncertjén, akik klasszikus és kortárs költők versekben megírt hangulatai ébresztette zenei elképzeléseiket muzsikálják ki magunkból. Versek ihlette dallamok, melyet az eltérő zenei stílusokból érkező tagok tesznek egyedivé. Tradicionális motívumok felelevenítése, a kárpátmedencei nemzetiségek zenei kultúrájából táplálkozó dallamok, a klasszikus zenei vonal, a virtuóz zenei improvizációk, a hallgatóságot is megtáncoltató modern hangzásvilág és akusztikus hangszerelés elegye jellemzi zenéjüket. A magyar és más népek kultúráját elegyítő, elfogadó kárpát-medencei sokszínűség a zenekar alap sajátosságai közé tartozik. A „Meander” név választása is a zenekar sokoldalúságát, zenei változatosságát tükrözi, melyet a Tisza folyó kanyarulatai ihlettek.
Köszönjük a zenekarnak (Pigler András – ének, gitár, Pigler-Bagi Hajnalka -vokál, hegedű, Góg József – gitár és Gránicz Zoltán – ütőhangszerek), hogy zenéjükkel közelebb hozták a klasszikus és kortárs költők műveit.
2019. március 18-22 között a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium tanulói is bekapcsolódtak az országosan meghirdetett Fenntarthatóság Hete programba.
A hetet, a Földet és az emberiséget veszélyeztető környezeti problémák megismerésével kezdték: globális felmelegedés, vízhiány, csökkenő energiakészlet, klímaváltozás. A második naptól már a lehetséges megoldásokat keresték:
- ismerkedtek a környezettudatos életmód elméleti, gyakorlati kérdéseivel,
- a fenntartható háztartás gyakorlati praktikáival,
- a talpunk alatti kincsekkel (bányászott nyersanyagokkal és energiahordozókkal),
- élelmünk útjával a farmtól az asztalig,
- a háztáji természetvédelem gyakorlatával,
- kiállított posztereken tanulmányozták a fenntartható anyaghasználatot és az éjszakai fényszennyezések hatásait,
-„Ezernyi árnyalatban” csodálhattak természetfotókat. A programok egy része a Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület szervezésében valósult meg.
- Megismerkedtek két közösségi vállalkozás működésével: a Cargonomia teherbiciklikkel végez futárszolgálatot, többek között bioélelmiszert szállítanak házhoz Budapesten és környékén. A teherbicikliket ki is próbálhatták. A Cyclonomia pedig hulladék anyagok újragondolásával, újrahasznosításával foglalkozik – ebbe is bekapcsolódtak, bicikligumi belsőből készítettek divatos fülbevalókat, karkötőket, öveket.
- Látogatást tettek a kisteleki Unichem Kft üzemében, akik többek között víztisztítással foglalkoznak,
- kézműveskedtek természetes alapanyagokból: körmönfonással, körmöcskézéssel készítettek karkötőket, tulipánokat nemezeltek,
- ismerkedtek helyi termékekkel, gyakorlati műhelyfoglalkozásokon lesték el a tejfeldolgozás titkait, készítettek kenyérlángost, kalácsot, lekvárt és süteményt, olasz tésztaételt házi készítésű tésztából és pizzát is,
- gyógyteákat ittak, csírákat kóstoltak, tyúkhúr- és csalánturmixot is fogyaszthattak, mint reggeli energiaital és megismerkedtek a növények egészségmegőrző, gyógyító hatásaival,
- filmet néztek a klímavédelmi törekvésekről,
- beszélgettek az okos házról, okos városról, a gázolaj-, benzin-, gázüzemű és villanyautók közötti különbségről.
S végül továbbadtak valamit a felszedett „tudásmorzsákból”: 30 km-es partyt szerveztek az ovisoknak, étellel, itallal, játékokkal, vagy szüleiknek, ismerőseinknek adták tovább a környezettudatos praktikákat – ennek eredményéről diákközgyűlésen számoltak be társaiknak és tanáraiknak.
Köszönetnyilvánítás
Köszönetet szeretnénk mondani a Fenntarthatósági témahét szervezésében és lebonyolításában nyújtott segítségéért Ott Gabriellának és munkatársainak, akik közreműködése nélkül nem valósulhatott volna meg ilyen színes és tanulságos programsorozat iskolánkban. Szeretnénk köszönetet mondani Lazányi Orsolyának is, aki munkatársaival együtt elhozta Budapestről és bemutatta a Cargonómia és Cyclonómia közösségi vállalkozások eszközeit és célkitűzéseit. Köszönjük Almási Gábor ügyvezető igazgató úrnak, hogy lehetőséget biztosított az Unichem üzemének meglátogatására. Köszönjük a Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesületnek is a színvonalas előadásokat és foglalkozásokat. Minden felnőtt és diák résztvevőnek köszönjük az aktív részvételt a programokon és reméljük, hogy „jó kolibri” módjára a jövőben mindenki egy kicsit tudatosabban tesz meg önmagához mérten mindent a környezetének védelme érdekében.
„ … Úgy áradjon szereteted, mint a tűz fénye-melege: Mindenre
egyformán. Akik közel jönnek hozzád, azokra több essék fényedből és
melegedből, mint akiknek nincs szükségük terád. Családtagjaid,
mindennapi társaid s a hozzád fordulók olyanok legyenek számodra,
mint kályhának a szoba, melynek melegítésére rendelik.”
(Weöres Sándor: A jóságról)
Az Ő szeretete így áradt. Soha nem kérdeztem, magáénak vallja-e a költő ezen sorait, de szeretetének melegében sokat és sokan sütkérezhettünk: családtagjai, barátai, volt postás dolgozó munkatársai, tanárkollégái, volt osztálytársai, szomszédai, ismerősei és nem utolsó sorban az a több száz diák, akiknek osztályfőnöke vagy „csak” nevelője, oktatója volt.
Így aztán különösen fájdalmas a hír sokunk számára, hogy tartalmas, áldozatos életének 72. évében, -ahogy mondani szokták – visszaadta lelkét Teremtőjének Molnár Gabriella, a postások „társadalmának” megbecsült, aktív, áldozatkész tagja, a Kisteleki Középiskola volt tanára.
Szegeden született, járt iskolába és úgy, ahogy szülei és majdan egyik öccse is a Postaigazgatóság munkatársa lett. Pályáját a felelősségteljes munka mellet a folyamatos tanulás jellemezte, egészen az oktatótiszti beosztás betöltéséig. 1974-ben felkérték a Mórahalmi Postaforgalmi Szakközépiskola szakmai tanárának és 1976-ban ezen iskola Kistelekre költözésével került – Szegedről mindennapos kijáróként – településünk középiskolájába, ahol 19 évig tanított. Tanárként is része volt a folyamatos tanulás lelkiismeretes munkájának. Földrajz-népművelés szakos diplomát szerzett a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán. Iskolánk 50 éves fennállása alkalmából 2003-ban megjelent évkönyvében összesen hétszer szerepel nappali vagy levelező tagozatos érettségiztető osztályfőnökként és természetesen nem csak osztályfőnökként, hanem – a mórahalmi két évet is figyelembe véve - a 21 év alatt több száz diák emlékezik rá jó szívvel, mint nevelőjére, tanárára, problémáit értően meghallgató és sokszor megoldó segítőjére.
Volt diákjai előtt még évtizedek múlva is nyitva állt az ajtaja és az érettségi találkozókon szinte mindenkinek ismerte az életútját, hiszen mint jó anya, közben is nyomon követte azt.
Soha nem szűnt meg a postások nagy családjának tagja lenni, jellemző, hogy a tanári kitérő után a Szeged ll. postahivatal („Nagyállomás”) vezetőjeként ment nyugdíjba. Nyugdíjasként is aktív szervezője, résztvevője volt az összejöveteleknek, - és mivel imádott utazni – míg egészsége engedte a kirándulásoknak is. Középiskolájában, a Radnóti Gimnáziumban osztálytársaival az immáron havonta megtartott találkozóknak is fő szervezője volt. Érdeklődése, tájékozottsága, tudása, műveltsége mindvégig elismerésre méltó maradt.
De nem szűnt meg kisteleki tanárnak lenni sem. Mivel oly sokat segített a kollégiumban, mint tiszteletbeli kollégiumi nevelő, részt vett a rendszeres júliusi találkozónkon is. Egészen a múlt év júliusáig, mert akkor már betegsége nem engedte, hogy ott legyen.
Maradt a telefon, az esetenkénti ritka látogatások, most pedig már csak az emlékezés.
Kedves mosolya, barátságos szavai, mindenkori őszinte érdeklődése, segítőkészsége megmarad mindazok emlékezetében, akik ismerték és szerették Őt.
Kedves Gabi! Isten áldjon és Isten Veled!
Kálmán Pál
2019. március 18-22.
Itt vannak a hét kihívásai az osztályoknak!
Válasszatok egyet és a teljesítésről számoljatok be a március 27-ei Diákközgyűlésen!
A Platán Sport Közhasznú Egyesület V. alkalommal rendezte meg Ópusztaszer és Kistelek között a Tök-Jó Félmaraton és Családi Futónapot. A november 3-ai megmérettetésen négy táv közül választhattak a résztvevők, rövidtávon 2 vagy 5 km-re, hosszabb távon pedig 10,5 vagy a félmaratonra, azaz 21,1 km-re lehetett nevezni.
A Szent István téren, a 10,5 km-es táv befutójában, a félmaraton fordulójában a kisteleki bringások, valamint a Hétkerék Egyesület fiatal görkorcsolyázói tartottak a rendezvényhez kapcsolódó bemutatót.
Intézményünket Mihálffy Katalin tanárnő, Jenei Norbert tanár úr, Csurgó Kristóf, Guba Andrea, Susánszki Donát, Szabó Dominik és Túri Szonja képviselte. Mihálffy Katalin tanárnő, Csurgó Kristóf és Szabó Dominik a 10 km-es, Jenei Norbert tanár úr, Susánszki Donát és Szabó Dominik a 21,1 km-es távot teljesítette eredményesen. Guba Andrea és Túri Szonja 10 km-en próbálkozott kisebb-nagyobb sikerrel. Teljesítményüket ajándékcsomaggal, emlékéremmel és finom pörkölttel jutalmazták a szervezők. A verseny jó hangulatban, több száz versenyző részvételével bonyolódott le. Jól éreztük magunkat. Gratulálunk a résztvevőknek és további sok sikert kívánunk!
Lazányi Etelka
testnevelő
2018. november 14.-20. között Nyílt Napokat tartottunk iskolánkban, ahol a helyi és környező települések 8. osztályosainak mutattuk be közelebbről a gimnáziumi és szakgimnáziumi képzéseinket, az iskolát és az itt folyó munkát.
Több településről is érkeztek az általános iskolás tanulók és reméljük kellemes élményekkel távoztak a délelőtti és a délutáni programokról egyaránt.
Ezeken a napokon délelőtt lehetőségük nyílt a tanulóknak órákat látogatni, megtapasztalni, hogy milyen színvonalúak az órák, milyen tárgyakat lehet itt tanulni és milyen a középiskolások élete.
Délutánonként vetélkedőket szerveztünk az általános iskolások 7.-8. osztályosai illetve középiskolás tanulóink számára, ahol jó hangulatban, leleményességet és ügyességet, némi szakmai jártasságot igénylő feladatokban mérték össze tudásukat a tanulók. Az egyes vetélkedőkön az alábbi eredmények születtek:
Angol nyelvi verseny:
7.-8. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Nagy Márk Ábel
Berta Bence
Nagy Nimród
Ambrus Előd
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium 7. osztály tanár: Mészáros Orsolya)
II. helyezett csapat:
Sebők Dóra
Kása Zsófia
Jenei Klaudia
Martonosi Olivér
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8. osztály tanárok: Mészáros Orsolya és dr. Csejtei Zoltánné)
III. helyezett csapat:
Kovács Réka
Abonyi Csenge
Papp Dorina
Gyurkó Edit
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium 7.osztály tanár: Mészáros Orsolya)
9.-10. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Vreckó Enéh Anna
Török Zsófia
Kurgyis Barbara
Balog Judit
(ÁFG 9.a osztály tanár: Hudák Éva)
II. helyezett csapat:
Kunstár Zita
Süli Bendegúz
Székesi Dorina
Turi Krisztián
(ÁFG 10.a osztály tanár: Hudák Éva)
III. helyezett csapat:
Serbán Laura
Kis Nikolett
Szunyi Kata
Sulik Helga
(ÁFG 10.a osztály tanár: Hudák Éva)
11.-12. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Mészáros Barna Vajk
Gyurkovits Róbert
Horváth Patrícia
Bartos-Elekes Éva
(ÁFG 12.a osztály tanár: Hudák Éva)
II. helyezett csapat:
Varga Viktória
Nemes- Nagy Kitti
Katona Dorka
Makai Gréta
(ÁFG 11.a osztály tanár: Takács Gizella)
III. helyezett csapat:
Farkas Fanni
Kasza Nikolett
Tóth Alexandra
Varga Brigitta
(ÁFG 12.a osztály tanár: Takács Gizella)
„Törd a fejed” matematika verseny:
7.-8. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Szabó Lőrinc
Zsom Benet Árpád
Kormányos Viktor
Polgár Szimonetta
(Szent István Katolikus Általános Iskola, Szatymaz 7.-8.osztály)
II. helyezett csapat:
Kálmán Petra
Muhel Nóra
Ratkó Alexandra
Zelei Renáta Anna
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium 8.osztály)
III. helyezett csapat:
Abonyi Csenge
Sipka Brenda
Csonka Bende
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium,7.c osztály)
IV. helyezett csapat:
Bitó Marcell
Horváth Ferenc
Kapás Erika
Tóth Ágnes
(Munkácsy Mihály Katolikus Általános Iskola, Balástya 8. osztály)
9.-12. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Kunstár Zita
Székesi Dorina
Serbán Laura
Turi Krisztián
(ÁFG 9. a)
II. helyezett csapat:
Szabó Péter
Mészáros Barna Vajk
Rúzsa Viktor
Gyurkovits Róbert
(ÁFG 11.a)
III. helyezett csapat:
Muhel Anna
Csanki Szandra
Lesták Arnold
(ÁFG 9. b)
XII. Árpád Informatikai verseny:
1. helyezett:
Simicz Zalán (Kisteleki Általános Iskola és Kollégium 7.a)
2. helyezett:
Gajdacsi Adrienn (Szent István Katolikus Általános Iskola, Szatymaz 6.o)
3. helyezett:
Nagy Márk Ábel (Kisteleki Általános Iskola és Kollégium 7.b)
Gratulálunk minden résztvevőnek, köszönjük, hogy ellátogattak hozzánk és reméljük jól érezték magukat programjainkon.
Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium tantestülete
A 2018-as Gólyahét az AFG-ben volt az utolsó nagy megmérettetés nekünk, kis gólyáknak, mielőtt az iskola „rendes” tagjai közé fogadtak bennünket! Ezen a héten bele kellett adni minden kreativitásunkat, humorunkat és szembe kellett néznünk azzal, hogy nem semmi lesz ez a különleges hét. Így hát a végzősök kezébe adva sorsunkat, a feladatokkal és kihívásokkal el is kezdődött az, amire mindenki várt. A feladatok adottak voltak, így hát szeretett táskánkat vödörre cserélve máris jól kezdődött a hetünk. Az utcán és a buszon kérdő tekintettel övezve különös volt sétálni, de számunkra nagyon jól esett, hogy az emberek arcára mosolyt csalhattunk, mikor szuperhősként köpennyel, úszószemüvegben flangáltunk, vagy mikor közmunkásként, seprűvel a kezünkben szaladtunk a bolt felé. Egész héten izgalommal hajtottuk végre a kihívásokat, amiket minden tanuló élvezett és örömmel láttuk, hogy az osztályfőnökök sem riadnak vissza ezektől. Énektudásunkat, erőnket, kézügyességünket firtatva szorosan küzdött a két osztály. Ami azt illeti, szerintem mindenki nevében kijelenthetem, hogy a fiú- lány szerepcsere tetszett mindenkinek a legjobban. Az utolsó nap volt a legkötetlenebb, két lehetőséget is kaptunk, vagy Mikulásnak öltözve vagy elegánsan, öltönyben jöhettünk. A nap végén elmondhattuk a gólya fogadalmat, ezzel lezárva a hetet. A két zsűritag, M.Dominik és Sz.Peti szigorral és fegyelemmel pontozták öltözékünket, de a büntetés nem is volt olyan szigorú. Összeségében a 9. évfolyam nagyon élvezte ezt a hetet és nem bánta meg, hogy be kellett öltözni. Így a végére megszeretném köszönni az évfolyamom nevében a 12. A-nak és osztályfőnöküknek Hudák Éva tanárnőnek ezt a hetet!
Nagy Dániel 9.a
h
Óralátogatások rendje a Nyílt Napokon |
||||||
2018. november 14. | 2018. november 15. | |||||
szerda | csütörtök | |||||
osztály | tantárgy | tanár | osztály | tantárgy | tanár | |
1. óra 8.00-8.45 |
9.B | Irodalom | Jenei Norbert | 9.A | Fizika | Hegedűsné Kővágó Katalin |
10.A | Matematika | Kormány-Elekes Gabriella | 10.A | Informatika | Molnár Péter | |
11.B | Történelem | Jeremiás Csaba | 11.B | Irodalom | Papp Emese | |
11.A | Biológia | Kálmánné Rácz Ilona | ||||
2. óra 8.55-9.40 |
11.B | Linux alapok | Kovács Dénes | 9.B | Informatika | Kovács Dénes |
12.A | Testnevelés | Lazányi Etelka | 10.A | Angol | Hudák Éva | |
12.A | Üzleti tevékenység | Kovács Mária Magdolna | ||||
3. óra 9.50-10.35 |
9.A | Matematika | Hegedűsné Kővágó Katalin | 11.A | Testnevelés | Lazányi Etelka |
11.A | Irodalom | Papp Emese | 12.A | Mozgókép és média | Jeremiás Csaba | |
4. óra 10.45-11.30 |
10.B | Testnevelés | Lazányi Etelka | 10.A | Testnevelés | Mihálffy Katalin |
11.A | Nyelvtan | Papp Emese | 11.A | Matematika | Kormány-Elekes Gabriella | |
11.B | Angol | Takács Gizella | ||||
2018. november 19. | 2018. november 20. | |||||
hétfő | kedd | |||||
osztály | tantárgy | tanár | osztály | tantárgy | tanár | |
1. óra 8.00-8.45 |
9.A | Irodalom | Papp Emese | 9.A | Hittan | Katona Attila |
11.A | Történelem | Jeremiás Csaba | 11.B | Történelem | Jeremiás Csaba | |
12.A | Angol | Hudák Éva/Takács Gizella | 10.A | Német | Takács Gizella | |
2. óra 8.55-9.40 |
9.A | Irodalom | Papp Emese | 10.A | Hittan | Antal Imre |
10.B | Irodalom | Jenei Norbert | 10.B | Hálózatok | Kovács Dénes | |
12.A | Matematika | Kormány-Elekes Gabriella | 11.A | Francia | Tóth Gabriella | |
3. óra 9.50-10.35 |
9.B | Testnevelés | Mihálffy Katalin | 9.A-9.B | Informatika | Molnár Péter |
10.A | Angol | Nemes-Nagy Adrienn | 10.A | Matematika | Kormány-Elekes Gabriella | |
11.A | Biológia | Kálmánné Rácz Ilona | 12.A | Testnevelés | Lazányi Etelka | |
12.A | Irodalom | Papp Emese | ||||
4. óra 10.45-11.30 |
10.B | IT Alapok | Kovács Dénes | 9.A | Matematika | Hegedűsné Kővágó Katalin |
11.A | Fizika | Hegedűsné Kővágó Katalin | 10.A | Testnevelés | Mihálffy Katalin | |
11.A | Angol | Hudák Éva/Takács Gizella | ||||
12.A | Marketing | Kovács Mária Magdolna | ||||
Iskolánk kapuja nyitva áll a látogatók előtt, de lehetőség szerint (főleg ha nagyobb létszámú csoportról van szó) előrejelzést szeretnénk kérni a látogatás időpontjáról az alábbi elérhetőségen: tel.: 62/259-228 vagy e-mail: igazgato@afg.hu |
7 osztályban 145 tanulóval indult szeptember 3.-án a 2018/2019-es tanév az ÁFG-ben. Az első napon osztályfőnöki órákon vettek részt a tanulók: baleset, -és tűzvédelmi oktatásban részesültek, megismerték az órarendet, átvették a tankönyveiket és a házirendet is tanulmányozták. A szeptemberi és októberi hónapok közösségi szinten arról szólnak, hogy a 9. osztályosok beilleszkedjenek az iskolai közösségbe, a felsőbb évesek pedig a hosszú nyári szünet után újból összerázódjanak. Ezért szerveztünk Gólyatábort és Gólyahetet a 9. – eseknek, Árpád-napi kirándulást pedig az iskola összes diákjának és tanárának. Az augusztus végi Gólyatáborról így írtak a szervezői és résztvevői oldalról:
„A két nap alatt sok izgalmas és érdekes játékon vehetünk részt. A lovaskocsizás, a tábortűz este, valamint az éjszakai túra volt szerintem mindenki kedvence. A diákönkormányzat különösképpen figyelt arra, hogy tartalmas és egyaránt szórakoztató legyen ez a 2 nap.
Összeségében mindenki nagyon örül, hogy megismerhette az új osztályát/évfolyamát és ebben a táborban nagyon szuper,- marandandó emlékeket szereztünk.” (Nagy Dániel 9. a)
„Szervezőként már teljesen máshogy látom az eseményeket (mint gólyaként). Látom a munkát. Nehéz jóra összehozni egy tábort, és azt is látom, hogy van az a sok nevetés, egy-egy boldog összeugrás, pacsik, poénok, amikért megéri már év eleje előtt két héttel felvenni a kesztyűt….. Igyekeztünk minél rugalmasabbak lenni, és úgy alakítani a napot, hogy mindenki élvezze. Fantasztikus volt látni azt a folyamatot, hogy reggel tízkor még idegenek ültek körben egy verandán, és skandálták egymás neveit szépen sorban. Amikor éppen másra került a sor, és volt egy kis szünet a névláncban, na, akkor még azt is meg lehetett volna hallani, hogyha leejtenek egy tűt. Bezzeg este tízkor. Az egész brigád túl volt fűtve az éjszakai akadályverseny izgalmaival….. mindenki mindenkivel duruzsolt, megtalálták a leendőbeli barátok egymást. Végül is, ezért van ez a tábor. Azzal, hogy alig lehetett őket lelőni és túlkiabálni (ami persze pár perc múlva sikerült) olyan volt, mintha átnyújtotta volna a főnököm a fizetésemet, és vállon veregetve prémiumot is kaptam volna….
A formalitásokat félre téve, magamtól úgy fogalmaznék, hogy köszönöm MINDENKINEK az élményt.” ( Barna Barbara 11. a DÖK elnök)
A szeptember végi DÖK által kezdeményezett Árpád napi iskolai kirándulásról is itt van néhány vélemény:
„Mindenki nagyon várta ezt a napot, nekem személy szerint ez az egyik kedvenc napom a tanévben. Ennek az az oka, hogy ekkor mozdulunk ki együttesen az iskolából, és érezzük jól magunkat.
Az idei évben a 10. a osztályos tanulók, köztük én is, ellátogattunk a Margit-szigetre , majd ezek után meglátogattuk a Parlamentet, a maradék időt a West End-ben töltöttük el, hozzánk csatlakoztak a 11.a –sok. A Margit-szigeten sétáltunk egy nagyot. Gyönyörű hely nagyon jól éreztem, éreztük ott magunkat, főleg amikor felfedeztük a pénzbedobós mellékhelységet. Ezután következett a Parlament meglátogatása. Ahhoz képest, hogy maga az épület mekkora, nagyon gyorsan végig jártuk a kijelölt területeket. Először is végig mentünk az aranyozott lépcsőházon, így jutottunk fel a látogatóközpontból az épületbe. Ezután megtekinthettük a Koronázási ékszereket. Úgy gondolom, hogy jókor voltunk jó helyen, ugyanis olyan formában láthattuk az ékszereket, amely csak nagyon ritkán fordul elő: éppen aznap érkezett a lengyel delegáció és emiatt a kupolacsarnok teljesen ki volt világítva, egyébként az ékszerek miatt a kupolacsarnokban nem szokták felkapcsolni a villanyokat. A csarnok után a következő terem a Felsőházi társalgó volt, amelyben megtalálható Európa egyik legnagyobb kézzel készített szőnyege. A következő és egyben utolsó helyiség volt a Felsőházi ülésterem. A Parlament épületét elhagyva a West End - be mentünk, és az időnk hátralévő részét ott töltöttük el. Hazafelé menet mindenki nagyon fáradt volt. Összességében mondhatom, hogy mindenkinek nagyon tetszettek a programok és nagyon sok dolgot tanultunk.” (Cinkóczi Ida 10.a)
„Szeptember 26-án reggel az egész ÁFG felvonatozott Budapestre és onnantól külön kalandokra indultak az osztályok. Az idei programunk a Hadtörténet Múzeum volt, ahol mindenki arra mehetett amerre akart és kicsit jobban megismerhettük kis hazánk fontos és értékes kincseit. Láthattunk felfegyverzett katonákat, csatákat megelevenítő maketteket, vitrinbe zárt harci eszközöket, amelyeken átérezhettük a fájdalmukat, örömüket, kínjaikat. A múzeum előtt elsétáltunk a Halászbástyához (ahol jobbnál jobb képek születtek) és a Mátyás-templomhoz. A diákok legnagyobb bánatára sajnos zárva volt. Mindezek után a Margit-szigeten lyukadtunk ki, ami szép volt, jó volt, de mindenki már a West Endben akart vásárolgatni. Hazaúton kellőképpen elfáradtunk és egy kis késéssel, de mindenki megérkezett vissza a hétköznapokba - és a legfontosabb-, hogy másnap az iskolába.” ( Bárkányi Mónika 11.a)
„Mint minden évben most is elmentünk Budapest-re szeptember 26.-án. Mindenki egyszerre indult és érkezett haza. A vonatozás egy kész élmény volt, mert igazán jó hangulatot csináltunk. Kb. 10 óra körül meg is érkeztünk az állomásra aztán elindultunk a Hadtörténeti Múzeumba, de balszerencsénkre egy kicsit várnunk kellett külföldi delegáció miatt nem engedtek be minket ezért elmentünk sétálni és csodás látványban volt részünk. Nemsokkal később visszaindultunk a múzeumhoz és bementünk. Sok érdekes dolgot halottunk a fegyverekről és a páncélokról és a bemutató végén, amit szerettünk felpróbálhattuk vagy a kezünkbe vehettük. A múzeum után az állatkertbe látogattunk el. A múzeumi késlekedés miatt kevesebb időnk volt arra, hogy körül nézzünk az állatkertben, de kihasználtuk az időt és elindultunk kisebb csoportokban felfedezni az állatkertet. Sok különböző állatot megnéztünk. Az idő korlátok miatt sietnünk kellett szóval nem időzhettünk sokat egy állatnál. Mikor lejárt az időnk, visszamentünk a megbeszélt pontra és megvártuk egymást. Mikor mindenki megérkezett az állomás felé vettük az irányt. Mikor odaértünk, nem kellett sokat várnunk a vonatra, mindenki elfoglalta a helyét és elindultunk hazafelé. Igaz, hogy kicsit fáradtak voltunk, de élveztük az utat. Összeségében mindannyiunk gazdagodott egy érdekes és szórakoztató nappal.” ( Mészáros Tamara 9.b)
Közben természetesen megkezdődött a komoly tanulmányi munka is, elérkezett az első nagyobb feleletek és témazárók ideje is a diákok részére. A 12. osztályosok már az első héttől tudatosan készülnek az érettségi vizsgára tanáraikkal együtt, megtesznek mindent azért, hogy a tanév végén a lehető legjobb és a további céljaikat maximálisan kiszolgáló érettségi és évvégi bizonyítványokat kaphassanak.
11 főállású pedagógus és 9 óraadó tanár végzi a nevelő-oktató munkát a középiskolában, ők tartják meg a heti 284 tanórát a gimnazista és szakgimnazista diákoknak. A hitéleti nevelést Antal Imre plébános és Katona Attila hitoktató végzi.
A gimnáziumban folyó magas színvonalú munkát a sikeres érettségi és nyelvvizsgabizonyítványok számán kívül a Kompetenciamérések eredményei is mutatják. Az előző évi eredmények alapján az Oktatási Hivatal rendszeresen különböző listákat állít össze a jól teljesítő iskolákról. Ezeken a listákon a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium rendszeresen rajta van, különböző kompetenciaterületek és szempontok alapján. Két tanévben is szerepelt iskolánk a legjobban fejlesztő iskolák között matematika és szövegértés kompetencia területen is illetve szövegértésből (tavaly a 7. helyet szerezve meg ezen a listán). Az idei tanévben pedig a legjobbiskola.hu portál által elkészített iskolaválasztást segítő rangsorok közül a feltörekvő iskolák listáján a 29. helyre kerültünk, amely azt jelenti, hogy évről-évre egyre jobbak az eredmények a kompetenciamérésen a diákok várható eredményeihez és az országos átlaghoz képest is.
Nagy Dani gondolatai:
Friss Gólyaként érkeztek az újak a táborba biciklivel és autóval.
Kis pihenés után mindenki megtalálta a megfelelő szobát magának.
Első lépésként csapatokat alkottunk, majd egy mindenkinek ismerős memória játékkal tanultuk meg egymás neveit. A két nap alatt sok izgalmas és érdekes játékon vehetünk részt.
Felügyelő tanárainkkal is sokat nevettünk. Kedves emlékek maradnak a tornagyakorlatok Norbi bácsival és Etelka tanárnővel.
Viszont a sok szórakozás és mulatozástól eltekintve nagyon hiányoltuk az egyik leendőbeli osztályfőnökünket, Kata tanárnőt, aki sajnos betegsége miatt nem tudott eljönni.
Katolikus iskolaként a kötelező étkezés előtti ima és az 5 órai mise sem maradhatott ki az egészből, de ettől is volt a tábornak rendhagyó hangulata.
A lovaskocsizás, tábortűz este, valamint az éjszakai túra volt szerintem mindenki kedvence.
A diákönkormányzat különösképpen figyelt arra, hogy tartalmas és egyaránt szórakoztató legyen ez a 2 nap.
Személy szerint az éjszaki túra volt a kedvencem, ugyanis két állomás között volt egy kis ijesztgetés, az egyik emberre ijedtemben felugrottam és azzal a lendülettel magával vitt.
Az erdei feladatok közül a kedvencem a fűszerek nevének kitalálása szaglás vagy íz alapján volt.
Összeségében mindenki nagyon örül, hogy megismerhette az új osztályát/évfolyamát és ebben a táborban nagyon szuper,- marandandó emlékeket szereztünk.
Barna Barbi gondolatai:
Szervezőként már teljesen máshogy látom az eseményeket.
Látom a munkát. Nehéz jóra összehozni egy tábort, és azt is látom, hogy van az a sok nevetés, egy-egy boldog összeugrás, pacsik, poénok, amikért megéri már év eleje előtt két héttel felvenni a kesztyűt. Igyekeztünk minél rugalmasabbak lenni, és úgy alakítani a napot, hogy mindenki élvezze.
Örök igazság, hogy mindenki nem szerethet mindenkit, ahogy az is igaz, hogy minden nem tetszhet mindenkinek. Ezek most nagyon negatív hangvételű mondatok voltak azt hiszem egy tábor élménybeszámolójában. Térjünk át inkább arra, hogy mi fizette ki a munkát, amit befektettünk.
Fantasztikus volt látni azt a folyamatot, hogy reggel tízkor még idegenek ültek körben egy verandán, és skandálták egymás neveit szépen sorban. Amikor éppen másra került a sor, és volt egy kis szünet a névláncban, na, akkor még azt is meg lehetett volna hallani, hogyha leejtenek egy tűt. Bezzeg este tízkor. Az egész brigád túl volt fűtve az éjszakai akadályverseny izgalmaival, és visszaindulás előtt még meg akartam ragadni a szót.
Akkor már kiabálnom kellett, hogy mindenki hallja, mit szeretnék nekik éppen mondani. Jöttek a ,,csak egyszer mondom el, figyeljetek” megszólalások.
Kényes téma a figyelem hiánya, amit sokan sértésként érzékelnek. Persze nekem is ez ugrott be először, hogy nem tisztelnek. Aztán elmosolyodtam. Eszembe jutott, hogy délelőtt hogyan kezdtük. Ehhez képest most meg mindenki mindenkivel duruzsolt, megtalálták a leendőbeli barátok egymást. Végül is, ezért van ez a tábor. Azzal, hogy alig lehetett őket lelőni és túlkiabálni (ami persze pár perc múlva sikerült) olyan volt, mintha átnyújtotta volna a főnököm a fizetésemet, és vállon veregetve prémiumot is kaptam volna.
A tábor során sikerült elkapni néhány életre szóló pillanatot. Mindenkit bíztatok, hogy lessen rá a suli galériájára.
Tegyük hozzá, hogy szenzációs képek nem születnek szenzációs emberek nélkül. Befejezésképpen nagyon meg szeretném köszönni a gólyáknak, hogy ennyire kivették a részüket a táborból, őszintén megmondom, régen láttam ilyen jó csapatot együtt. A diákönkormányzatnak (Babos Kitti, Németh Misi, Czinkóczi Ida, Kovács Martina, Rácz Ági, Buknicz Domi) a lelkes munkát, helytállást, és azt, hogy a nyári szünetük utolsó napjait rááldozták erre. Azt hiszem ez nagy szó. Fontosnak tartom megemlíteni Makai Gréta, Kővágó Ádám és barátai nyújtotta segítséget, hogy még élvezetesebb legyen az esti programunk.
Természetesen a gyerekek is tudnak nagyot álmodni, de mindez nem jöhetett volna létre Hegedűsné Kővágó Katalin Tanárnő szorgos háttérmunkája , Jenei Norbert Tanár Úr és Lazányi Etelka Tanárnő egész táboros helytállása nélkül. Köszönjük Tóth Gabriella Igazgatónőnek a fagylaltot, és hogy velünk tartott pár programra. Kormány-Elekes Gabriella Tanárnőnek és Jeremiás Csaba Tanár Úrnak köszönjük, hogy időt szakítottak, és szintén kilátogattak a táborba.
Végül, de nem utolsó sorban Imre atyának a szállás biztosításáért hálás mindenki. Ica néninek pedig a gyors segítségnyújtásért, ha nem találtunk valamit.
A formalitásokat félre téve, magamtól úgy fogalmaznék, hogy köszönöm MINDENKINEK az élményt.
Tisztelt 9. évfolyamos tanulók és szülők!
Tájékoztatjuk Önöket, hogy a 9. osztályba beiratkozott tanulókat a fenntartó Szent Gellért Katolikus Iskolai Főhatóság engedélyével két általános tantervű gimnáziumi osztályra tudtuk bontani. A 9. A osztály osztályfőnöke Hegedűsné Kővágó Katalin, a 9.B osztály osztályfőnöke Kormány-Elekes Gabriella. A választott tagozatokba (angol-média, angol-informatika) sorolás a jelentkezéskor megadottak szerint történt. Bővebb tájékoztatásra az első tanítási napon illetve a szeptember 20-i szülői értekezleten kerül sor.
Ügyfélfogadás a titkárságon:
Gólyatábor
2018. augusztus 30-31. (csütörtök-péntek)
Pótvizsgák időpontja
A vizsgára jelentkezés feltétele az iskolai bizonyítvány leadása az iskola titkárságán 2018. augusztus 16-ig (csütörtökönként)
Írásbeli vizsga: 2018. augusztus 27-én (hétfő) 8 óra (írásbeli)
Szóbeli vizsga: 2018. augusztus 28-án (kedd) 8 óra (szóbeli)
Tanévnyitó
2018. szeptember 3-án (hétfő) 8 órakor
(utána tanítás lesz: 2-4. óra osztályfőnöki órák)
Tankönyvárusítás
A 2018/2019-es tanévre megrendelt tankönyvek átvétele:
2018. szeptember 3-án (hétfő)
2. órában: 12. évfolyamosoknak
3. órában: 11. évfolyamosoknak
4. órában: 10. évfolyamosoknak
A 9. évfolyamosok a tankönyveket az első tanítási napon az osztálytermükben vehetik át térítésmentesen.
A 10-12. évfolyamon az ingyenes tankönyv a jogosult tanulók részére KIZÁRÓLAG érvényes jogosultság igazolása esetén kerül átadásra. Amennyiben az előzőleg leadott igazoláson feltüntetett érvényesség lejárt, de a nyár folyamán meghosszabbításra került, akkor a jogosultságot igazoló irat másolatát kérjük leadni.
Lezárult a 2017/18-as tanév az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnáziumban is. Néhány adat az eredményekről:
2017. szeptember 1-jén 148 tanuló kezdte meg 6 tanulócsoportban a tanulást 3 nappali tagozatos gimnáziumi, 2 szakgimnáziumi, 1 vegyes (gimnáziumi és szakgimnáziumi) osztályban. Év végén az osztályozott tanulók száma 142 fő volt, akik 3, 69 –es tanulmányi átlagot produkáltak. Az osztályok tanulmányi sorrendje:
Kitűnő tanulók lettek: Balázs Nóra és Nemes- Nagy Kitti 10. A osztályos, és Muhel Anna 9. B. osztályos tanulók.
4,5 feletti tanulmányi eredményt 20 tanulónk ért el: Molnár Fanni, Nagy Szilvia Kamilla 12. A osztályos tanulók, Horváth Patrícia és Mészáros Barna Vajk 11. A osztályos tanulók, Unger Fanni, Horváth Koppány, Bárkányi Mónika, Kósa Fanni, Molnár Nikolett, és Bakos Alíz 10. A osztályos tanulók, Németh Mihály, Fekete Farkas Bálint és Barna Bence 10. B osztályos tanulók, Dózsa Evelin, Lajos Kornél, Süli Bendegúz, Tóth Szabolcs Farkas és Cinkóczi Ida 9. A osztályos tanulók valamint Lesták Arnold és Tóth-Andor Kristóf 9. B osztályos tanulók.
Szép munkát végeztek, ugyanúgy, mint akik az idei tanévben valamilyen tanulmányi vagy sportversenyen részt vettek, és elismerésre méltó eredményt értek el, illetve sikeresen nyelvvizsgáztak öregbítve ezzel iskolánk hírnevét.
A versenyeredmények közül kiemelkedik a Horváth Koppány, Barna Barbara és Nemes- Nagy Kitti alkotta 10. A osztályos csapat, amely 305 induló közül ötödik legjobbként jutott be az E-Figyelő környezetvédelmi verseny budapesti döntőjébe, ahol a kilencedik helyet szerezték meg az igen erős mezőnyben. Felkészítő tanáruk: Kálmánné Rácz Ilona.
A Csongrád Megyei Katasztrófavédelem által szervezett versenyen 4 fő 9. A osztályos tanuló vett részt: Tóth Szabolcs, Törőcsik András, Szilágyi Péter és Tóth Martin.
2018. márciusában Barna Barbara Bánfi Lilivel együtt egy hetet töltött a Kapcsolódj be Te is! egyházmegyei szociális projekt mórahalmi táborában, ahol más középiskolák diákjaival belekóstoltak a szociális munka- szociális segítés gyakorlati szegmenseibe.
A 10. A osztályból Sugár Viktória részt vett az MM Publications Tankönyvkiadó olvasó versenyén.
Többen szereztek középfokú angol nyelvvizsgát: Bartos-Elekes Éva és Gyurkovits Róbert a 11. A osztályból, Ormándi Gergő, Győrfi Ádám és Nagy Dávid a 12. A osztályból, Domonics Ákos pedig felsőfokú angol nyelvvizsgát tett a 12. év folyamán. Felkészítő tanáruk: Hudák Éva. Sugár Viktória 10. A osztályos tanuló is megszerezte középfokú angol nyelvvizsgáját a 10. év végére. Felkészítő tanára: Takács Gizella.
A tanulók eredményes versenyeihez, nyelvvizsgaeredményeihez nagyban hozzájárult a pedagógusok felkészítő munkája is, melyet ezúton a tanulók nevében is köszönök.
A tanulmányi versenyek mellett iskolánk tanulói nagyon eredményesen szerepelnek különböző sportágakban is.
Sporteredmények:
A 9. B osztályból Ambrus Álmos Barnabás a Ju-Jitsu Magyar bajnokság 2. helyét, 2018 évi korosztályos Grappling Magyar Bajnokság 3. helyét, illetve a Debrecen grappling bajnokság 1. helyét szerezte meg és a Diákolimpián iskolánkat képviselve a 3. lett.
A 12. A osztályból Lukács Luca lovaglásból a Balástyai Virág kupa AP döntő 2. helyét, az Equest sport Aranypatkó csapatban 3. helyet, Zsombón 1. helyet illetve a Balástyai Búcsúkupán a 3. helyet szerezte meg.
A Csongrád Megyei Női Felnőtt labdarúgó bajnokságban Balázs Nóra és Rácz Ágnes a 2. helyezést érte el a kisteleki női focicsapattal.
Versenytáncosaink közül Sebesi Daniella és Novák István 11. A osztályos tanulók a Magyar bajnokság latin ifjúsági versenyén 1.helyezést értek el.
Sárosi Róbert 12. A osztályos tanuló és külsős párja Oroszlán Dóra, a Nemzetközi Táncversenyen az Ifjúsági C Standard kategóriában 2. helyezést, a 14. Kistelek Open Ifjúsági Basic Standard kategóriában 1.helyezést illetve a Rex Terra kupa C országos bajnokságon is az 1. helyezést szerezték meg.
Forgács Anna 9. A osztályos tanuló külsős párjával Mihályfi Csabával a Kelet- Magyarországi Területi standard bajnokságon 1. helyen végeztek.
Balla Petra 10. A osztályos tanuló és külsős párja Szalai Dénes az Ifjúsági Standard Magyar Bajnokságon 1. helyezést értek el, a Tíztánc Magyar Bajnoki címet is megnyerték valamint az RL Felnőtt tíztánc versenyen is 1. helyet szereztek illetve a Standard Világranglistán 1500 pár közül a 9. helyen állnak.
Unger Fanni 10. A osztályos tanuló Magyar Bajnokságon standard 3. helyezést, Tíztáncból 3. helyezést illetve a Kelet Magyarországi Területi Bajnokságon standardből 2. helyezést érte el.
Czinkóczi Ida 9. A osztályos tanuló Országos Arany minősítést kapott néptánc csoportjával együtt.
Tóth Noémi 11. A osztályos tanuló Szeged Országos Néptánc fesztiválján kiemelkedő arany minősítést szerzett, illetve a Deszki Marosmenti fesztiválon is arany minősítést nyert néptánc csoportjával.
Házi bajnokság zajlott a tanév során, amelynek eredményeképpen a 2017/18-as év bowling bajnoka a 11. A osztály csapata. A csapat tagjai: Czinege Erik, Micheli Dominik és Mészáros Barna Vajk.
Fontosnak tartjuk, hogy világszínvonalú teljesítményt nyújtó sportolókon kívül olyanok is járnak iskolánkba, akik hasonló színvonalon zenélnek. Gratulálok Magyar Arnold 12. A, Mészáros Barna Vajk és Szabó Péter 11.A és Sutka Máté 10. A osztályos tanulóinknak az id. vándor Rudolf Fúvószenekarban elért kiváló eredményeikhez.
Az érettségi vizsgák eredményei:
Az utolsó hetek az érettségizőknek voltak igazán izgalmasak, hiszen a májusi írásbeli vizsgák után június 18. és 20. között szóban adhattak számot tudásukról.
Többen dicséretet érdemelnekaz érettségi vizsgán nyújtott teljesítményükért:
Nagy Szilvia Kamillát kiváló érettségi vizsgaeredményéért, középszintű magyar nyelv és irodalom érettségi vizsgájáért és emelt szintű angol illetve történelem szóbeli feleletéért dicséretben részesítette a vizsgabizottság. Kreiniker Ákost és Domonics Ákost jeles érettségi bizonyítványáért, Molnár Fannit pedig jó érettségi bizonyítványáért és magyar nyelv és irodalom, angol és történelem szóbeli vizsgán nyújtott teljesítményéért dicsérte meg a bizottság.
Ezen kívül kiemelendő teljesítményt nyújtott és dicséretet kapott a bizottságtól Jéga – Szabó Éva emelt szintű angol érettségin nyújtott szóbeli feleletéért, Ormándi Gergő angol érettségin nyújtott teljesítményéért és Sárosi Róbert történelem szóbeli feleletéért.
Többen előrehozott érettségi vizsga letételével könnyítettek a 12. osztályos terheiken, 8-an informatikából, 2-en angolból és 1-1 tanuló németből és franciából tett előrehozott érettségi vizsgát. Közülük is kiemelkedett Mészáros Barna Vajk 11. A osztályos tanuló teljesítménye, aki angolból és informatikából is vizsgázott és mindkét tárgyból dicséretet kapott, valamint Ruzsa Viktor angol és Unger Fanni német szóbeli érettségi felelete, amelyeket szintén megdicsért a bizottság.
Gratulálunk minden sikeres előrehozott és rendes érettségi vizsgát tett tanulónknak, és további sok sikert kívánunk!
Köszönet illeti meg az érettségi vizsgáztatásban résztvevő pedagógusokat is.
Szeretettel várjuk 9.-es és felsőbb éves tanulóinkat is szeptember 3-án reggel 8 órára a tanévnyitó ünnepélyre és az első tanítási napra, addig viszont a középiskola minden tanulójának és dolgozójának nagyon jó pihenést, kellemes és tartalmas kikapcsolódást kívánok a nyári szünetre.
Tóth Gabriella
igazgató
Intézményünk pályázatot hirdet az iskolai weblap látványtervének, funkció tervének elkészítésére!
Pályázók köre: A 2017/2018-as tanévben iskolánkban tanulói jogviszonnyal rendelkező diákok.
Pályázat beadásának határideje: 2018.08.20.
Pályázatok benyújtásának módja: elektronikus formában, határidőig az info@afg.hu címre küldve
Pályázat tartalma:
A pályázóknak 2 alapvető dokumentumot kell előállítaniuk:
- látványterv: tartalmazza az új honlap szerkezeti felépítését, színvilágát. A látványtervnek tartalmaznia kell az asztali böngészők és a mobil eszközökön való megjelenítés leírását is. A látványterv több képből is állhat.
- funkció terv: A weblapon megjelenítendő tartalmak, menük leírását mutatja be.
Pályázat eredményhirdetése: a 2018/2019-es tanév tanévnyitóján
Pályázat díjazása: pénzdíjas
Pályázat nyertesinek száma: 1 db (a pályázat kiírója fenntartja a jogot a megosztott díjazásra is!)
Négy csapat mérte össze tudását a negyedik alkalommal megrendezett Kisteleki Kosárlabda Tornán 2018. április 17-én a Kisteleki Városi Sportcsarnokban. Iskolánk tanárai közül Molnár Péter és Jenei Norbert, tanulói közül Györfi Ádám, Katona Gábor, Koncz Gábor, Magyar Arnold, Nagy Dávid és Ormándi Gergő vettek részt a küzdelmekben.
A torna kezdetén a köszöntés, a sorsolás és a lebonyolítás rendjének ismertetése után elkezdődhettek a 15 perces meccsek. A versenyt körmérkőzéses formában bonyolítottuk le. A résztvevő csapatok a következők voltak: Ankle Breakers, Arcok, Baki SC és Palánk Barátok.
A torna végén érem és ajándék átadás következett. A tornát hibátlan mérleggel a “Baki SC” csapata nyerte. Ebből a csapatból került ki a pontkirály és a legtechnikásabb játékos is Simicz Máté személyében. Simicz Máté és Bényi Áron holtversenyben lettek 22-22 ponttal a legjobb dobók. A végleges eredmény büntetődobó versenyen született meg, ahol Simicz Máté szoros küzdelemben (10:9) bizonyult jobbnak. Az eredményhirdetés után Simicz Máté a legjobb dobónak járó trófeát felajánlotta Bényi Áronnak. A játékostársak ezt a nemes gesztust tapssal jutalmazták.
A torna végeredménye:
1. Baki SC
A csapat tagjai: Bárkányi Gábor, Katona Gábor, Magyar Arnold, Nagy Zoltán, Oláh Ferenc, Papp Viktor, Simicz Máté, .
2. Ankle Beakers – Bartók Dániel, Bényi Áron, Győrfi Ádám, Jeremiás Janka Jázmin, Koncz Gábor, Nagy Dávid, Ormándi Gergő.
3. Palánk Barátok – Imre István, Jenei Norbert, Mészáros Orsolya, Molnár Dániel, Molnár Péter.
4. Arcok – Farkas Éva, Gombos Roland, Márki Patrik, Szente Csaba, Varga-Tóth Krisztián.
Köszönjük a Kisteleki Polgármesteri Hivatal anyagi hozzájárulását a torna színvonalas lebonyolításához.
Lazányi Etelka testnevelő, a verseny szervezője
Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program célként tűzte ki a végzettség nélküli iskolaelhagyás csökkentését, a hátrányos helyzetű tanulók végzettségi szintjének növelését, valamint a minőségi oktatáshoz, neveléshez és képzéshez való hozzáférés biztosítását. Továbbá célként tűzte ki a sérülékeny társadalmi csoportokhoz tartozó tanulók iskolai sikerességének a hátrányokat közvetlenül kompenzáló tevékenységekkel történő támogatását.
A cél elérése érdekében Kistelek Város Önkormányzata az EFOP-3.9.2-16-2017-00013 „Humán kapacitások fejlesztése a Kisteleki Járásban”című pályázat alapján ösztöndíj pályázatot kíván kiírni a 2018/2019-es és a 2019/20-as tanévre a hátrányos helyzetű vagy halmozottan hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló fiatalok általános iskolai, középiskolai vagy felsőfokú tanulmányaikat végző diákok oktatásához való hozzáférésének javítására. A projekt tevékenységeinek – közöttük az ösztöndíj programnak - köszönhetően remélhetőleg csökken a korai iskolaelhagyók és a végzettség nélküli iskolaelhagyások száma, ezáltal a program hozzájárul a társadalmi felzárkózáshoz, emelve a hátrányos helyzetű emberek munkaerőpiacra való bekapcsolódásának esélyeit.
Az ösztöndíj pályázat felhívása és űrlapja az alábbi linkről tölthető le.
Forrás: kistelekjárás.hu
Ambrus Álmos Barnabás iskolánk 9.b osztályos tanulója, a Kisteleki Brazilian Ju Jitsu a 3k Egyesület versenyzője. 2018. április 7.-én Budapesten volt versenyen, ahol ő a legfiatalabbként indult az U18 - 81kg-os kategóriában. Ennek ellenére nem talált legyőzőre, így felállhatott a dobogó legfelső fokára és aranyéremmel térhetett haza. Gratulálunk a sikerhez!
Barna Barbara 10. a osztályos tanuló márciusban részt vett a szegedi Katolikus Ház projektjében, amelyet minden évben megrendeznek a Szeged- Csanádi Egyházmegye fenntartásában lévő iskolák 10.-11.-es érdeklődő tanulói számára. Élményeit foglalta össze röviden az alábbi írásban:
Kapcsolódj be te is - Kapcsolj ki!
Úgy döntöttem, hogy ez a cikk rövid lesz, és lényegre törő. Írhatnék a szállásról, a többiekről, hogy mikor keltünk vagy feküdtünk egy nap. Szerintem ez senkit nem köt le.
A számomra legerősebb momentumot fogom kiragadni a táborból.
Kedd délelőtt fogyatékkal élők látogattak meg minket, és kisebb programok formájában bemutatták az életüket, vagy, hogy éppen mivel töltik a szabadidejüket.
Volt egy kedves bácsi, a neve nem fontos. Egyébként szájjal tanított minket festeni. Nem volt neki keze, egy kerekesszékben ült, a beszéd sem ment. A fejére felhelyeztek egy olyan eszközt, amivel rá tudott mutatni betűkre, és kifejezésekre, ezáltal tudott kommunikálni. Elkezdtem olvasni, hogy mi szerepel a tábláján. Legnagyobb megdöbbenésemre az alapvető szükségletek mellett, minthogy ki kell menjen mosdóba, vagy éppen szeretne inni, szerepeltek olyanok is, minthogy kérem, köszönöm, szeretlek, szívesen, bocsánat. Ha ő ezeket ki tudja mondani, akkor másoknak is ki kellene tudni! Nem láttam a tábláján ehhez hasonló kifejezéseket, mint: hagyjál, fáradt vagyok most ehhez, hülye vagy, menj innen, kit érdekelsz, nincs most erre időm, kérdezz mást, csúnya vagy...
Barna Barbara 10/A
2018. március 10-én, hasznosan töltve a szombati munkanapot, pályaválasztási rendezvényt tartottunk az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnáziumban.
Az volt a célunk, hogy minél szélesebb körű tájékoztatást kapjanak a diákok az előttük álló lehetőségekről, akár külföldi felsőoktatási továbbtanulásról, akár szakmaválasztásról, akár munkavállalásról legyen szó. Azt hiszem ezt a célt sikerült maradéktalanul megvalósítani.
Nagyon sok mindenről esett szó a délelőtt során, de még több mindenről nem, viszont sebaj, mivel minden évben megrendezzük ezt az eseményt, így lesz lehetőség a kimaradt szakmák és lehetőségek megismerésére is.
A délelőtt során hallhattunk Bitó Zsolttól a Prysmian MKM Magyar Kábel Művek folyamatmérnökség és technológiai menedzserétől – többek között - a Kisteleki Kábelgyárban zajló fejlesztési folyamatokról, a gyár gazdasági életben betöltött szerepéről, a fiatalok munkavállalók előtt álló lehetőségekről, szakmai képzésekről, elvárásokról és az idegen nyelvtanulás fontosságáról is.
Ezután Dr. Zádoriné Mező Éva nemzetközi információs tanácsadó az NSZFH Euroguidance központ munkatársa tájékoztatta a jelenlévő diákokat és pedagógusokat az európai továbbtanulási lehetőségek feltételeiről, a tanulmányokhoz szükséges nyelvtudásról, tandíjakról, megélhetési költségekről és az önkéntes munka előnyeiről.
Ezt követően Siposné Magony Mária a Csongrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara programkoordinátora, pályaválasztási tanácsadója beszélt a jelenlévőknek a szakmaválasztás jelentőségéről, nehézségeiről, a folyton változó kihívásokról és az Ipar 4.0 jelenség hatásairól a pályaválasztásban.
A délelőtt utolsó felében a Rendőrség és az Önkormányzat munkájába láthattak jobban bele a jelenlévők. A Kisteleki Rendőrkapitányság részéről Joó Enikő címzetes rendőr őrnagy és a Csongrád Megyei Rendőrkapitányságtól Szentpéteri Zsolt címzetes rendőr alezredes beszéltek a Rendőrkapitányság felépítéséről, az illetékességi területeiről, az egyes alosztályok munkájáról, a rendőr szakma képzési feltételeiről, karrierlehetőségekről és a határvadászok feladatairól.
Befejezésül Süliné Dr. Terecskei Erzsébet a Kisteleki Önkormányzat jegyzője avatott be bennünket az Önkormányzatnál és a Polgármesteri Hivatalnál folyó munkába és a jegyző feladataiba. Megtudhattuk tőle, hogy a polgármesteri hivatal ellátja az önkormányzat működésével, a polgármester vagy a jegyző feladat- és hatáskörébe tartozó ügyek döntésre való előkészítésével és végrehajtásával, az önkormányzatok egymás közötti, az állami szervekkel történő együttműködésének összehangolásával kapcsolatos, valamint az önkormányzati bizottságok működésével összefüggő, ügyviteli jellegű, a polgármester által a jegyző javaslatainak figyelembevételével meghatározott feladatokat egyaránt, ily módon biztosítva egy település zavartalan működését.
Nagyon tartalmas napot tölthettünk együtt az előadóink segítségével, akiknek ezúton is szeretnénk még egyszer megköszönni, hogy bepillantást engedtek a munkájukba és hasznos információkkal láttak el bennünket.
0002 Angol-média tagozat |
0003 Közlekedés, szállítmányozás és logisztika ágazat |
0001
Angol-informatika tagozat
Felvételi sorrend | Oktatási azonosító | Összes pontszám |
1. | 72357318823 | 100 |
2. | 72322195908 | 100 |
3. | 72346874465 | 100 |
4. | 72346903718 | 100 |
5. | 72346866982 | 99 |
6. | 72346889459 | 97,5 |
7. | 72346865724 | 96 |
8. | 72346884603 | 95,5 |
9. | 72346889190 | 93,5 |
10. | 72346908975 | 93 |
11. | 72346881100 | 92 |
12. | 72346905759 | 91,5 |
13. | 72346874026 | 91,5 |
14. | 72380936609 | 91,5 |
15. | 72365312379 | 90 |
16. | 72346915764 | 88,5 |
17. | 72378264475 | 88 |
18. | 72346910300 | 86 |
19. | 72346022035 | 85 |
20. | 72346888531 | 84 |
21. | 72357318224 | 82,5 |
22. | ZAJÁCZ | 82,5 |
23. | 72343785521 | 81,5 |
24. | MUHARIB24 | 80 |
25. | 72346902668 | 79 |
26. | VIKTOR0017 | 78 |
27. | 72346888999 | 76,5 |
28. | 72346876236 | 76 |
29. | 72368229211 | 75 |
30. | 72346885066 | 74,5 |
31. | 72346880865 | 74,5 |
32. | 72346917571 | 74 |
33. | 72346883867 | 72 |
34. | 72346861618 | 69,5 |
35. | 72346893578 | 69,5 |
36. | 72346877369 | 69 |
37. | 72346885692 | 68,5 |
38. | 71664586769 | 68 |
39. | 72346888344 | 65,5 |
40. | 72346901025 | 65 |
41. | 72343789226 | 63,82 |
42. | 72176343814 | 60,5 |
43. | 72343789093 | 60,5 |
44. | 72346906818 | 60 |
45. | 72346872569 | 59,5 |
46. | 72354556429 | 59 |
47. | 72346881450 | 58 |
48. | 72337520075 | 57,5 |
49. | 72343794010 | 54,5 |
50. | 72343793345 | 54 |
51. | 72346887436 | 53 |
52. | 72343786242 | 52,5 |
53. | PICUR2003 | 48,5 |
Felvételi sorrend | Oktatási azonosító | Összes pontszám |
1. | 72357318823 | 100 |
2. | 72346865170 | 100 |
3. | 72346874465 | 100 |
4. | 72346915236 | 100 |
5. | 72346903718 | 100 |
6. | 72346890155 | 97,5 |
7. | 71650213601 | 95,5 |
8. | 72346892169 | 94 |
9. | 72346893308 | 91 |
10. | 72346870564 | 87 |
11. | 72346910300 | 86 |
12. | 72346021190 | 86 |
13. | 72346896121 | 85 |
14. | 72346022035 | 85 |
15. | 72346901660 | 84 |
16. | 72346868922 | 83 |
17. | 72357318224 | 82,5 |
18. | 72369290420 | 81,5 |
19. | 72346904920 | 80 |
20. | 72343791298 | 77 |
21. | 72346911148 | 75,5 |
22. | 72346885066 | 74,5 |
23. | 72346880865 | 74,5 |
24. | 72346918434 | 74 |
25. | 72317581538 | 73 |
26. | 72343790067 | 71 |
27. | 72343790746 | 69,5 |
28. | 71664586769 | 68 |
29. | 71770056232 | 67 |
30. | 72332027512 | 65,22 |
31. | 72346892768 | 65 |
32. | 72346864825 | 64,5 |
33. | 72346908367 | 64 |
34. | 71770055665 | 61,5 |
35. | 72176343814 | 60,5 |
36. | 72346906818 | 60 |
37. | 72346872308 | 58,5 |
38. | 72343794010 | 54,5 |
39. | 72343786242 | 52,5 |
40. | PICUR2003 | 48,5 |
0003
Közlekedés, szállítmányozás és logisztika ágazat
Felvételi sorrend | Oktatási azonosító | Összes pontszám |
1. | 72325945126 | 98,5 |
2. | 72357318224 | 82,5 |
3. | 72343791298 | 77 |
4. | 72346885066 | 74,5 |
5. | 72391571121 | 73,5 |
6. | 72325945841 | 65,5 |
7. | 72343789226 | 63,82 |
8. | 72346883141 | 63 |
9. | 72176343814 | 60,5 |
10. | 72385350232 | 60,5 |
11. | 72346906818 | 60 |
12. | 72354543126 | 59,16 |
13. | Timi 2003 | 57,5 |
14. | BARACKGENG | 57 |
15. | MAKAMI451 | 56 |
16. | 72343794010 | 54,5 |
17. | 72343793345 | 54 |
18. | PICUR2003 | 48,5 |
72346877574 | Elutasítva |
Felvételi sorrend | Oktatási azonosító | Összes pontszám |
1. | 3K | 100 |
2. | 72378265461 | 91 |
3. | 72346022035 | 85 |
4. | 72308674736 | 82,66 |
5. | 72343785521 | 81,5 |
6. | 72346885066 | 74,5 |
7. | 72354545532 | 69,66 |
8. | 72378264949 | 64 |
9. | 72343789226 | 63,82 |
10. | 72346883141 | 63 |
11. | 71770055665 | 61,5 |
12. | 72176343814 | 60,5 |
13. | 72343789093 | 60,5 |
14. | 72346906818 | 60 |
15. | 72343796089 | 57,5 |
16. | MAKAMI451 | 56 |
17. | 72378261508 | 55,5 |
18. | 72343794010 | 54,5 |
19. | 72343793345 | 54 |
20. | PICUR2003 | 48,5 |
21. | 72346886027 | 44,5 |
71593465112 | Elutasítva | |
72346863461 | Elutasítva |
2018-ban ismét Szigetszentmiklós adott otthont a Tánc Sport Magyar Bajnokságoknak és a Hungarian Opennek, amely a legnagyobb Magyarországon megrendezett nemzetközi táncverseny.
Február 3-4-én iskolánk tanulója, Balla Petra partnerével Szalai Denissel Ifjúsági Standard Magyar Bajnoki I. helyezést ért el a 15 induló pár közül. Ezenkívül Tíztánc Magyar Bajnoki címet is nyertek a 13 párból álló mezőnyben, ezzel megszerezve a nyolcadik magyar bajnoki címüket. Február 10-11-én a Latin Magyar Bajnokságon 4. helyezést értek el 23 induló közül. A nemzetközi mezőnyben III. helyezettek lettek.
Sebesi Daniella és Novák István, - szintén az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium tanulói – a szigetszentmiklósi tornán a Latin Magyar Bajnokságon bajnoki címet szereztek és az ugyanezen a napon zajló nemzetközi latin versenyen hetedikek lettek a 42 indulóból.
Gratulálunk a fantasztikus eredményeikhez és további eredményes munkát kívánunk nekik!
2018. február 9-én került sor az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium szalagavatójára a Sportcsarnokban. Nagyon sokan segítettek, hogy igényes, magas színvonalú és a jelenlévők számára feledhetetlen élményeket nyújtó estét rendezhessünk 12.-eseink tiszteletére. A szagtűző rendezvény megvalósításához nyújtott támogatásáért szeretnénk az alábbiakban köszönetet mondani: a szervezésért és lebonyolításért iskolánk dolgozóinak és tanulóinak, a kiváló műsorért a 11.-es diákoknak és osztályfőnöküknek, Hudák Évának, a tánckoreográfiákért Zsom Olivérnek. A tanári kórus szeretné köszönetét kifejezni Horváth Ágnesnek a dal betanításáért és a zongorakíséretért, Pópityné Várhidi Zsuzsannának és Bozó Péternek a hegedű- és Jenei Norbertnek a gitár kíséretért. A helyszínül szolgáló Sportcsarnok biztosításáért Nagy Sándor Polgármester Úrnak, a berendezésért és dekorációért Tóthné Tóth Annának és Dékány Évának, a hangtechnikáért Holota Lászlónak, a különleges, művészi nyitótáncok betanításáért Móczo Jánosnak és Vozár Boglárkának szeretnénk köszönetet mondani. Köszönet illeti a szülőket és a szülői munkaközösség tagjait az előkészületekért, és a rendezvény zökkenőmentes lebonyolításáért. Az est hagyományaihoz hozzátartozik, hogy ünnepélyesen köszönjük meg a 4 éven keresztül aktívan segítő 12.-es szülőknek a közösségi munkájukat. Ebben az évben Györgyné Kovács Erzsébetnek, Magyarné Siklodi Évának, Péter—Szabó Hedvignek és Harmath Erikának szólt a virág és a köszönet. Az este során vendégül láthattuk a rendezvényen megjelenteket édes és sós süteményekkel, amelyeket a Zefír Cukrászda, a Darabos Pékség, a Kék Láng ABC, a Kedvenc Pékség és a Kisteleki Házi Rétes (Pipicz Zoltánné) ajánlott fel. Köszönjük szépen, hogy adományaikkal hozzájárultak az est színvonalas lebonyolításához.
Tóth Gabriella
igazgató
A téli szünet előtti utolsó tanítás nélküli munkanapon a kézműves foglalkozásokat, sportversenyeket követően együtt vonultunk a kisteleki templomba, hogy megtekintsük az általános iskolás hittanosok betlehemes előadását. Felemelő élményben volt részünk a monumentális előadás közben és köszönjük az élményt Harmath József hitoktatónak, segítőinek és minden kisdiáknak, akik ezt megvalósították.
November 30.-án megrendezésre került a XII. Árpád Informatika verseny, ahová szintén általános iskolás tanulók jelentkezhettek. Pusztaszerről és Kistelekről érkeztek versenyzők, főleg 8. osztályos tanulók, de indult és a középmezőnyben végzett egy 4. osztályos tanuló is. A következő eredmények születtek:
Köszönjük szépen a diákoknak, tanároknak a programjainkon való részvételt, osztályfőnökeiknek, a kísérő tanároknak és a szülőknek, hogy biztosították a tanulóknak a lehetőséget, hogy eljöjjenek hozzánk. Reméljük mindenki jól érezte magát és jövőre is várunk minden érdeklődőt rendezvénysorozatunkra.
November 30.-án zárultak a Nyílt Napok rendezvényei a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnáziumban. Nagyon tartalmas, mozgalmas és eseménydús napokon vagyunk túl. A délelőtti óralátogatások után, amelyre ezen a héten is akadtak érdeklődők, mind a két délután érdekes vetélkedőkkel vártuk az általános iskolás tanulókat.
2017. november 29-én délután került sor iskolánkban a hagyományosan megrendezett „Gazdálkodj okosan!” vetélkedőre, melyet 7-8. osztályos általános iskolai tanulók számára szervezünk immár hosszú évek óta. A verseny jó hangulatban, értékes nyeremények kiosztásával zajlott, a csapatok a kisteleki és a zsombói általános iskolából érkeztek. A kreatív feladatokat pl. szórejtvény, villámkérdések, puzzle, számítást stb. - szakértő zsűri értékelte - Jeremiásné Róvó Szilvia (kisteleki K&H Bankfiók) és Borsik Erzsébet kollégiumi nevelő személyében. A vetélkedőn az alábbi eredmények születtek:
2017. november 20.-22. között Nyílt Napokat tartottunk iskolánkban, ahol a helyi és környező települések 8. osztályosainak mutattuk be közelebbről a gimnáziumi és szakgimnáziumi képzéseinket, az iskolát és az itt folyó munkát.
Sok településről (Kistelek, Baks, Pusztaszer, Csengele, Szeged, Ópusztaszer, stb.) nagy számban érkeztek az általános iskolás tanulók és reméljük kellemes élményekkel távoztak a délelőtti és a délutáni programokról egyaránt.
Ezeken a napokon délelőtt lehetőségük nyílt a tanulóknak órákat látogatni, megtapasztalni, hogy milyen színvonalúak az órák, milyen tárgyakat lehet itt tanulni és milyen a középiskolások élete.
Délutánonként vetélkedőket szerveztünk az általános iskolások 7.-8. osztályosai illetve középiskolás tanulóink számára, ahol jó hangulatban, leleményességet és ügyességet, némi szakmai jártasságot igénylő feladatokban mérték össze tudásukat a tanulók. Az egyes vetélkedőkön az alábbi eredmények születtek:
Német nyelvi verseny:
Egy kategóriában indultak a tanulók.
I. helyezett csapat:
Mészáros Barna Vajk
Gyurkovits Róbert
Bartos-Elekes Éva
Horváth Patrícia
(ÁFG 11.a osztály csapata)
II. helyezett csapat:
Kővágó Ádám
Rácz Ágnes
Molnár Fanni
Kreiniker Ákos
(ÁFG 12. a osztály csapata)
III. helyezett csapat:
Tápai Dóra
Forgács Róbert
Nemes-Nagy Kitti
Horváth Koppány
(ÁFG 10.a osztály csapata)
Angol nyelvi verseny:
7.-8. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Sebők Dóra
Kása Zsófia
Jenei Klaudia
Martonosi Olivér
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 7.o)
II. helyezett csapat:
Huszka Endre
Kurgyis Barbara
Németh Bella
Nagy Dániel
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 7. és 8.o)
III. helyezett csapat:
Sándor Beatrix
Czeigersmidt Ármin
Kalum Mills
Nagy Máté
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium 8.b és 8.c)
9.-10. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Domonics Dávid
Sugár Viktória
Katona Dorka
Makai Gréta
(ÁFG 10.a)
II. helyezett csapat:
Kunstár Zita
Süli Bendegúz
Tóth Szabolcs
Turi Krisztián
(ÁFG 9.a)
III. helyezett csapat:
Nemes- Nagy Kitti
Bakos Aliz
Molnár Nikolett
Kósa Fanni
(ÁFG 10.a)
11.-12. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Mészáros Barna Vajk
Gyurkovits Róbert
Horváth Patrícia
Bartos-Elekes Éva
(ÁFG 11.a)
I. helyezett csapat:
Nagy Dávid
Győrfy Ádám
Koncz Gábor
Domonics Ákos
(ÁFG 12.a)
II. helyezett csapat:
Molnár Fanni
Rácz Ágnes
Nagy Szilvia Kamilla
(ÁFG 12.a)
„Törd a fejed” matematika verseny:
7.-8. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Juhász Jázmin
Muhel Nóra
Zelei Renáta Anna
Szűcs Ágnes
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 7.o)
II. helyezett csapat:
Czinege Viktor
Varga Sándor
Horváth Orsolya
Szűcs Bálint
(Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Pusztaszer)
III. helyezett csapat:
Gajdacsi Debóra
Czinege Bernadett
Kiss Bettina
Gyurkovits Dorina
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium,8.o)
IV. helyezett csapat:
Gulyás Anita
Pigniczki Attila
Katona Johanna
Mihályi Attila
(Csengelei Általános Iskola)
9.-12. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Kunstár Zita
Székesi Dorina
Serbán Laura
Turi Krisztián
(ÁFG 9. a)
II. helyezett csapat:
Szabó Péter
Mészáros Barna Vajk
Rúzsa Viktor
Gyurkovits Róbert
(ÁFG 11.a)
III. helyezett csapat:
Muhel Anna
Csanki Szandra
Lesták Arnold
(ÁFG 9.b)
Gratulálunk minden résztvevőnek, köszönjük, hogy ellátogattak hozzánk és reméljük jól érezték magukat programjainkon.
A jövő héten is folytatódnak azonban a Nyílt Napok rendezvénysorozatai, november 29.-én és 30.-án délelőtt újabb lehetőség nyílik óralátogatásokra, délutánonként pedig vetélkedőkre. 29.-én szerdán 15 órától „Gazdálkodj okosan” vetélkedő kezdődik, 30.-án csütörtökön délután pedig megrendezésre kerül a XII. Árpád Informatikai verseny, amelyre nagyon sok szeretettel várunk minden érdeklődőt, versenyezni vágyó diákot.
December 1-jén a Kisteleki Általános Iskola és Kollégium Rózsaliget Kollégiuma is Nyílt Napot tart minden kedves érdeklődő számára.
Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium tantestülete
Iskolánkban 2017. október 2-6 között került sor a gólyahétre, illetve a gólyaavatásra. Minden középiskolában évtizedes hagyománya van az új diákok fogadásának és avatásának. Az alábbiakban néhány kilencedikes (most már teljes jogú gólya) élménybeszámolóját olvashatjátok.
„Mint kilencedik osztályos új gimis diák egyáltalán nem vártam a gólyahetet. Az első napon (hétfőn) görög isteneknek kellett beöltöznünk. Nagyon jól néztünk ki, egész nap lepedőben flangáltunk: ki papucsban, ki pedig szandálban. A nagyszünetben a limonádé kanalazós feladat nekem nagyon bejött: a citromlé cukor nélkül is nagyon ízlett. A negyedik óra utáni szünetben egy kvízsort kellett kitöltenünk a görög hitvilággal kapcsolatban.
Kedden, a folyosón a halálból feltámadt Charlie Chaplinek szaladgáltak ide-oda. A nagyszünetben abban a kiváltságban részesülhettünk, hogy lisztből kiszedhettük a csokival bevont cukorkákat, természetesen csak a szájunkat használva, a kezeket nem.
Szerdán volt a vénasszonyok napja. A tizenkettedikesek kikötése az volt, hogy batyuban kell hoznunk az iskolai felszerelésünket. Akkor elhatároztam, hogy soha többé nem fogom válltáskában hordani a cuccaimat. Nagyszünetben volt az osztályunk bemutatkozása, amikor is öregasszonynak beöltözött kilencedikes fiúk-lányak minyonként ugrabugráltak…
Csütörtökön focistáknak kellett beöltözni. Valószínűleg ez volt a gólyajelöltek kedvenc jelmeze. A harmadik óra utáni szünetben megnéztük a 9. bések bemutatkozó műsorát: elkaraokézták a Despacito című slágert. Haláli volt!
Pénteken fordított nap volt: a fiúk lányoknak, a lányok fiúknak öltöztek. Ezen a napon raktuk le a gólyaesküt, amit feltételezésem szerint senki sem tart be! Az eskü része volt magának az eskü szövegének a hangos elmondása, illetve egy jól befűszerezett pudingos süti elfogyasztása. Senki sem kért repetát.
Én a gólyahéten nagyon jól éreztem magam. Remélem, amikor majd mi leszünk tizenkettedikesek, mi is ilyen kreatív feladatokat tudunk kitalálni a gólyáinknak!”
Czinkóczi Ida, Székesi Dorina (9. a osztály)
„Nagyon ötletes feladatokkal szembesültünk mi, kisgólyák.
Hétfőn görög istenként kellett megjelennünk az iskolában. Néhányan már vasárnap este megbeszéltük, hogy ki-mit fog felvenni. Volt, aki zoknit húzott szandállal, aztán voltak, akik jobbnál – jobb görög stílusú hajat csináltak maguknak. Ezen a napon csapatversenyt is rendeztek nekünk a tizenkettedikesek: fehér lepedőben futkároztunk, hogy leváltsuk egymást a citromos víz bekanalazásában.
Kedden Chaplinnek kellett öltöznünk, bár ekkor már kevesebb volt a jelmezbe bújt kilencedikes. A tanárok sokak jelmezét megdicsérték, vicces volt, ahogy sokan festett bajusszal közlekedtek a folyosókon. Apropó, folyosó: kedden a végzősök megkezdték a „kútfúratást” velünk, párszor én is fúrtam az ötforintossal, de ez a feladat jókedvvel és nevetéssel ért véget.
Szerdán kendővel a fejünkön vénasszonyként mutatkoztunk be a felsőbb éves diákoknak és a tanárainknak. Csütörtökön volt a legjobb a jelmezötlet. Végre egy egész napon keresztül focisták lehettünk. A tizenkettedikesek a szünetekben a focizni vágyóknak labdás feladatokat adtak (ez volt a legnépszerűbb a fiúk körében), míg a lányok leginkább szimpla nézők maradtak.
Ezen a napon a 9/b tartott bemutatkozást: a produkciójuk nagyon tetszett nekem, vicces volt és az is szimpatikus volt, hogy az osztályfőnökük Kovács Dénes tanár úr is beállt közéjük.
Pénteken ellenkező neműnek kellett öltöznünk, ami nekem a kedvencem volt. A fiúk nagyon viccesek voltak lány ruhában, kisminkelve. A nagyszünet a gólyaesküvel zárult, ami szintén nagyon humorosan sült el. A tizenkettedikesek sütivel kínáltak bennünket, amiről utólag kiderült, hogy különböző fűszerekkel volt bekeverve (pudingos süti fűszerekkel…), bár ez nekem nem igazán tűnt fel.
Összességében nagyon jó volt a gólyahét, remélem, majd ha mi leszünk végzősök, mi is hasonlóan kreatív feladatokkal fogjuk szórakoztatni a kilencedikeseket.”
Kunstár Zita, Szabó Mónika – 9. osztályos tanulók
Most következzék egy felsőbb éves„ külső szemlélő” élménybeszámolója a történtekről:
Október első hetében a gólyaiskola az öt napos kurzusát elindította. Minden napra fel volt adva egy különleges iskolapélda. Aki nem készült, vagy lázadt az oktatás ellen, annak a csapatától bizony pontokat vontak le. A harmadik óra utáni szünetekben 15 percig a tizenkettedikesek vizsgáztatták az újoncokat. Minden napra a vizsgabiztosok lelkiismeretesen készültek,így jobbnál jobb feladatokat kaphattak a lelkes beavatandó delikvensek. Azt hiszem a képek is magukért beszélnek…
Az első napon lepedős szandál-zokni istenek járták az AFG folyosóit. Az aznapi vizsgafeladat kanalazás volt, de nem akárhogy. A szerencse is közrejátszott. A csapatokból egy újonc kiszaladt egy asztalhoz, ahol hatost kellett dobni a dobókockával. Amint sikerült, röppenhetett tovább egy másik asztalhoz, ahol egy divatos kalapot kellett, hogy a fejére húzzon, majd kezdődhetett a lapátolás. A következő gólya, aki megdobta a hatost, lekapta a másik fejéről a kalapot, és a saját csapatának a lapátolnivalójához vágódott le.
A második kiképző napon Charlie Chaplineknek kellett lisztből cukorkát keresni. Persze száj használatával. Szigorúan kezek nélkül.
A harmadik feladat az iskolánk legfiatalabbjai számára: egy napra a legidősebbekké kellett válni. Szerte a kiképző területen öreg nénik totyogtak egymást segítve. A vizsgán minden csapatból két néninek kellett szerepelni egyszerre. Mindkettejük szemét bekötötték, majd kaptak egy- egy „lekváros deszkát”. A lekváros kenyérrel egymást kellett megetetni, persze vigyázva, nehogy kiütésre kerüljön egy-egy protézis.
Ezen a napon láthattunk még minions stílusú bemutatkozó táncot a 9/A-tól.
Az oktatás utolsó előtti napján a sporté volt a főszerep. Focistáktól nyüzsgött az földszint. A nagyszünetben pedig felcsendült a híres Despacito, amire a 9/b lázadt fel osztályfőnökük ellen, a bemutatkozó produkciójuk keretein belül.
A záróvizsga napján a fiúk és a lányok… vagyis a lányok és a fiúk… azaz, a fiúk voltak a lányok, a lányok pedig a fiúk. Mindenki letette a gólyaesküt, és megkóstolhatta a beavató Árpád csemegét, aminek nem az ára, hanem az íze volt borsos. Bár nem mondhatjuk, hogy az egész hetes készülődéssel és szerepléssel az ára nem lett megfizetve. Ezek után eredményhirdetés következett: az első csapat bátor tagjai Milka csokit nyertek, a második helyezett Wafelinit, a harmadik helyezett pedig Sportszeletet.
Minden elsősnek gratulálunk a kurzus sikeres elvégzéséhez!
Barna Barbi 10/A
2017. szeptember 27-én az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium tanulói a hagyományoknak megfelelően Árpád-napon vettek rész. Ezen a napon iskolánk tanulói és pedagógusai közösen utaznak Budapestre és minden osztály az osztályfőnökével maga választhatja ki, hogy milyen intézményt szeretne meglátogatni, hol és hogyan szeretné eltölteni ezt a napot.
Az idei Árpád-napon a 9/A, 9/B és a 10B osztály a Magyar Mezőgazdasági Múzeumot és a Fővárosi Állat - és Növénykertet választotta úticéljául, míg a 11/A diákjai és osztályfőnökük a Terror Háza Múzeumot látogatta meg (egyébként ők is ellátogattak a Mezőgazdasági múzeumba is). A 10/A és a 12/A osztály pedig közösen nézte meg a Hősök terét, a Nemzeti Múzeumot és izgalmas „repülésen” vehetett részt a Zugligeti Libegőn.
Az alábbiakban három ÁFG-s diák élménybeszámolóját olvashatjátok:
„Alig érkeztünk mi gólyák (= kilencedikesek) a középiskolába, máris egy kiránduláson vehettünk részt. Az Árpád-nap szokásainak szellemében Budapestre utaztunk a Mezőgazdasági Múzeumba és a Fővárosi Állatkertbe. Kisteleken, amikor reggel felszálltunk a vonatra, egy rögtönzött „keresd a helyed” játékot játszottunk le, ami az én esetemben elég hosszú ideig tartott… De így sem unatkoztam, jókat beszélgettünk a felsőbb évesekkel. Miután megérkeztünk, először a Mezőgazdasági Múzeumot látogattuk meg. Érdekesek voltak a kiállítások, engem legjobban a lovakkal kapcsolatos tárlat kötött le. Az Állatkertben is rengeteg látnivaló akadt, esetenként vicces élményeket is szereztünk (például a Majomházban). Hangulatunk és jókedvünk tetőfokán indultunk aztán késő délután haza. Az egész Árpád-napra gondolva elmondhatom, hogy lelkes támogatója lettem ennek a nemes hagyománynak.”
(Czinkóczi Ida 9/A)
„A 2017-es Árpád-nap szerdára esett. Reggel a 8:11-es vonattal indultunk a fővárosba. A vonatút nagyon jó hangulatban telt, a tavalyihoz képest most már összeszokottab osztályközösséggel. A közel két órás zötykölődés után végre megérkeztünk Magyarország szívébe. A kirándulásunk első állomása a Hősök tere volt. Utána volt szerencsénk a budapesti metrós tömegközlekedést is kipróbálni. Majd meglátogattuk a Nemzeti Múzeumot, melynek lépcsőin egykor Petőfi elszavalta a Nemzeti Dalt.
A múzeumban látottak később történelem órán is felvetődtek, és kiderült, hogy kik voltak a legalaposabb szemlélődők. Azután egy hosszabb buszos túrának köszönhetően Budán eljutottunk a libegőhöz, ahonnan csodás panoráma tárult elénk: a lábunk előtt hevert egész Budapest, szinte felülnézetből. Délutánra a sétától és az élményektől elcsigázva foglaltuk el a helyünket a vonaton. Nagyon gyorsan eltel ez a nap, és azt hiszem, mindenki nevében elmondhatom, hogy remekül éreztük magunkat.”
(Bakos Alíz 10/A)
Miután leszálltunk a vonatról, elsétáltunk az Andrássy út 60. szám alatt lévő épülethez, a Terror Háza Múzeumhoz. Kevés várakozás után megérkezett a tárlatvezetőnk is, és miután mindenki megkapta a maga saját fülhallgatóját (amin keresztül a tárlatvezető hangját hallhattuk), elindultunk az épületben. Megtekinthettük a II. világháború alatt és után történt szörnyűségeket. A múzeum nagy részletességgel mutatja be a korszak történelmi eseményeit és számos kínzó –és vallató eszközt is láttunk. A megrázó fényképek és videók mindannyiunkra mély benyomást tettek az ott töltött két és fél, három óra hossza alatt. Osztályunk kíváncsi volt, ezért sok kérdést tettünk fel, a csoportvezető pedig minden kérdésre türelmesen, pontos választ adott. A látogatásunk végén megemlítette, hogy örült annak, hogy ennyire érdeklődőek voltunk.
Egy újabb séta után megérkeztünk a Magyar Mezőgazdasági Múzeumba, ami már kívülről is gyönyörű látványt nyújtott. Gondosan ápolt kert fogadta a várba látogatókat (a Vajdahunyadvár épülete), belülről pedig számos világrekordnak számító szarvas,-őz – és vaddisznótrófeát láthattunk a korabeli földművelő eszközök és kitömött állatok mellett. Egy utolsó hosszabb gyaloglás után maradt még egy kis szabadidőnk is, amit a West Endben töltöttünk el (a legtöbben betértünk a McDonald’s-ba, egy jól megérdemelt sajtburgerre).
Az osztály nevében elmondhatom, hogy az idei Árpád-nap is nagyon sikeres volt, jól éreztük magunkat és a kikapcsolódás mellett némi tudás is ragadt ránk.”
(Mészáros Barna Vajk 11/A)
Augusztus 29-én reggel kilencre az összes gólya leszállt az ópusztaszeri parókiára, majd miután mindenki felállította és elfoglalta a fészkét, közös ismerkedős gólya programok következtek.
Amint delet ütött a gólyavekker, szép lassan megindult közel hatvan gólyaláb és a kísérők. A gólyaút ideiglenes vége a Kemencés csárdáig kanyargott.
Miután közösen elfogyasztottuk az ebédet, gólyagoltunk tovább. A következő szárnycsapásra egy Csillagösvényen találtuk magunkat.
Miután mindenki kirepült a labirintusból, a négy csapat között komoly számháború indult. A komoly verseny mellett, ugyanis komoly tétek voltak. Négy gólyacsapat mérte össze kreativitását, ügyességét, leleményességét az egész tábor alatt.
Ami után kellően elfáradtunk, még visszagólyagoltunk a gólyarezidenciánkra. Imre atya invitált minket egy rövid misére is, amit öt órakor kezdtünk. A békacomb krémes kenyér elfogyasztása után a kora estét főként szabadabb programok jellemezték, de a közös gólyajáték megint elmaradhatatlan volt. A gólyapecérek kitervelték, hogy gólyabátorságot fognak este mérni. Egy erdős-pusztás területre szárnyaltunk ki mindannyian, ahol még a madár sem jár. Négy állomáson várták a gólyapecérek a jómadarak érkezését, ahova térképek segítségével jutottak el. Továbbra is fent állt a komoly verseny, és a komoly pontszerzési lehetőségek. Itt minden pozitív és negatív megszólalást komolyan pontoztunk.
Egy-egy gólyasikoly néha elhangzott, de kerültek ki nagyon komoly madárpók szelídítők is a gólyabagázsból. Visszaszárnyalás után fürdés és gólyatakarodó következett, de azért érezhetően sokáig állt a gólyabál. Főleg a másnap adta vissza, ugyanis a csőr kisebb, a lábak pedig lassabbak lettek. Szabad és játékos programok után délben újra berepültük a Kemencést oda-vissza, majd kora délután szépen gyülekeztek a gólyacsomagok.
A komoly verseny komoly eredményhirdetése után átvehették a csapatok a komoly ajándékokat. Miután a gólyafészkek kitisztultak és a gólyasátrak is elbomlottak, szépen elkezdtek a gólyák az otthoni fészkükbe szállingózni.
Barna Barbi 10/A
Ügyfélfogadás a titkárságon:
Az iskola épülete zárva 2017. július 24-től 2017. augusztus 4-ig
Gólyatábor
2017. augusztus 29-30. (kedd-szerda)
Pótvizsgák időpontja
A vizsgára jelentkezés feltétele az iskolai bizonyítvány leadása az iskola titkárságán 2017. augusztus 17-ig (csütörtökönként)
Írásbeli vizsga: 2017. augusztus 25-én (péntek) 8 óra (írásbeli)
Szóbeli vizsga: 2017. augusztus 28-án (hétfő) 8 óra (szóbeli)
Tanévnyitó
2017. szeptember 1-én (péntek) 8 órakor
(utána tanítás lesz: 2-4. óra osztályfőnöki, 5. órától órarend szerinti órák)
Tankönyvárusítás
A 2017/2018-as tanévre megrendelt tankönyvek átvétele:
2017. szeptember 1-én (péntek)
2. órában: 11-12. évfolyamosoknak
3. órában: 10. évfolyamosoknak
4. órában: 9. évfolyamosoknak
Figyelem!!
A 9. évfolyamosok a tankönyveket térítésmentesen kapják.
A 10-12. évfolyamon az ingyenes tankönyvre jogosult tanulók esetén a jogosultságot igazoló irat másolatát kérjük leadni.
Köszönettel:
Vezetőség
Balogh Sára és Travány Kata iskolánk 10. A osztályos tanulói évek óta kiválóan dzsúdóznak és remek eredményeket értek el az idei versenyszezonban is.
Balogh Sára 70 kg-os súlycsoportban 1. helyezést ért el a Junior Diákolimpián, 2. helyen áll a Felnőtt Országos Rangsor versenyen, 3. helyezést ért el a Junior Országos Bajnokságon, a Junior Magyar Kupán és a Junior Országos Rangsor versenyen és szerzett egy 5. helyet a Felnőtt Országos Bajnokságon.
Travány Kata 57 és 63 kg-os súlycsoportban is versenyzett. Az Ifjúsági Diákolimpián 2. helyet szerzett, a Junior Diákolimpián 3. helyezett lett. A Junior Országos Rangsor versenyen és az Ifjúsági Országos Rangsor versenyen is 3. helyen áll az 57 kg-os súlycsoportban. Ugyanebben a súlycsoportban 3. helyezett lett az Ifjúsági Országos Bajnokságon és 7. a Felnőtt Országos Bajnokságon. 63 kg-ban egyaránt 3. helyet szerzett az Ifjúsági Magyar Kupán és a Junior Országos Bajnokságon.
Gratulálunk az eddig elért sportsikerekhez, büszkék vagyunk rájuk, hogy iskolánk hírnevét öregbítették a Diákolimpiákon és további sikeres felkészülést, eredményes versenyzést kívánunk!
A Kisteleki M+M Sajtgyártó keres diákokat sajtcsomagolás céljából!
Nappali tagozatos diákok esetében a munkavégzés szombatonként 7-15 között, illetve lehetőség van délutáni munkavégzésre is.
Levelező tagozatos diákok esetében lehetőség van a hétköznaponkénti munkavégzésre is akár délelőtt akár délutános munkarendben.
Délelőtt 7-15 óra között
Délután 14-22 óra között
Jelentkezni: Tiricz Ferencné
06/62/598-036
+36304117781
Karácsonyi Labdarúgó Torna
Iskolánkban 2016. december 21-én kispályás labdarúgó házibajnokságot rendeztünk 3 csapat részvételével. A jó hangulatú torna végül a „Söci” csapat győzelmével ért véget. Ők két mérkőzésüket megnyerték, egyszer döntetlent játszottak. A csapat tagjai: Bitó Zsolt, Jójárt Dominik, Muhel Levente, Nagyillés Bence, Pellei Mihály, Rúzsa Viktor. A legtöbb gólt Muhel Levente rúgta, aki 6 találattal örvendeztette meg csapattársait.
Bowling házibajnokság
A már hagyományos bowling házibajnokságot ebben a tanévben a 12.a osztály csapata nyerte. A többfordulós küzdelemben 2017. március 29-én 175 ponttal szerezték meg a vándorserleget. Akik a győzelmet megszerezték: Biró Deniz, Sándor Laura, Sándor Petra, Tóth Patrik.
Lábtoll-labda Diákolimpia
2017. áprilisában rendezték meg Kisteleken a Városi Sportcsarnokban a Középiskolás Lábtoll-labda Diákolimpiát. Iskolánkat a Biró Deniz, Juhász Gábor, Mucsi Balázs összeállítású csapat képviselte. Tóth Patrik sérülése miatt nem tudott részt venni a versenyen. A fiúk tudásuknak megfelelően fegyelmezetten küzdöttek, jól szerepeltek.
Városi Kosárlabda Torna
A Kistelek Városi Kosárlabda Tornán 2017. május 2-án iskolánk csapata a 3. helyet szerezte meg. Az öt csapatos versenyen a fiúk jó játékkal, nagy lelkesedéssel küzdöttek a megérdemelt bronzéremért. Az „Ankle Beakers” csapat tagjai: Domonics Ákos, Győrfi Ádám, Koncz Gábor, Nagy Dávid, Ormándi Gergő, Bényi Áron. A csapatból a legtöbb pontot Nagy Dávid szerezte. Három három pontos kosárral és 17 ponttal járult hozzá csapata győzelméhez.
Bármilyen hihetetlenül is hangzik, vannak érdekes fizikaórák. Két óracsere keretein belül, egy pénteki napon elutaztunk a Szegedi Csillagvizsgálóba.
Mivel kellő időben elindultunk, tehettünk egy kitérőt a füvészkertbe. Tavasz van, szépek a virágok, mi meg jó diákokhoz híven leültünk kajálni. Valami megmagyarázhatatlan, fizikai képletekkel fel nem írható összefüggés alapján: a kirándulással együtt jár az állandó éhség. Azért meg ne hazudtoljuk magunkat, körbe is néztünk, hogy tudjunk néhány képet lőni Instára.
A csillagvizsgálóban előadásokat tartottak, aminek a megtekintéséhez két csoportra oszlottunk. Az egyik csoport - A csillagászat mérföldkövei, avagy a Stonehengetől az űr meghódításáig-, a másik csoport pedig- Hét bolygó, egy csillag: Lehet-e élet a TRAPPIST1 rendszerben?- című előadást hallgathattuk meg.
Sajnos az ég felhős volt, így a távcsöveket nem tudtuk kipróbálni. Vagyis ki tudtuk, de nem láttunk semmit a felhőkön kívül, ha belenéztünk.
Volt lehetőségük a látogatóknak, hogy egy előadótól kérdezzenek a bolygókkal és a csillagokkal kapcsolatban. Gondoltuk, hogy valamit csak kellene, de akkor már olyat kérdezzünk, ami érdekel is minket. Tehát a következő kérdést tettük fel neki: Tudod, hogy Jabba melyik bolygóról származik? Aztán egy Star Wars fan kolléga segítségével kaptunk egy "nem vagyok biztos benne, de szerintem..." választ. Legalább ők sem unatkoztak.
A felhős ég ellenére mi nagyon jól éreztük magunkat, azt hiszem, az egész osztály nevében elmondhatom, hogy preferáljuk ezt a fajta fizika órát.
Köszönjük Hegedűsné Kővágó Katalin Tanárnőnek a szervezést, Jeremiás Csaba Tanár Úrnak pedig a kíséretet.
Barna Barbi 9/A
2017. május 6.-án elballagtak az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium végzős 12. osztályos diákjai.
A 10 órakor kezdődő ünnepségen a 12. A osztály először osztályfőnökükkel, Papp Emese tanárnővel végig ballagott az iskolán, elbúcsúzva a tantermektől és alsóbb éves társaiktól. Utána a ballagási ünnepség a belső udvaron folytatódott, ahol a 12.-esek nevében Balogh Kata 12. A osztályos tanuló mondta el búcsúbeszédét, míg a 11. osztályosok közül Győrfi Ádám és Kovács Anett búcsúztatták el 12.-es társaikat egy-egy szép verssel és beszéddel.
Mivel ez volt az első olyan ballagó osztály, amely már egyházi fenntartás alatt végezte a négy évet, ezért Antal Imre plébános úr is útravaló gondolatokkal látta el a diákokat.
Tóth Gabriella igazgatónő is elbúcsúzott a ballagó diákoktól, majd a legjobbaknak Iskoláért Emlékplakettet és jutalomkönyveket adott át:
Iskoláért Emlékplakett kitüntetésben részesült Balogh Kata kiemelkedő tanulmányi és közösségi munkájáért.
Könyvjutalomban részesültek Csendes Boglárka, Bartos-Elekes Katalin, Sándor Petra és Sándor Laura kiváló tanulmányi munkájukért és Huszák Sára kiemelkedő tanulmányi – és közösségi munkájáért.
Az ünnepségen a végzős diákok egy szál virággal szüleiknek is köszönetet mondtak a sok segítségért, támogatásért és gondoskodásért, amit a hosszú évek során kaptak tőlük.
Majd az igazgatónő köszönte meg azon szülőknek a támogatást egy-egy emléklappal, ahonnan 2 vagy annál több gyerek is az iskolában végezte a közelmúltban a tanulmányait.
Az ünnepség végén az általuk írt üzenetekkel, kívánságokkal ellátott léggömböket bocsátották útjukra a 12.-es diákok a levegőbe, miközben Balogh Kata a Margaret Island: Veled minden című dalát énekelte.
A szombati nap az ünneplésé volt, de hétfőtől az írásbeli érettségi vizsgákkal kell megküzdeniük a tanulóknak, majd június 19.-étől kezdődnek a szóbeli vizsgák.
Sok sikert, szerencsét és kitartást mindenkinek a vizsgákon!
2017. 03. 25-én rendezték meg Újszegeden, az Erzsébet ligetben, a Medve Matekversenyt, amire hat csoportot neveztünk sulinkból.
Az odautunk jó hangulatban telt, a buszon futott össze az egész brigád, majd izgatottan pattantunk le a Mars téren. Közösen, sétálva érkeztünk a helyszínre, ahol Lazányi Etelka Tanárnő már tűkön ülve várt minket, hiszen Hegedűsné Kővágó Katalin Tanárnővel, ők is versenyeztek, és Aranymedve fokozatra avanzsáltak.
A résztvevők érkezési hangulatát fokozta a kabalamedve, aki free hug táblával a kezében rohangászott, és néha meg-megállt egy gyors szelfire.
Ahogy átvettük az útilapunkat, és az elemózsiát, még jutott időnk a verseny előtti energiáinkat levezetni egy közös bemelegítéssel. Na jó, őszintén, ezt ellógtuk…
Magát a versenyt azért tituláljuk diák szemmel nézve különlegesnek, mert a szabadban rendezték, és mégis tudással, valamint tapasztalatokkal gyarapodtunk. Valljuk meg, ha a tanulásra gondolunk, akkor először a zárt iskolai terem jut eszünkbe.
Igaz, a mi csapatunk nem ért el minősítést, de nekünk nem is ez volt az első. Kicsit inkább poénosra vettük a figurát, és nevettünk a saját ügyetlenkedéseinken. A versenyek megoldásának szisztémája szerint, és visszagondolás után, mindenki rálépett egy körpályára. Az állomások a kezdésnél kapott térképen voltak megjelölve. Az útilapunkon rajta volt a csapatszámunk, ide könyvelték el az időt, és a teljesített feladatainkat. Na, már most, a csavar az volt az egész sztoriban, hogy a teljesített feladatok alatt mi nem tudhattuk, hogy jó-e a megoldásunk, avagy rossz. Addig küldözgettek minket abban a négy állomásban, amíg az elrontott feladatot ki nem javítottuk helyesre. Persze mindig ugyanazokat a feladatokat kaptuk, és azt is nekünk kellett kitalálni, hogy melyik a helytelen. Amikor már harmadjára kaptuk vissza az első állomás feladatát, egy kicsit zárlatosak lettünk, finoman fogalmazva. Aztán, Isteni sugallatra benyögtük a helyes választ, tovább küldtek minket egy újabb körpályára, amit aztán a 9/B-sek társaságában töltöttünk. A maradék időt megfáradva, inkább végig beszélgettük, és mindenki egy kisebb élménybeszámolót tartott az addig történtekről.
Az eredményhirdetésen a legtöbbet sétáló csapatokat és a legtöbb csapattal nevező iskolát is díjazták.
Mi nagyon élveztük a versenyt, mert igazából nem is annak fogtuk fel, hanem közös időtöltésnek. Innen is köszönjük Hegedűsné Kővágó Katalin Tanárnőnek ezt a kis kirándulást.
Bárkányi Mónika és Barna Barbara 9/A
0002 Angol-média tagozat |
0003 Közlekedés, szállítmányozás és logisztika ágazat |
Felvételi sorrend | Oktatási azonosító | Összes pontszám |
1. | 5302 | 200 |
2. | NAPSUGI16 | 199 |
3. | 71770064225 | 198 |
4. | 71643915159 | 198 |
5. | 71769913062 | 197 |
6. | 71769914640 | 196 |
7. | 71769895634 | 193 |
8. | 72139305429 | 192,2 |
9. | TLÁSZLÓ017 | 192 |
10. | 71769898171 | 189 |
11. | FLORA1231 | 187 |
12. | 71769898841 | 187 |
13. | 71769891018 | 185 |
14. | 71667223597 | 182 |
15. | 71766101396 | 181 |
16. | BENCIKE | 181 |
17. | PAPARAZZA | 179 |
18. | 20VI | 179 |
19. | 72138655217 | 178 |
20. | 71766104941 | 172 |
21. | 71667221912 | 170 |
22. | 71769892893 | 167 |
23. | 71769903718 | 165 |
24. | 71769910104 | 165 |
25. | 71769925125 | 159 |
26. | 71769918120 | 158 |
27. | 71769910543 | 157 |
28. | 72154293117 | 155 |
29. | 71667224191 | 154,32 |
30. | 72926520073 | 148 |
31. | 71769895895 | 144 |
32. | 72159960912 | 142 |
33. | 07AL11 | 142 |
34. | 72150088118 | 141 |
35. | 71769913975 | 141 |
36. | GIMNÁZIUM | 140 |
37. | 71770063273 | 138 |
38. | 72303843596 | 137,32 |
39. | 71769908966 | 131 |
40. | 71763099866 | 129,32 |
41. | 71770069615 | 125 |
42. | 71769896927 | 124 |
43. | 71769903440 | 123 |
44. | INDEX | 122 |
45. | SZERIBOGI | 121 |
46. | 71769908213 | 114 |
47. | 71643912827 | 112,64 |
48. | 78979904136 | 108 |
49. | 71769554831 | 107 |
50. | 71766035263 | 101 |
51. | 71769893863 | 99 |
Felvételi sorrend | Oktatási azonosító | Összes pontszám |
1. | 72138649532 | 200 |
2. | PANNA0829 | 200 |
3. | SZEOL2002 | 200 |
4. | 71769913062 | 197 |
5. | SÁRA0326 | 197 |
6. | 71769895634 | 193 |
7. | 71769898171 | 189 |
8. | 71769916378 | 188 |
9. | 71769923185 | 188 |
10. | FLORA1231 | 187 |
11. | 71769918793 | 187 |
12. | KAMILLA291 | 182 |
13. | 71763105112 | 179,64 |
14. | PAPARAZZA | 179 |
15. | FSÁRA01 | 177 |
16. | 72149397774 | 176 |
17. | 72154301077 | 167 |
18. | 71769903718 | 165 |
19. | BABOSDIA02 | 159 |
20. | 71769917310 | 159 |
21. | SZASZBANDI | 158 |
22. | 71769910543 | 157 |
23. | 71667224191 | 154,32 |
24. | 71769887991 | 148 |
25. | 71769895895 | 144 |
26. | 71645741765 | 142 |
27. | 72150088118 | 141 |
28. | 71769913975 | 141 |
29. | GIMNÁZIUM | 140 |
30. | 71641390296 | 139 |
31. | 72303843596 | 137,32 |
32. | 71769899482 | 137 |
33. | 71770054695 | 132 |
34. | 72150094035 | 131 |
35. | 71645743213 | 125 |
36. | 71770069615 | 125 |
37. | 71769896927 | 124 |
38. | 71769903440 | 123 |
39. | 71597551424 | 120,2 |
40. | 72150089993 | 120 |
41. | 72150089080 | 117 |
42. | 78979904136 | 108 |
43. | 71769554831 | 107 |
44. | 71769893863 | 99 |
45. | 71770072399 | 92 |
0003
Közlekedés, szállítmányozás és logisztika ágazat
Felvételi sorrend | Oktatási azonosító | Összes pontszám |
1. | BARBARA888 | 200 |
2. | 71769895634 | 193 |
3. | 71667223597 | 182 |
4. | 71766104941 | 172 |
5. | 71769903718 | 165 |
6. | 71769918120 | 158 |
7. | 71667224191 | 154,32 |
8. | 72149398421 | 151 |
9. | 72926520073 | 148 |
10. | 07AL11 | 142 |
11. | JOHN DEERE | 134 |
12. | 71770064860 | 133 |
13. | 7169905688 | 129 |
14. | 71769906362 | 128 |
15. | 71764438310 | 128 |
16. | 71769888335 | 119 |
17. | 71769912913 | 110 |
18. | 71769912388 | 104 |
19. | 71590725764 | 103 |
20. | 71769893863 | 99 |
21. | 71769919589 | 112 |
22. | 71769913812 | 99 |
Felvételi sorrend | Oktatási azonosító | Összes pontszám |
1. | 71769895634 | 193 |
2. | TLÁSZLÓ017 | 192 |
3. | 71769914909 | 183 |
4. | 71667223597 | 182 |
5. | 72145047123 | 170 |
6. | 71667221912 | 170 |
7. | 71763103109 | 159,64 |
8. | 71769913625 | 153 |
9. | 72926520073 | 148 |
10. | 72150088118 | 141 |
11. | 71769913975 | 141 |
12. | 71769889771 | 139 |
13. | 71769916583 | 138 |
14. | 71667221681 | 132,64 |
15. | LAZARBARNA | 131 |
16. | 72150094035 | 131 |
17. | KORNEL2002 | 129 |
18. | 71764438310 | 128 |
19. | 71645743213 | 125 |
20. | 71769896631 | 124 |
21. | INDEX | 122 |
22. | 71597551424 | 120,2 |
23. | 72150089993 | 120 |
24. | 71643912827 | 112,64 |
25. | 71769912913 | 110 |
26. | 78979904136 | 108 |
27. | 71769554831 | 107 |
28. | 71769912388 | 104 |
29. | 71769893863 | 99 |
Az Országos kompetenciamérés (OKM) elsődleges célja, hogy minden iskola számára biztosítsa azokat az objektív mutatókat, amelyek segítik intézményük önértékelését, és lehetővé teszik, hogy az intézmény vezetői, a fenntartó és nem utolsósorban a szülők kellőképpen megalapozott képet kapjanak, amely alapján össze tudják hasonlítani az iskolák teljesítményét.
A legalapvetőbb információ a tanulók szövegértés és matematikateljesítményét jellemző iskolai, telephelyi átlagpontszám. Ebből kiindulva mindenki meg tudja ítélni, hogy egy adott iskola hogyan teljesít az országos átlaghoz, illetve a hozzá hasonló méretű, elhelyezkedésű és típusú iskolák átlagához képest.
Ugyanakkor egy iskola teljesítményét és az ott folyó pedagógiai munka nehézségét és minőségét valójában nem ez, a rangsorban elfoglalt helyezés jellemzi a legjobban, hanem az, hogy egy tanári kar milyen társadalmi összetételű és milyen előzetes tudással rendelkező tanulócsoporttal érte el az átlagpontszámban megjelenő eredményt.
Magyarországon nagyon erős az összefüggés a tanulók társadalmi státusza és iskolai teljesítménye között, olyannyira, hogy egy tanulócsoport átlagos családi háttere alapján „megjósolható", pontosabban megbecsülhető annak a csoportnak a várható tanulmányi teljesítménye.
Vannak olyan intézmények, amelyek pedagógiai munkájukkal eredményesen ellensúlyozzák tanulóik hátrányos helyzetét, ezzel is szolgálva a társadalmi mobilitást. A magasabb átlagteljesítményű intézmények esetében ugyanez azt jelenti, hogy kiválóan építenek diákjaik biztos családi hátterére, és eredményesen gondozzák a rájuk bízott tehetségeket.
Hasonlóan erős az összefüggés a tanulók előzetes tudása, azaz a korábbi mérési eredményei és a várható teljesítménye között. A korábbi mérési eredményekből „megjósolható", pontosabban megbecsülhető a gyerekek későbbi teljesítménye.
Az OKM adatai alapján azonosíthatók az olyan iskolák is, amelyek jobb eredményt érnek el, mint az tanulóik korábbi eredményei alapján várható volna, azaz az átlagosnál nagyobb az ott folyó pedagógiai munka fejlesztő hatása.
Az Oktatási Hivatal célja, hogy felhívja a figyelmet a magyar pedagógiai gyakorlat kiemelkedő teljesítményeire. Ennek érdekében nyilvánosságra hozzuk azoknak az iskoláknak a névsorát, amelyek a fenti két szempont valamelyike alapján az átlagosnál jobb eredményekkel rendelkeznek.
A legjobb fejlesztő hatást elérő magyarországi iskolák listáján szerepel matematikából és szövegértésből is a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium.
Forrás:
https://www.oktatas.hu/kozneveles/meresek/kompetenciameres/kiemelkedo_teljesitmenyu_iskolak
2017. február 17-én került sor az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium szalagavató báljára a Sportcsarnokban. Nagyon sokan segítettek, hogy igényes, magas színvonalú és a jelenlévők számára feledhetetlen élményeket nyújtó estét rendezhessünk 12.-eseink tiszteletére. A bál megvalósításához nyújtott támogatásáért szeretnénk az alábbiakban köszönetet mondani: a szervezésért és lebonyolításért iskolánk dolgozóinak és tanulóinak, a kiváló műsorért a 11.-es diákoknak és osztályfőnöküknek, Hegedűsné Kővágó Katalinnak, a tánckoreográfiákért Vozár Boglárkának. A műsorban gyönyörű dal, fúvószenekari produkció és egy hegedűn előadott szám is szerepelt, amelyek betanításáért szeretnénk köszönetet mondani Horváth Ágnesnek, Pópityné Várhidi Zsuzsannának, Kalmár Gergelynek és Kovács Eszternek a zongorakíséretért. A helyszínül szolgáló Sportcsarnok biztosításáért és dekorációjáért Tóthné Tóth Annának, a hangtechnikáért és a báli muzsikáért Holota Lászlónak és Holota Istvánnak, az ízletes vacsoráért az Aqua Hotelnek, a különleges, művészi nyitótáncok betanításáért Vozár Boglárkának szeretnénk köszönetet mondani. Köszönet illeti a szülőket és a szülői munkaközösség tagjait az előkészületekért, a tombolatárgyak gyűjtéséért és a bál zökkenőmentes lebonyolításáért. Az est hagyományaihoz hozzátartozik, hogy ünnepélyesen köszönjük meg a 4 éven keresztül aktívan segítő 12.-es szülőknek a közösségi munkájukat. Ebben az évben Sándor Tibornénak, Mester Klárának és Mucsiné Varga Anikónak szólt a virág és a köszönet. Külön köszönetet szeretnénk mondani a tombolatárgyak felajánlóinak, hogy adományaikkal támogatták a bál eredményessé tételét, amelyből a 12. osztályosok tablójának elkészítését, a Diákönkormányzat és a Kisteleki Középiskoláért és Tanulóiért Alapítvány működését tudjuk finanszírozni:
9. B osztály, 10. A osztály, 11.A osztály, 100 Ft-os bolt Juhász Attila, Aqua Hotel, Balázs Anikó fitness edző, Bitó Lajosné papírboltja, Bozó József, Central Kávézó Bárdos Attila, Csíszár Péterné és családja, Csoki-Vin ajándéküzlet, Darabos Pékség, Dorogi András és családja, Dr. Kiss és Társa Gyógyászati Bolt, Dupla D 2000 Bt., Fifi Papírbolt, György László és családja, Gyuris Sándor, Gyurkovits Róbert és családja, Happy Dog- Kunstár Attila, Harmath Erika- autómosó, Házépítők Áruháza, Hegedűs ABC, Ibiza Szépségszalon, Ibolya Drogéria, Inno PC, K&H Bank, Kedvenc Pékség, Kék Láng ABC, Kígyó Patika, Kovács Erika kozmetikus, Kovács Tünde kozmetikus, Kreatív Baglyocskák, Lottózó- Gyulainé Edit és Somogyiné Andi, Magmaplus Kft., Pálma Cukrászda, Pigniczki és Társa Bt., Rigó Virágüzlet, Sági Farm Kft., Sándor Tibor és családja, Simonné Ráti Éva, Szabó Zoltán órás, Szent Imre Patika, Szivárvány Ajándék- Kucsora Antalné, Szombathelyi Árpád festőművész, Torony ABC, Tóth László és családja, Vertigo Web, Viktória Optika, Zefír Cukrászda.
Tóth Gabriella
igazgató
2016 februárjában kezdődött és idén februárban zárul a magyar kormány Emberi Erőforrás és Támogatáskezelő szervezete által szervezett és támogatott Gulág Emlékév.
Vargha Tamás a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára tavaly februárban a következő szavakkal emlékezett a kommunizmus áldozatainak emléknapján az áldozatokra: „ A hősök ma is velünk élnek, még együtt emlékezhetünk azokkal, akiknek erkölcsi tartása áttörte a kommunista diktatúra falait, az ő életpályájuk legyen tanulság mindannyiunk számára.” A Gulág mozaikszó jelentése: Javítómunka-táborok Főigazgatósága. A munkatáborok rendszere behálózta az egész sztálini Szovjetuniót, jelentős részük még a bolsevikok hatalomra jutásának (1917) következtében jött létre. Az 1920-as és 1950-es évek között több tízmillió ember raboskodott ezekben a lágerekben, köztük kb. 800 ezer magyar honfitársunk, akik közül kettőszázezren (más becslések szerint háromszázezren) soha nem tértek haza, elpusztultak a tábori élet poklában: éhínség, járványok és az őrök brutalitásának következtében. A rendszerváltás előtti szocialista időszakban tilos volt minderről beszélni és annak ellenére, hogy napjainkban sorra jelennek meg a témával foglalkozó kiadványok, a történelemoktatásban és a köztudatban sem sikerült még méltó módon kezelni a magyar történelem ezen epizódját.
A Gulág Emlékbizottság szervezésében országos történelem versenyre került sor, melyre 83 középiskola csapata jelentkezett, köztük a kisteleki Árpád Fejedelem Gimnázium és Szakgimnázium csapata is (Bartos-Elekes Katalin, Balogh Kata, Remzső Stefi 12/A osztályos tanulók). Az első két internetes forduló a versenyzők lexikális tudását tette próbára, a meglehetősen terjedelmes szakirodalom alapján. A két netes forduló után iskolánk csapata a 6. helyen jutott tovább a szóbeli döntőbe, melynek színhelye a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem volt (ez alkalomra egy dolgozatot és egy prezentációt kellett készíteni egy általunk szabadon választott személyről s az ő sorsán keresztül bemutatni a Gulág világ poklát). A döntőbe jutott csapatok színvonalas vetélkedőben küzdöttek meg egymással egy írásbeli és egy szóbeli fordulóban. Az írásbeli részben képfelismerés, idézet felismerés és vaktérképes feladatok állították komoly próbatétel elé a középiskolás diákokat. A szóbeli döntőbe az írásbeli forduló első hat helyezettje jutott be, sajnos az AFG tanulóinak ez nem sikerült.
A vetélkedőt rendkívül színvonalasan szervezték meg, a megnyitón például egy kilencvenéves, a Gulágot megjárt költő és műfordító, Galgóczy Árpád is felszólalt. A hattagú szakmai zsűri tagjai a korszak legismertebb kutatói voltak ( a zsűri elnöke Dr. Ujváry Gábor). Az írásbeli és a szóbeli forduló szünetében pedig a Madách Tánc – és Színművészeti Szakgimnázium tanulóinak mozgásszínházát tekinthettük meg: az általuk előadott lágertörténet igazán szívbe markolóan sikerült.
A délutáni eredményhirdetésen a résztvevő csapatok értékes jutalmakat vehettek át: Az AFG-s diákok részvételét könyvcsomaggal honorálták a szervezők. A díjakat Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, valamint Menczer Erzsébet a SZORAKÉSZ ( A Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete) elnöke adta át a csapatok képviselőinek és a felkészítő tanáraiknak.
2017. február 24-25-én, Kecskeméten, a Pallasz Athéné Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Kara épületében kerül sor egy diákkonferenciára és workshopra a Gulág témakörével kapcsolatban, melyre az AFG csapatát is meghívták.
Jeremiás Csaba
felkészítő tanár
Az előző évek hagyományaihoz hűen az idén is közösen gyújtottuk meg az adventi gyertyákat péntek reggelenként az iskola első emeletén elhelyezett koszorún. Grósz Erika hitoktató és a 9. osztályos tanulók kis műsorral, versekkel, énekekkel leptek meg minket és az egyes gyertyákhoz kapcsolódó szimbólumok, fogalmak magyarázatával is megismerkedhettünk.
2016. november 14.-24. között rendeztük meg iskolánkban a hagyományos Nyílt Napokat, ahol a helyi és környező települések 8. osztályosainak mutattuk be közelebbről a gimnáziumi és szakgimnáziumi képzéseinket, az iskolát és az itt folyó munkát.
Sok településről (Kistelek, Baks, Kömpöc, Pusztaszer, Forráskút, Csengele, Csanytelek, Szeged, Ópusztaszer, Petőfiszállás, Tömörkény, Gádoros stb.) nagy számban érkeztek az általános iskolás tanulók és reméljük kellemes élményekkel távoztak a délelőtti és a délutáni programokról egyaránt.
Ezeken a napokon délelőtt lehetőségük nyílt a tanulóknak órákat látogatni, megtapasztalni, hogy milyen színvonalúak az órák, milyen tárgyakat lehet itt tanulni és milyen a középiskolások élete.
Délutánonként vetélkedőket szerveztünk az általános iskolások 7.-8. osztályosai illetve középiskolás tanulóink számára, ahol jó hangulatban, leleményességet és ügyességet, némi szakmai jártasságot igénylő feladatokban mérték össze tudásukat a tanulók. Az egyes vetélkedőkön az alábbi eredmények születtek:
„Törd a fejed” matematika verseny:
7.-8. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Balogh Sára
Tóth Panna
Csurgó Kristóf
Terhes László
(Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Baks, 8.o)
II. helyezett csapat:
Gábor Dóra
Muhel Anna
Kis Nikolett
Szilágyi Péter
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8.b)
III. helyezett csapat:
Gulyás Anita
Katona Johanna
Kormányos Angéla
Pigniczki Attila
(Csengelei Általános Iskola, 8.o)
IV. helyezett csapat:
Székesi Dorina
Csanki Szandra
Perecz Fanni
Pataki Alexandra
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8.c)
V. helyezett csapat:
Varga Sándor
Czinege Viktor
Horváth Orsolya
Szűcs Bálint
(Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Pusztaszer, 8.o)
9.-12. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Biro Denis
Nagyillés Gáspár Bence
Balogh Kata
Juhász Gábor
(ÁFG 12. a)
II. helyezett csapat:
Szabó Péter
Mészáros Barna Vajk
Balogh Sára
Varga Brigitta
(ÁFG 10.a)
III. helyezett csapat:
Domonics Ákos
Kreiniker Ákos
Koncz Gábor Richárd
Kővágó Ádám
(ÁFG 11.a)
Német nyelvi verseny:
Egy kategóriában indultak a tanulók.
I. helyezett csapat:
Mészáros Barna Vajk
Kothencz Kata
Bartos-Elekes Éva
Horváth Patrícia
(ÁFG 10.a osztály csapata)
II. helyezett csapat:
Tóth Alexandra
Micheli Dominik
Szabó Péter
Tóth Noémi
(ÁFG 10. a osztály csapata)
III. helyezett csapat:
Kővágó Ádám
Rácz Ágnes
Molnár Fanni
Kaszás Julietta
Dóka Viktória
(ÁFG 11. és 12. a osztály)
Angol nyelvi verseny:
7.-8. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Bárkányi Lili Viola
Buják Napsugár
Kálmán Anna
Süli Bendegúz
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8.a)
II. helyezett csapat:
Sulik Helga
Papp Kitti
Szunyi Kata
Tóth Szabolcs
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8.a)
III. helyezett csapat:
Balogh Sára,
Dobos Flóra,
Tóth Panna,
Csurgó Kristóf
(Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Baks, 8.o)
9.-10. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Mészáros Barna Vajk
Gyurkovits Róbert
Szabó Péter
Rúzsa Viktor
(ÁFG 10.a)
II. helyezett csapat:
Bartos- Elekes Éva
Horváth Patrícia
Kothencz Kata
Micheli Dominik
(ÁFG 10.a)
III. helyezett csapat:
Tóth Alexandra
Czinege Erik
Bitó Zsolt
(ÁFG 10.a)
11.-12. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Molnár Fanni
Nagy Szilvia
Rácz Ágnes
Sárosi Róbert
(ÁFG 11.a)
II. helyezett csapat:
Nagy Dávid
Győrfy Ádám
Koncz Gábor
Domonics Ákos
(ÁFG 11.a)
III. helyezett csapat:
Csendes Boglárka
Balogh Kata
Muhel Alexandra
Huszák Sára
(ÁFG 12.a)
„Gazdálkodj okosan” vetélkedő:
7.-8. osztályos kategóriában indultak a tanulók.
I. helyezett csapat:
Horváth Attila
Révász Tamás
Csanki Máté Csaba
Kovács Kamilla
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8. c)
II. helyezett csapat:
Csanki Szandra Zsóka
Perecz Fanni
Székesi Dorina
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8. c)
III. helyezett csapat:
Kis Nikolett
Susánszki Donát Marcell
Horváth Barnabás
Muhel Anna
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8. b)
XI. Árpád Informatika vetélkedő:
4.-8. osztályos kategóriában indultak a tanulók.
I. helyezett: Süli Bendegúz
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 8.a)
II. helyezett: Tóth Ármin
(Üllés, Forráskút, Csólyospálos Községi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola, 8.o)
III. helyezett: Berta Bence
(Kisteleki Általános Iskola és Kollégium, 5.c)
Gratulálunk minden résztvevőnek, köszönjük, hogy ellátogattak hozzánk és reméljük jól érezték magukat programjainkon.
Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium tantestülete
2016. október 20-án és 21-én az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium is képviseltette magát a szegedi ifjúsági házban évről évre megrendezésre kerülő szakmai börzén. A hagyományosnak mondható rendezvényen számos más középfokú, felsőfokú intézmény mellett iskolánknak is lehetősége volt bemutatnia képzési lehetőségeit a továbbtanulni vágyó diákok számára. Tanulóink, pedagógusaink és a rendelkezésre álló marketing szóróanyagok, technikai eszközök, ajándékok és a színpadon előadott táncprodukciók segítségével igyekeztünk minél színesebb képet adni iskolánk képzéseiről, lehetőségeiről minden érdeklődő számára.
Ezúton is köszönetünket fejezzük ki iskolánk két versenytánc párosának a börzén nyújtott színvonalas táncprodukciójáért: Sebesi Daniella és Novák István 10/A osztályos tanulóknak, valamint Bitó Zsolt 10/A. osztályos tanulónak és táncpartnerének, Forgács Annának.
Sisák Erzsébet
Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Technikum
OM azonosító száma: 202801
Cím: |
6760 Kistelek, Ifjúság tér 3. |
Telefonszám: |
62/259-228, 62/259-167 |
E-mail: |
|
Honlap: |
|
Intézményvezető neve: |
Tóth Gabriella |
Intézményvezető e-mail címe: |
|
Pályaválasztási felelős neve: |
Vighné Tisótzki Tünde |
Pályaválasztási felelős e-mail címe: |
vighne@afg.hu |
Gimnáziumi osztályok
Tanulmányi terület |
Kód-szám |
Képzési forma |
A képzés időtartama (tanév) |
Felvehető létszám (fő) |
Angol-matematika tagozatos osztály |
0001 |
nappali |
4 |
18 fő |
Humán-média tagozatos osztály |
0002 |
nappali |
4 |
18 fő |
Digitális kultúra-természettudomány tagozatos gimnáziumi osztály |
0003 |
nappali |
4 |
18 fő |
Szükséges iskolai végzettség |
8 évfolyamos általános iskola |
Integrált felkészítés |
Van |
A jelentkezés módja és határideje |
Írásban, a hivatal által kiadott jelentkezési lapon a 27/2020. (VIII. 11.) EMMI rendelet 2. számú mellékletének megfelelően 2022.02.18-ig. |
Írásbeli felvételi vizsga |
Nincs |
Szóbeli meghallgatás |
Nincs |
A felvételi döntés alapja |
Mindegyik tanulmányi területen az 5., 6., 7. évfolyam tanév végi és a 8. évfolyam félévi érdemjegyei alapján képzett sorrend. |
A felvételről való értesítés módja és időpontja |
2022. 04. 29-ig az iskola megküldi a felvételről vagy az elutasításról értesítést a jelentkezőknek és az általános iskoláknak |
A képzés kezdete |
2022. szeptember 01. |
|
|
Emelt óraszámú képzés |
0001: angol nyelv, matematika (9.-12. osztály) 0002: angol, matematika (9.-10. osztály)
magyar nyelv és irodalom, történelem, mozgókép- és médiaismeret (11.-12. osztály) 0003: angol (9.-10. osztály) matematika (9.-12. osztály) digitális kultúra, választott természettudományos tárgy (11.-12. osztály) |
Oktatott idegen nyelvek |
Angol, német, francia, orosz nyelv csoportbontásban |
A tanulmányokat záró vizsga |
Kétszintű érettségi vizsga |
Kollégiumi elhelyezés |
A Kisteleki Általános Iskola és Kollégiumban minden tanuló számára biztosított. |
Nyílt napok időpontjai |
2021. 11. 08. 17 óra; 2021. 12. 06. 17 óra |
Egyéb fontos tudnivalók |
Változatos sportolási lehetőségek, tanulmányi ösztöndíj, emelt szintű érettségire való felkészítés. Valamennyi képzési területen diákjaink heti két órában hittant is tanulnak. |
TECHNIKUMI OSZTÁLY
Ágazat |
Kódszám |
Képzési forma |
A képzés időtartama (tanév) |
Szakma megnevezése |
Felvehető létszám (fő) |
Informatika és távközlés ágazat |
0004 |
nappali |
5 év |
informatikai rendszer-és alkalmazásüzemeltető technikus |
20 |
Szükséges iskolai végzettség |
8 évfolyamos általános iskola |
Alkalmassági követelmény |
Nincs |
Integrált felkészítés |
Van |
A jelentkezés módja és határideje |
Írásban, a hivatal által kiadott jelentkezési lapon a 27/2020. (VIII. 11.) EMMI rendelet 2. számú mellékletének megfelelően 2022.02.18-ig. |
Írásbeli felvételi vizsga |
Nincs |
Szóbeli meghallgatás |
Nincs |
A felvételi döntés alapja |
A felvételi elbírálása mindegyik tanulmányi területen az 5., 6., 7. évfolyam tanév végi és a 8. évfolyam félévi érdemjegyeinek figyelembevételével történik. |
A felvételről való értesítés módja és ideje |
2022. 04. 29-ig az iskola megküldi a felvételről vagy az elutasításról szóló értesítést a jelentkezőknek és az általános iskoláknak |
A képzés kezdete |
2022. szeptember 01. |
|
|
Emelt óraszámú képzés |
Nincs |
Oktatott idegen nyelv |
Angol nyelv csoportbontásban |
Oktatott természettudományos tárgyak |
9. évf.: Komplex természettudomány 10. 11. évf.: Fizika |
A tanulmányokat záró vizsga |
Kétszintű érettségi vizsga és szakmai vizsga a 13. évfolyam végén |
|
|
Kollégiumi elhelyezés |
A Kisteleki Általános Iskola és Kollégiumban minden tanuló számára biztosított. |
Nyílt napok időpontjai |
2021. 11. 08. 17 óra |
Egyéb fontos tudnivalók |
Változatos sportolási lehetőségek, tanulmányi ösztöndíj, tanévkezdést támogató vásárlási utalvány, e-sport szakköri lehetőség. Valamennyi képzési területen diákjaink heti két órában hittant is tanulnak. |
2016. szeptember 26 - 30 között zajlott iskolánk egyik legviccesebb programsorozata, az ÁFG-s gólyahét. Ahogy azt már megszokhattuk, a 12. évfolyamosok készítették elő és „vezényelték le” a hét eseményeit. Különféle vicces feladatok elvégzésére, a gólyák bemutatkozására került sor, és természetesen az elmaradhatatlan gólyaesküvel zárult a gólyahét: a kilencedikes osztályok immár „teljes jogúakká” válhattak az iskola közösségén belül.
A gólyahét programjáról álljon itt két érintett, Lévai Adrienn (9/B) és Barna Barbara (9/a) beszámolója!
„ Szeptember 26. (hétfő): láthatósági mellényben kellett iskolába jönnünk. A nagyszünetben sorversenyre került sor a két kilencedikes osztály között. A feladatok inkább humorosak voltak, mint nehezek, de azért jól megizzasztottak bennünket.
Szeptember 27.(kedd): felmosó vödörben kellett hoznunk az iskolai felszerelésünket. Ezen a napon mutatkozott be a 9/a osztály. Gitárkísérettel egy dalt adtak elő (a Nézését meg a járását … átköltött szöveggel, ballada stílusban), utána pedig az egész osztály táncra perdült, közös koreográfiára.
Szeptember 28. (szerda): Pizsamában illetve gumicsizmában vagy mamuszban jöttünk az iskolába . A 9/b mutatkozott be a nagyszünetben: egy táncos produkcióval arattunk nagy sikert. Remélem az osztályfőnökünk büszke volt ránk!
Szeptember 29. (csütörtök): az ÁFG-ben dolgozó tanároknak való beöltözés volt a napi feladat. A legnagyobb sikert a Molnár Péter tanár úrnak beöltözöttek aratták.
Az iskola közössége előtt került sor a gólyaavatásra. Előtte azonban kihirdették, hogy a gólyahéten nyújtott teljesítménye alapján Barna Barbara és Bácskai Botond érdemelték ki a Szupergólya címet. Ezután következett a gólyaeskü: ünnepélyesen meg kellett fogadnunk, hogy betartjuk az iskola szabályait (persze az eskü szövege mindenféle vicces fogadalmat tartalmazott). Már kezdtünk örülni, hogy végre mehetünk órára, amikor jött a ráadás: meg kellett ennünk egy olyan nápolyit, amelyik májkrémmel, pirosarannyal és mustárral volt bekenve.
Szeptember 30. (péntek): a lányok Shreknek, a fiúk Fionának öltöztek be. Ezt a feladatot csak mi, a 9/b osztályosok tudtuk teljesíteni!” ( Lévai Adrienn 9/b)
„ Szeptember utolsó hetében került megrendezésre a gólyahét. Mi már előző héten nekikezdtünk megszervezni a bemutatkozásunkat. Egy tánccal készültünk, amelyet a kollégista osztálytársaink tanítottak be az osztálynak. Mindez elég gyorsan ment, de úgy éreztük, hogy önmagában ez kevés lesz majd. Egy közös éneklés összehangolása volt a következő nagy kihívás, de szerencsére ez is jól alakult. Az iskola előtti bemutatkozásban számomra az volt a legpozitívabb élmény, hogy az osztályom képes volt csapatként működni, még akkor is, ha kezdetben sokan nem is ismertük közelebbről egymást.
A gólyahéten voltak olyan feladatok is, hogy például láthatósági mellényben vagy éppen pizsamában kellett az egész tanítási nap alatt lenni. Igazság szerint a negyedik óra után már kezdtem kissé kényelmetlenül érezni magam a „munkaruhámban”, de azért kibírtam én is és a többi kilencedikes is.” Barna Barbara (9/a)
A kilencedikes gólyák ezúton szeretnének köszönetet mondani a 12/a osztálynak és osztályfőnöküknek (Papp Emese tanárnőnek) a gólyahét programjának megszervezéséért és lebonyolításáért, valamint Tóth Gabriella igazgató asszonynak, hogy lehetőséget adott a gólyahét nagyszerű hagyományának ápolására és folytatására.
2016. szeptember 22-én tartottuk az iskolánkban évtizedes hagyományokkal rendelkező Árpád-napi kirándulást. Ennek lényege, hogy egy szeptember végi napon az iskola közös kirándulást tesz, többnyire Budapest úti céllal. Korábban voltak olyan tanévek is, amikor nem a fővárosba, hanem Szegedre utaztunk. Az úti célt mindig az iskolai Diákönkormányzat jelöli ki.
Idén is így történt, az utazás konkrét céljait pedig az osztályfőnökök és osztályaik határozták meg. Igazán változatos programokat sikerült leszervezni, ám ez azért nem volt olyan egyszerű dolog. Ahhoz, hogy diákjaink és tanáraik ingyen utazhassanak a vasúton, bizonyos múzeumokat meg kell látogatniuk, oda előre be kell jelentkezniük (gyakran időpont egyeztetéssel). Ezúton is köszönjük Hegedűsné Kővágó Katalin tanárnőnek a vasúton való utazásunk előkészítését és megszervezését. Nézzük tehát, mely osztályaink mely fővárosi nevezetességekhez látogattak el!
A kilencedik évfolyamosok egy része a Magyar Mezőgazdasági Múzeumot választotta, ahol a különféle állandó kiállítások (például vadászati, halászati) mellett épp a magyarországi kistelepülések közmunkaprogramjai során megtermelt/elkészített helyi termékekből álló vásár és kiállítás zajlott. Ennek következményeként különféle ételek –kenyérlángos, kolbászfélék, lekvárok stb. – kóstolójára is sor kerülhetett mindenki nagy örömére. A további program a Fővárosi Állat és Növénykert meglátogatása volt. A kilencedikesek másik osztálya és a tizedikesek az Ability parkban szerezhettek tapasztalatot interaktív formában arról, hogyan élik mindennapjaikat a különféle fogyatékkal élő embertársaink. Alkalmuk volt kipróbálni többek között a vaklabirintust, a kerekes székes akadálypályát, vagy a különféle érzékszervi játékokat. Ezek után a Budai Várban, a Hadtörténeti Múzeumban gyarapíthatták történelmi, hadtörténeti ismereteiket.
A felsőbb évfolyamosok, azaz a tizenegyedik és tizenkettedik osztályos diákok először a János-hegyről induló libegőn csodálhatták meg Budapest csodálatos panorámáját, amihez azért valljuk be, nem kis bátorság kellett, de a látnivalók minden bizonnyal kárpótolták az eleinte kissé megszeppent gimnazistáinkat. Innen a Terror Háza Múzeumhoz vezetett útjuk, ahol szembesülhettek 20. századi történelmünk két totális diktatúrájának, a nácizmusnak és a kommunizmusnak az embertelen arcával. Természetesen megtekintették az 1956-os forradalommal és a szovjetunióbeli kényszermunkatáborokkal/GULAG táborokkal kapcsolatos tárlatokat is. Mindehhez szakavatott tárlatvezetők biztosították a pontos történelmi tényanyagot.
A visszafelé való utazás előtt lehetőség nyílt arra is, hogy tanulóink „elmerüljenek” Budapest egyik legnagyobb bevásárlóközpontjának forgatagában és a hosszú, tartalmas kulturális programok után kissé lazább nézelődésen vehessenek részt.
Összegzésként elmondható, hogy ez az Árpád-nap ezúttal is jókedvűen, élményekben gazdagon telt el és hogy alig várjuk már a következőt…
Jeremiás Csaba
2016. augusztus 29 – 30. között került sor a hagyományos AFG-s gólyatáborra Ópusztaszeren a templom melletti katolikus plébániához tartozó vendégházban.
A reggeli gyülekező az Árpád Fejedelem Gimnázium és Szakgimnázium előtt volt és onnan indultunk biciklivel a szomszédos településre. Akinek esetleg nem volt biciklije (mert például távolabbi településről érkezett), azt autóval vitték ki a tanárok. A szállás elfoglalása után rögtön ismerkedő játékokkal foglaltuk el magunkat. Az első játék egy memórialánc volt, ebben nevünk mellé egy a keresztnevünk kezdőbetűjével kezdődő állatnevet kellett mondanunk és persze megjegyeznünk a többiekét. Ezután a „Fusson, akinek a…” elnevezésű játékot játszottuk, amely rendkívül viccesnek bizonyult és nagyon sokat nevettünk egymáson.
A finom ebéd elfogyasztása után egy kis pihenő következett, majd két lovaskocsin kocsikázni indultak a két kilencedik osztály gólyái. Körülbelül egy óra alatt bejártuk Ópusztaszert és ez a program is nagyon jó hangulatban telt el. Visszaérkezésünkkor Kormány-Elekes Gabriella tanárnő már javában főzte a gulyáslevest, melynek elfogyasztása közben lehetőség adódott arra, hogy azokat is jobban megismerjük, akiket esetleg még nem ismertünk meg a korábbi foglalkozások, programok alatt. Késő délután még egy erdei zászlókereső versenyre is sor került. A gólyák többsége többágyas szobákban, kisebb része pedig sátorban aludt az éjszaka folyamán. Vagyis alig aludt, mert az éjszaka nagyobb része folyamatos beszélgetéssel, viccelődéssel telt el.
Reggel szerencsére viszonylag sokáig aludhattunk és a reggeli elfogyasztása után a fiúk focizni indultak Jeremiás Csaba tanár úr vezetésével. Az idő nagyszerű volt, a srácok rendesen elfáradva tértek vissza a szállásra. Ezalatt Nemes Nagy Adrienn tanárnő vezetésével a lányok rendet raktak, összepakoltak majd pedig beszélgettek.
Az ebéd elfogyasztására az ópusztaszeri Kemencés Csárdában került sor. Visszatérve összecsomagoltuk a sátrakat és elkezdtünk készülődni a hazainduláshoz.
Nagyon jól érezük magunkat, mert a foglalkozások humorosak, kreatívak voltak. Sikerült jobban megismernünk egymást és leendő osztályfőnökeinket (Nemes Nagy Adrienn tanárnő a szakgimnazistáké, Jeremiás Csaba tanár úr a gimnazistáké). A gólyatábor jó alkalom volt arra, hogy a kilencedikes osztályok összekovácsolódva kezdjék meg középiskolai tanulmányaikat.
Köszönjük Kormány-Elekes Gabriella Diákönkormányzatot segítő tanárnőnek a tábor megszervezését és Molnár Fanni tizenegyedikes, valamint Babos Kitti tizedikes diákönkormányzatos tanulóknak a programok lebonyolításában nyújtott segítségét, ezenkívül Antal Imre plébános úrnak, hogy iskolánk rendelkezésére bocsájtotta a vendégházat!
Sugár Viktória és Sutka Máté
Kilencedikes gólyák
Tisztelt Szülők, Kedves Diákok!
Tájékoztatjuk a Szülőket és a Diákokat, hogy az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnáziumban a konyha működtetését 2016. szeptember 1-től továbbra is az S-FOOD Gasztronómiai és Kereskedelmi Kft. végzi.
Lehetőség van átutalással történő fizetésre, amelyhez előzetes adategyeztetés szükséges az első alkalommal a Gazdasági Irodában.
Kérjük, hogy a térítési díjakat a kijelölt napokon szíveskedjenek befizetni, utólagos befizetésre nincs lehetőség.
A 100%-os ebéd ára: 430.- Ft
Az 50%-os ebéd ára: 215 Ft.
Kérjük, hogy aki az 50%-os ebédre jogosult (tartósan beteg, rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény, MÁK igazolás) határozatát adja le a Gazdasági Irodában, 2016.09.11-ig.
A SZEPTEMBER havi ebéd befizetés OKTÓBER elején lesz !!!
Ettől függetlenül az étkezési jegyek átvehetők a Gazdasági Irodában!
Az étkezés lemondásával kapcsolatos eljárási rend a következő:
Az étkezést betegség vagy egyéb ok miatt naponta 13 óráig lehet lemondani, a következő naptól, de lehetőség van arra, hogy az aznapi ebédet 11-11.45 között el lehet vinni.
Lemondáskor a lemondás várható időtartamát meg kell jelölni.
Amennyiben ez nem tudható, úgy az étkezés újbóli igénybevételét megelőző nap 13 óráig kell jelezni. A le nem mondott étkezés árát ki kell fizetni.
Továbbá felhívjuk a Tisztelt Szülő figyelmét, hogy a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők, illetve három vagy több gyermekes családban élők esetében is köteles lemondani a tanuló hiányzása miatti nem igényelt étkezést. A tanítási napokon való részvétel mulasztása esetén beleértve a betegséget is, 100%-os ebéd ára: 430 Ft kerül kiszámlázásra.
Az étkezés lemondását személyesen, vagy telefonon lehet megtenni az intézmény gazdasági irodájában.
Az étkezés lemondható a következő telefonszámon: 62/259-228
Kistelek, 2016. szeptember 01.
Imréné Nyerge Tímea Tóth Gabriella
gazdasági ügyintéző igazgató
Ügyfélfogadás a titkárságon:
Az iskola épülete zárva 2016. augusztus 1-től 7-ig
Gólyatábor
2016. augusztus 29-30. (hétfő-kedd)
Pótvizsgák időpontja
A vizsgára jelentkezés feltétele az iskolai bizonyítvány leadása
az iskola titkárságán 2016. augusztus 11-ig (csütörtökönként)
Írásbeli vizsga: 2016. augusztus 25-én (csütörtök) 10 óra (írásbeli)
Szóbeli vizsga: 2016. augusztus 26-án (péntek) 8 óra (szóbeli)
Tanévnyitó
2016. szeptember 1-én (csütörtök) 8 órakor
(utána tanítás lesz: 2-4. óra osztályfőnöki, 5. órától órarend szerinti órák)
Tankönyvárusítás
A 2016/2017-es tanévre megrendelt tankönyvek átvétele:
2016. szeptember 1-én
2. órában: 11-12. évfolyamosoknak
3. órában: 10. évfolyamosoknak
4. órában: 9. évfolyamosoknak
Figyelem!!
Az ingyenes tankönyvre jogosult tanulók esetén a jogosultságot igazoló irat másolatát kérjük leadni.
Köszönettel:
Vezetőség
2016. április 30.-án elballagtak az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola végzős 12. és 14. évfolyamos diákjai.
A 10 órakor kezdődő ünnepségen az osztályok először osztályfőnökeikkel végigballagtak az iskolán, elbúcsúzva a tantermektől és alsóbb éves társaiktól. Utána a ballagási ünnepség a belső udvaron folytatódott, ahol a 12.-esek nevében Susánszki Benjamin 12. a osztályos tanuló mondta el búcsúbeszédét, Győrfi Ferenc 12. b osztályos tanuló Tamási Lajos: Ha azt hallod majd…. című versével búcsúzott, míg a 11. osztályosok közül Balogh Kata és Péter Klaudia búcsúztatták el 12.-es társaikat egy-egy szép verssel és beszéddel. Huszák Sára felolvasta Dr. Farkas Sándor országgyűlési képviselőnek a végzős diákoknak küldött üzenetét.
Tóth Gabriella igazgatónő is elbúcsúzott a ballagó diákoktól, majd a legjobbaknak Iskoláért Emlékplakettet és jutalomkönyveket adott át:
Iskoláért Emlékplakett kitüntetésben részesültek a 12. a osztályban: Balogh Boglárka kiemelkedő tanulmányi és közösségi munkájáért és Susánszki Benjámin kiemelkedő közösségi munkájáért.
A 12. b osztályból Palotás Vince és Pál Patrik kapott Iskoláért Emlékplakettet 4 éven keresztül végzett kiemelkedő közösségi munkájáért.
Könyvjutalomban részesült Bárkányi Angelika 12. a osztályos tanuló kiváló tanulmányi munkájáért és Martonosi Dominika 12. a osztályos és Kővágó Gergő 12. b osztályos tanuló kiemelkedő közösségi munkájáért.
A 14. évfolyamos tanulók közül könyvjutalmat kapott Kiss Szimóna és Nagy Brigitta jó tanulmányi munkájáért és Gulyás Brigitta a közösségért végzett kiemelkedő munkájáért.
Az ünnepségen a végzős diákok egy szál virággal szüleiknek is köszönetet mondtak a sok segítségért, támogatásért és gondoskodásért, amit a hosszú évek során kaptak tőlük.
Majd az igazgatónő köszönte meg azon szülőknek a támogatást egy-egy emléklappal, ahonnan 2 vagy annál több gyerek is az iskolában végezte a közelmúltban a tanulmányait.
A szombati nap az ünneplésé volt, de hétfőtől az írásbeli érettségi vizsgákkal kell megküzdeniük a tanulóknak, majd június 16.-ától kezdődnek a szóbeli vizsgák. A 14. évfolyamosok május 13.-án írják az írásbeli és gyakorlati szakmai vizsgájukat, majd június 3-án szóbeliznek, hogy megszerezhessék logisztikai ügyintéző OKJ-s végzettségüket.
Sok sikert, szerencsét és kitartást mindenkinek a vizsgákon!
A 2015/16-os tanév BOWLING KUPA bajnoka a
10. a osztály
MU 1-O csapata
144 ponttal
Domonics Ákos
Kővágó Ádám
Magyar Arnold
Sárosi Róbert
A 2016/2017-es tanévben induló új osztályainkba felvételt nyertek. |
|||
001 tanulmányi terület |
002 tanulmányi terület |
004 tanulmányi terület |
005 tanulmányi terület |
4 évf. gimnázium | 4 évf. gimnázium | 4+1 évf. szakgimnázium | 4+1 évf. szakgimnázium |
angol-informatika tagozat | angol-média tagozat | közlekedés, szállítmányozás és logisztika ágazat | informatika ágazat |
71590696608 | 71590700326 | 71977907664 | 71590710663 |
71466580731 | 71593711969 | 71597794398 | 71590693820 |
71590706357 | 71593478095 | 71590705289 | 71590702545 |
71590726645 | 71590700110 | 71593474980 | 74933443595 |
71613736110 | 71593716221 | 76463661595 | 71590714662 |
71613738957 | 71590721489 | 71594010073 | 71590706025 |
73389653562 | 71590730530 | 71612580006 | 71590703201 |
71628834744 | 75147758344 | 71590729790 | |
71590720801 | 71590697374 | ||
71594925816 | 71632470119 | ||
72026403359 | |||
71590715721 | |||
71590723133 | |||
71590700845 | |||
71590721925 | |||
71590692073 |
Az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola 18 tanulója vett részt a Családbarát Ország Program által szervezett, március 9-én, szerdán a kisteleki Napsugár Otthonban megtartott „Énekeljünk együtt” elnevezésű foglalkozáson. A program a Napsugár Otthon Lakóiért Alapítvány „Fogd a kezem és cserébe megmutatom, mit rejt a világ” című pályázat keretében valósult meg.
Nem mindennapi délután elé néztek az iskola diákjai. A kisteleki Napsugár Otthon biztosított helyet annak az énekórának, ahol az idős és fiatal generációk együtt énekelhették a régi idők népdalait, és a március 15-éhez kapcsolódó katonadalokat.
Felemelő, megtisztelő és megható élmény volt látni és hallani, ahogy a diákok együtt énekelnek idősebb mentoraikkal, akik ezáltal átadhatták tudásukat a fiatalabb generáció számára. Sokat tanultunk ezen a délutánon, és nagyon jól éreztük magunkat.
A diákok közül voltak, akik maradtak és órákon keresztül zengték tovább az ismerős és ismeretlen dalokat. Sőt, néhány tanuló még másnap is visszatért az otthonba és folytatták a közös éneklést.
„Nagyon jó kis délután volt. Tanultunk, új dalokat hallhattunk!”
„Bámulatos volt, hogy mennyi népdalt ismertek az idősek.” Kővágó Gergő
„Annyira jó volt a hangulat, észre sem vettük, hogy múlik az idő. Ha elfogytak a népdalokkal teli papírok, valaki mindig elkezdett egy éneket, a többiek pedig folytatták.” Palotás Vince
A közös énekóráknak még nincs vége, a sikereken felbuzdulva a rákövetkező napokban is meglátogattuk az otthont egy újabb közös éneklésre.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani Mucsiné Sisák Ágnesnek, a program szervezőjének, valamint a Napsugár Otthon vezetőjének és munkatársainak.
Sisák Erzsébet
Többen iskolánk tanulói közül sportban, táncban vagy zenében is rendelkeznek elismerésre méltó eredményekkel. Büszkék vagyunk rájuk, gratulálunk és további sok sikert kívánunk Nekik.
Iskolánk kiváló táncosai: Pellei Mihály a 11. a, Sebesi Daniella a 9. a, Novák István a 9. a, Sárosi Róbert a 10. a és Bitó Zsolt a 9. a osztályokból.
Pellei Mihály és Sebesi Daniella eredményei:
- Ifjúsági Standard Magyar Bajnokság 6. hely 19 párból
- Ifjúsági Tíztánc Magyar Bajnokság 4. hely 14 párból
- Ifjúsági Latin Magyar Bajnokság 7. hely 19 párból
Sárosi Róbert eredményei külsős párjával, Monyók Annával:
- X. Fekete Sas Kupa Standard 2. helyezett
- X. Fekete Sas Kupa Latin 2. helyezett
- IV. Danza Kupa Tíz táncból 3. helyezett.
Bitó Zsolt eredményei külsős párjával, Forgács Annával:
- Szigó Klubközi táncverseny Felnőtt Standard 1. helyezett
- Szigó Klubközi táncverseny Felnőtt latin 2. helyezett
- E Hattánc országos bajnokság 2. helyezett.
Iskolánk tanulója szintén a 9.a osztályos Travány Kata, aki dzsúdóban szerzett kimagasló eredményeket:
52 kg-os súlycsoportban:
- Ifjú Magyar Bajnokság 2. helyezett
- U23 Magyar Bajnokság 2. helyezett
- Ifjúsági Nemzetközi Verseny 2. helyezett
-Euroliga- ez összesen 4 állomásból állt:
Aradon 1. helyezett
Eszéken 2. helyezett
Szegeden 3. helyezett
Szabadkán 5. helyezett
- Az Euroliga összesítettjében 2. helyezést ért el.
- Felnőtt 1. osztályú Magyar Bajnokság 3. helyezett
- Junior Diák olimpia 1. helyezett
- Tenkes Kupa Ifjúsági és Felnőtt korosztályban 2. helyezett
Ettől az évtől 57 kg-os súlycsoportban versenyzik és a Magyar Válogatott tagja.
Eredményei:
- Ifjúsági Magyar Bajnokság 3. helyezett
- Eb-mex Nemzetközi verseny 3. helyezett
- Junior Magyar Köztársasági Kupa 2. helyezett.
- Az ifjúsági diákolimpia országos döntőjén I. helyezés.
A legfrissebb hírek szerint pedig Ifjúsági Világkupát nyert Dominikán, s ezzel az eredményével a Világranglista 13. helyére került.
Lukács Luca 10. a osztályos tanuló eredményei lovaglás sportágban:
- Zsombó Megyei forduló B/O kategória 7. helyezet, B/1 kategória 4. helyezett
- M és Társa Szi Se Bordány Nyitott B/0 kategória 7. helyezet, B/1 kategória 3. helyezett
- Balástyai Búcsú Kupa B/0 kategória 10. helyezet, B/1 kategória 1. helyezett
- Zsombó C/3 Fokozatos Nehézségű Nyitott b/0 Kategória 1. helyezet, B/1 kategória 3. helyezett
- Bordány MB + Aranypatkó csapat B/0 kategória 1. helyezet, B/1 kategória 2. helyezett
- Equest Sport Mb Nyitott B/1c és B/1a kategóriák 1. helyezet,
- Fesztivál Mb Aranypatkó Csapat Makó B/1c és B/1a kategória 1. helyezett
- Zsombói Lovasnap MF B/1a kategória 1. helyezet, B/1c kategória 3. helyezett
- Csongrád Megyei Döntő B/0 kategória 2. helyezet, B/1a kategória 3. helyezet, B/1c 1. helyezet, B/1a és c/2 kategória 2. helyezett
- Leon-Cavallo Fedeles Kupa I forduló B/2 kategória ifi 2. helyezet, B/1c kategória 4. helyezett
- Leon-Cavallo Fedeles Kupa II forduló B/1c kategória 1. helyezet, B/2 ifi 2. helyezett
- 2015 Kezdő Lovas Ranglista győztese és Kiemelkedő Lovassport teljesítmény díjakat szerzett
- 2015 Csongrád Megyei Kezdő lovas bajnoka
Győrfi Ádám 10. a osztályos tanuló eredménye labdarúgásban:
- Kisteleki Téli Terem labdarugó E-liga bajnokság 3. helyezés
Zenészeink eredményei:
Magyar Arnold 10.a osztályos tanuló tenorkürtön, Mészáros Barna Vajk 9.a trombitán, Szabó Péter 9.a osztályos tanuló klarinéton játszik, mindhárman tagjai a kisteleki id. Vándor Rudolf Fúvószenekarnak, amellyel kiváló eredményeket értek el a közelmúltban:
- Kiemelt első helyezés Szlovákiában
- Id. Vándor Rudolf Emlékhangversenyen kiemelt aranyminősítés megszerzése nemzetközi zsűri pontozása alapján.
Travány Kata kiváló dzsúdós, iskolánk 9. a osztályos tanulója súlycsoportjában az ifjúsági A bajnokságon harmadik, a junior magyar kupán második, az ifjúsági diákolimpia országos döntőjén pedig első lett. Kata elismerésre méltó, kiemelkedő sportolói tevékenységéről a Délmagyarország című napilap március 23-ai számában cikket is közölt.
További sok sikert kívánunk Kata sportolói karrierjéhez!
Szakmai nyílt napot tartottak az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskolában 2016. március 22-én 14 órától.
A szakmai nap célja az iskolában folyó szakképesítések bemutatása volt az érdeklődő diákoknak és felnőtteknek. A résztvevők 3 x 15 perces rövid bemutatókat láthattak: Sisák Erzsébet a postai üzleti ügyintéző szakma képzési sajátosságait és struktúráját, Nagy Brigitta és Varga Nikolett 2/14. évfolyamos hallgatók a kereskedelem ágazat szakképzéseinek gyakorlati hátterét biztosító Magyar Posta Zrt. tevékenységét és az ott dolgozók munkáját mutatták be. Döme Ferenc a logisztikai és szállítmányozási ügyintéző szakma mindennapjainkban való jelenlétét, kapcsolódását az egyéb szakmákhoz és jövőbeni lehetőségeit mutatta be az érdeklődőknek, míg Molnár Péter az informatikai rendszerüzemeltető szakma előnyeiről, a fokozódó informatikushiányról és ezáltal az informatikai képzésben rejlő egyre növekvő lehetőségekről beszélt a jelenlévőknek.
A jelenlegi szakképzési struktúrában a 8. osztály elvégzése után 4+1 évfolyamos (4 év után érettségi vizsga +1 év szakmatanulás után OKJ- szakmai vizsga), illetve a gimnáziumi vagy más szakközépiskolai érettségi megszerzése után 2 éves képzési időtartamban van lehetőség a szakmák elsajátítására. Ezért a Szakmai Nyílt napra a Kisteleki Általános Iskola 7. osztályos tanulóit, a középiskola végzős tanulóit és más érdeklődő középiskolásokat vagy érettségivel rendelkező fiatalokat hívtunk meg és mutattuk be számukra az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskolában folyó szakképzéseket, segítséget adva pályaválasztásukhoz.
MEGHÍVÓ
Szakmai Nyílt Napot tart a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola (6760 Kistelek, Ifjúság tér 3.) 2016. március 22-én 14 órától, amelyre szeretettel meghívjuk az érdeklődő diákokat.
A Nyílt Napon megismerkedhetnek az intézményben folyó szakmai képzéssel, az oktatandó szakmákkal, betekintést nyerhetnek az iskola életébe.
3x15 perces időtartamban prezentáció és gyakorlati bemutató formájában megismerhetik a
logisztikai és szállítmányozási ügyintéző
OKJ 54 841 11
postai üzleti ügyintéző
OKJ 54 841 09
informatikai rendszerüzemeltető
OKJ 54 481 06
képzéseket.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt!
01 Angol - informatika tagozat |
02 Angol - Média tagozat |
03 Testnevelés tagozat |
04 Kereskedelmi ágazat |
05 Informatika ágazat |
Az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola harminckét tanulója vett részt a Családbarát Ország Program keretében január 27-én, szerdán a kisteleki Napsugár Otthonban megtartott „Élő történelem” elnevezésű foglalkozáson. Az eseményrésze volt a Napsugár Otthon Lakóiért Alapítvány „Fogd a kezem és cserébe megmutatom, mit rejt a világ” című pályázatának.
Ennek keretében a történelem iránt érdeklődő diákok nem szokványos módon jutottak érdekes, izgalmas és időként megrendítő információkhoz. A program célja, hogy a gyerekek olyan személyek beszámolói alapján bővíthessék tudásukat, akik személyesen élték meg a második világháború eseményeit, a felszabadulás és a szovjet megszállás mindennapjait. Az a lehetőség, hogy a fiatalok személyes történeteket hallhattak a világháborúval kapcsolatban azért is rendkívül fontos, mert ma már alig-alig vannak élő tanúi ennek a barbár, embertelen korszaknak.
Az előadást Géczi Balázsné „Manci néni” kezdte, aki kislányként tapasztalta meg a háborús időket. Tőle tudhatták meg a tanulók, mennyi félelem és rettegés közepette várták a bevonuló szovjet csapatokat a kistelekiek, és beigazolódtak a félelmeik azzal kapcsolatban is, hogy a felszabadítók bizony elviszik az élelmiszert, a jószágot, a nőkkel, lányokkal pedig szörnyű terveik vannak. Manci néni a leány testvéreivel hetekig bujkált a kukoricásban, erdőben, a szőlősben attól tartva, hogy a rájuk bukkanó orosz katonák megerőszakolják, bántalmazzák őket. Végül szerencsésen „megúszták” a felszabadulást, de az átélt rettegést a mai napig nem tudja elfelejteni. Néhány percben megismerhettük Manci néni élményeit, véleményét az ötvenes évek téeszesítésével, a kuláküldözéssel kapcsolatban is.
A következő előadást a nyolcvankilenc éves sándorfalvai születésű Dobó János tartotta. Mivel Sándorfalván viszonylag gyorsan átvonult a front, János bácsi nem a háborús élményeit, hanem a harmincas-negyvenes évek mindennapjait mutatta be: az iskolába járást, a földeken zajló munkát, a megélhetés gondjait. A diákok számára furcsa lehetett hallani, hogy a korabeli gyerekek akár napi 4-5 órát is gyalogoltak csak azért, hogy eljuthassanak az iskolába, valamint hogy a napi munkaidő szó szerint napkeltétől napnyugtáig tartott Pallavicini őrgróf birtokán.
A harmadik történetmesélő Ancsányi Mátyásné „Erzsike néni” volt, aki Sövényházán született, később pedig Sándorfalván telepedett le. Hat éves volt a világháború kirobbanásakor. Mindenki összeszorult szívvel hallgatta, amikor könnyek között mesélte el, hogy az 1943-ban katonaként bevonuló édesapját soha többé nem láthatta. Rossz emlékei nem maradtak az oroszokkal kapcsolatban, a negatív benyomásai inkább a Rákosi-korszakhoz kapcsolódtak.
A visszaemlékezések után a diákokon volt a sor, hogy kérdéseket tegyenek fel. Így ismét magánelbeszéléseken keresztül bővült tudásuk a zsidóság elhurcolásával, a grófi világgal vagy az ötvenes évek sztálinista padlássöpréseivel kapcsolatban.
A diákok végig csendben, érdeklődően, aktívan viselkedtek.
Az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola ezúton is szeretné megköszönni a meghívást és a vendégül látást a Napsugár Otthon vezetőjének, dolgozóinak, valamint a három szép korú mesélőnek, akik történeteikkel közelebb vitték a múlthoz a jövő nemzedékét.
Jeremiás Csaba
A Szalagtűző Bálon készült képek és videók már megtekinthetőek honlapunkon!
https://www.youtube.com/watch?v=2w_PLsR-C0A&list=PLHKT0aZ8gaj1GbbQGmtXNJBPLzMdus4Fs
Évek óta hagyomány Kisteleken, hogy betlehemest mutatnak be a hittanos diákok az utolsó adventi héten a középiskola tanulóinak. A magyar néphagyományokban gyökerező színjáték célja, hogy mindenki átérezze az ádventi hangulatot. Most is, mint minden évben ezt a célt maradéktalanul teljesítették, hiszen betlehemesük a karácsony előtti hét, a téli szünet előtti hét fénypontja volt.
Ebben az évben a szokásosnál is nagyobb várakozás előzte meg előadásukat, hiszen tudtuk, hogy egy nemzetközi versenyre is készülnek vele. Nem csalódtunk, hiszen egy minden tekintetben professzionális előadás részesei lehettünk. Jó volt hallgatni a gyerekek ízes dél-alföldi kiejtéssel előadott szövegét, mely ötvözte a humort és az áhítatot. A jelmezek és kellékek, az énekek és a tánc szerves egységet alkottak.
A 11 fő- és a számos mellékszereplőtől, felkészítő tanáraiktól Harmath Józseftől és Frányó Judittól olyan ajándékot kaptunk, ami nem a fa alá került egy feldíszített csomagban, hanem egyenesen a szívünkbe juttatta a szeretet örömét, Jézus születésének történetét, a karácsony üzenetét.
2016. január 20-án Nyílt napot tartunk,
amelyre minden érdeklődő nyolcadikost szeretettel várunk.
A látogatható órákat a következő táblázat tartalmazza:
1. óra |
8.00-8.45 |
9.A |
Matematika |
Kormány-Elekes Gabriella |
10.A |
Testnevelés |
Lazányi Etelka |
||
2. óra |
8.55-9.40 |
12.B |
Történelem |
Jeremiás Csaba |
10.A |
Biológia |
Kálmánné Rácz Ilona |
||
3. óra |
9.50-10.35 |
9.A |
Áruforgalom |
Sisák Erzsébet |
11.A |
Angol |
Nemes Nagy Adrienn |
||
4. óra |
10.50-11.35 |
11.A |
Történelem |
Jaksits Jozefin |
12.B |
Irodalom |
Papp Emese |
https://www.youtube.com/watch?v=eJEVpNA8vEE
2015. november 18.-24. között rendeztük meg iskolánkban a hagyományos Nyílt Napokat, ahol a helyi és környező települések 8. osztályosainak mutattuk be közelebbről a gimnáziumi és szakközépiskolai képzéseinket, az iskolát és az itt folyó munkát.
Sok településről (Kistelek, Baks, Balástya, Pusztaszer, Jászszentlászló, Csengele, Mindszent, Csanytelek, Dóc, Ópusztaszer stb.) nagy számban érkeztek az általános iskolás tanulók és reméljük kellemes élményekkel távoztak a délelőtti és a délutáni programokról egyaránt.
Ezeken a napokon délelőtt lehetőségük nyílt a tanulóknak órákat látogatni, megtapasztalni, hogy milyen színvonalúak az órák, milyen tárgyakat lehet itt tanulni és milyen a középiskolások élete.
Délutánonként vetélkedőket szerveztünk az általános iskolások illetve a középiskolás tanulóink számára, ahol jó hangulatban, leleményességet és ügyességet, némi szakmai jártasságot igénylő feladatokban mérték össze tudásukat a tanulók. Az egyes vetélkedőkön az alábbi eredmények születtek:
„Törd a fejed” matematika verseny:
6.-7.-8. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Babos Roland
Szabó Gergő
Gyurász Attila
Simon Márk
(Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Pusztaszer)
I. helyezett csapat:
Kapornai Patrik
Bitó László
Tóth Panna
Csurgó Kristóf
(Szent Miklós Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Baks)
II. helyezett csapat:
Ambrus Dorka
Balog Jázmin
Borbola Máté
Dékány Gábor
(Kisteleki Általános Iskola)
II. helyezett csapat:
Papp Marcell
Nagy András
Bácskai Botond
Kovács Kamilla
Mangó Zoltán
(Kisteleki Általános Iskola)
9.-12. osztályosok:
I. helyezett:
Mészáros Barna Vajk
Szabó Péter
Túri Vivien
Antal Vivien
(ÁFG 9.a osztály csapata)
II. helyezett
Bárkányi Angelika
Susánszki Benjamin
Molnár Dóra
Szekeres Rebeka
(ÁFG 12.a osztály csapata)
III. helyezett
Túri Adrienn
Simicz Máté
Győrfi Ferenc
(ÁFG 12. b osztály csapata)
Német nyelvi verseny:
Egy kategóriában indultak a tanulók.
I. helyezett csapat:
Huszák Sára
Kaszás Julietta
Orosz Vivien
Papp Edina
(ÁFG 11.a osztály csapata)
II. helyezett csapat
Tóth Ivett
Kovács Enikő
Szekeres Rebeka
Susánszki Benjamin
(ÁFG 12. a osztály csapata)
III. helyezett csapat:
Kővágó Ádám
Kovács Anett
Rácz Ágnes
Molnár Fanni
(ÁFG 10.a osztály csapata)
Angol nyelvi verseny:
7.-8. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Nemes-Nagy Kitti
Menyhárt Anna
Kismárton Beatrix
Greksa Nóra Zea
(Kisteleki Általános Iskola 8. a, 8. c osztály csapata)
II. helyezett csapat:
Tasi Rebeka
Sebők Réka
Rekeszki Anna
Makai Gréta
(Kisteleki Általános Iskola 8.a , 8.b osztály csapata)
III. helyezett csapat:
Tóth Ádám
Süli Bendegúz
Buják Napsugár
Kálmán Anna
(Kisteleki Általános Iskola 7. a osztály csapata)
9.-10. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Mészáros Barna Vajk
Jójárt Dominik
Rúzsa Viktor
Szabó Péter
(ÁFG 9.a)
II. helyezett csapat:
Győrfi Ádám
Koncz Gábor
Nagy Dávid
Domonics Ákos
(ÁFG 10.a)
III. helyezett csapat:
Ormándi Gergő
Nagy Szilvia Kamilla
Rácz Ágnes
Molnár Fanni
(ÁFG 10.a)
11.-12. osztályosok:
I. helyezett csapat:
Balogh Kata
Huszák Sára
Muhel Alexandra
Csendes Boglárka
(ÁFG 11.a)
II. helyezett csapat:
Simon Gellért
Csanki László
Süli Kristóf
Czinege Sándor
(ÁFG 12.a)
III. helyezett csapat:
Bárkányi Angelika
Balogh Boglárka
Szilágyi Anna
Szalma Ferenc
(ÁFG 12.a)
Gazdálkodj okosan vetélkedő:
Egy kategóriában indultak a tanulók.
I. helyezett csapat:
Kispál Kitti
Nemes-Nagy Kitti
Olajos Anita
Greksa Nóra Zea
(Kisteleki Általános Iskola)
II. helyezett csapat:
Csanki Szandra Zsóka
Kovács Kamilla
Székesi Dorina
(Kisteleki Általános Iskola)
III. helyezett csapat:
Földi Csanád
Lukács Lili
Rapi Éva
Ördög Levente
(Szent Ágoston Katolikus Általános Iskola és Óvoda, Dóc)
Gratulálunk minden résztvevőnek, köszönjük, hogy ellátogattak hozzánk és reméljük jól érezték magukat programjainkon.
Iskolánkban régi hagyomány a kilencedik osztályosok gólyává avatása. Ebben az évben szeptember utolsó hetében került sor erre szertartásra. Természetesen előtte ki kellett állniuk a gólyahétpróbát. A feladatokat most is a tizenkettedikesek állították össze. A kilencedikesek egy plakátról értesültek arról, hogy milyen öltözetben kell megjelenniük az egyes napokon. Például kedden roxforti diáknak, szerdán rockereknek és csütörtökön pedig minionoknak kellet beöltözniük.
Aki nem az előírt öltözetben jelent meg, az büntető feladatot kapott. Kedden a nagyszünetben egy zenés, táncos produkcióval mutatkoztak be a kilencedikesek az egész iskola előtt. Szerdán és csütörtökön két csapatban mérték össze az erejüket. A feladatok között lufi kígyó, vízhordás kanállal és matchboxtoló verseny is volt.
A nemes vetélkedést Szabó Peti csapata nyerte. Pénteken a nagyszünetben végre sor került az avatásra. A tréfás eskü szövegét fél lábon állva ismételték, majd ehettek Árpád apánk kedvenc csemegéjéből (mazsolás keksz piros arannyal) és ezzel hivatalosan is iskolánk diákközösségének gólyáivá váltak.
2015. 08. 31-én kezdődött a gólyatábor, amit nagyon izgatottan vártunk. Vasárnap reggel indult a buszunk a kisteleki Spar elől ahol Hudák Éva tanárnő egy rövid beszámolóval indította a napot. Az ópusztaszeri Plébánián aludtunk és számos játékkal találkoztunk. Először jöttek az ismerkedős körjátékok, melyeknek a célja az volt, hogy könnyebben megismerhessük a másikat. A legelső az volt, hogy körbe ültünk és a nevünk elé alliterációval mondani kellett egy állatnevet, és ahogy haladtunk mindig el kellett ismételni az előzőeket is. Jókat nevettünk már ekkor is. A második körben tépni kellett WC-papírt és mondanunk kellett magunkról annyi mondatot, ahány lapot téptünk. Ez annyira tetszett mindenkinek, hogy még egyszer végigcsináltuk. Volt még napocska rajzolós verseny, ahol megtanultuk, hogy meg kell köszönni azt, ha valaki ad nekünk valamit.
Minden nap a Kemencés csárdában ebédeltünk és vacsoráztunk. A reggelit a szervezők készítették el nekünk. Már a legelején négy pedagógust ismerhettünk meg. A templom melletti tisztáson métát játszottunk, ami felejthetetlen élményt hagyott bennünk. Olyannyira, hogy vasárnap este és hétfő délelőtt is játszottunk egy-egy meccset. A templom mögötti erdőben a DÖK-ös lányok elrejtettek krepp papírcsíkokat, amit nekünk meg kellett találnunk. Az nyert, aki a legtöbbet találta. Számháborúból sem maradhattunk ki, ami szintén abban az erdőben került megrendezésre. Szolgákat is gyűjthettünk, ha kitaláltuk, hogy a másik milyen mesefigura. A leggondolkodtatóbb az a játék volt, amikor egy valakinek a homlokára írtunk egy szót és azt kellett kitalálnia. Kérdéseket tehetett fel és azokra kapott válaszokat. Rájöttünk, hogy nemcsak kérdezni, de válaszolni is elég nehéz. Az ifjúsági szállónak a hátsó teraszán volt sok hinta és pad, így tudtunk egymással is kötetlenül beszélgetni. Hétfőn három órakor mentünk vissza Kistelekre. Mikor vissza értünk a Sparhoz a szülők vártak bennünket. Kedden már ünneplőben jelentünk meg az iskolában.
Nagyon köszönjük a kísérő tanárainknak és a DÖK-ös diákoknak, hogy megszervezték ezt a felejthetetlen tábort.
Írta: Bitó Zsolt 9/a osztályos tanuló
A KELLO tájékoztatása a 2016/2017. évi tankönyvrendelés menetéről
és a legfontosabb feladatokról
Számlázás
A tankönyvek kiszállítását követően 2016. augusztus 22-től iskolánként egyben érkezik a fizetős tanulók számlája. (Azon fizetős tanulók részére, akiknek a szülői felületen megtörtént a tankönyv árának online kiegyenlítése, nem küldünk számlát. A rendelési felületen a fizetés ténye látható a tankönyvfelelős számára). A számlákkal együtt küldünk 1 példány egyszerűsített tankönyv átadás-átvételi dokumentumot, melyen az iskola átadja a fizetős diáknak a könyveket és a számláját. Az átadás-átvételi bizonylatot az iskola őrzi az átadás igazolása érdekében az átadástól számított 5 évig.
Fizetős státuszú diákok:
Alaprendelés:
(A tavalyi évhez hasonlóan személyesen készpénzzel, iskolakezdési utalvánnyal, illetve bankkártyával a kijelölt postahivatalokban, valamint készpénzzel és bankkártyával az összes postahivatalban fizethetnek. A posta által elfogadott utalványokat a http://kello.hu/ oldalon ellenőrizhetik.)
Nem fizetős státuszú diákok:
Alaprendelés:
- A normatív kedvezményre való jogosultság igazolásához szükséges okiratok iskolához történő leadási határideje 2016. szeptember 1. (a tankönyvek átadásának időpontja)
Iskolaváltás/státuszváltozás kezelése: a tankönyvfelelőssel szükséges egyeztetni, a módosításokat ő végzi el a rendszerben.
A diákok utólagos, határidőn túli státuszmódosítására nincs lehetőség.
A „Szülői felület” segítségével szeretnénk az iskolára és a szülőkre
háruló feladatokat megkönnyíteni.
A szuloifelulet.kello.hu weboldalunkon az alábbi funkciók lesznek elérhetőek:
A szülő megtekintheti és jóváhagyását, illetve módosítási kéréseit jelezheti a Tankönyvfelelős részére:
A fizetős státuszú gyermekek szülei részére az eddigi csekkes fizetési mód mellett, lehetőséget nyújtunk elektronikus számla igénylésére és más fizetési módok választására (utalás, bankkártyás fizetés).
A szülői felületen a szülő által jelzett módosítási igényekről az iskola értesítést kap. A módosítási kérések elfogadása, végrehajtása - a szülő módosítási szándéka - mindaddig nem jelent tényleges adatváltozást, amíg a jogosult tankönyvfelelős azt át nem vezeti.
A KELLO részéről ez egy kényelmi szolgáltatás, ezért az iskola dönthet úgy is, hogy a korábbi évek gyakorlatát követve írásban is kéri a szülőket a felületen már jelzett igények rögzítésére.
A Szülői felületen keresztül a szülő az iskola tankönyvfelelőse felé jelezheti a személyes adataikban bekövetkezett változást. A szülői felületen jelzett esetleges nem egyetértés, vagy személyes adatok korrigálására vonatkozó igény a rendelési felületre nem töltődik át közvetlenül, erről a tankönyvfelelős a rendszertől kap értesítést. A tankönyvfelelős a szülővel történő egyeztetést követően végezheti el, vagy tagadhatja meg a kért javítás elvégzését, ugyanúgy, mint ahogy a tankönyvrendeléssel kapcsolatos papír alapú szülői hozzájárulás aláírása vagy nem aláírása esetén történik.
A későbbiekben a felület használatát bemutató anyagot is elhelyezünk az oldalon.
Iskolai tájékoztató a tankönyvosztásról
2016. szeptember 1-én 2. órában: 11-12. évfolyamosok,
3. órában: 10. évfolyamosok,
4. órában: 9. évfolyamosok részére kerül átadásra.
Figyelem!!
Az ingyenes tankönyvre jogosult tanulók esetén a jogosultságot igazoló érvényes dokumentum másolatát kérjük leadni a könyvek átvételekor:
a) tartósan beteg, (érvényes orvosi igazolás)
b) a szakértői bizottság szakértői véleménye alapján mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékos, több fogyatékosság együttes előfordulása esetén halmozottan fogyatékos, autizmus spektrum zavarral vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral (súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd, (hatályos szakértői vélemény – amennyiben nem a tavalyi van érvényben)
c) három vagy több kiskorú, vagy eltartott gyermeket nevelő családban él, (igazolás)
d) nagykorú és saját jogán iskoláztatási támogatásra jogosult, (igazolás)
e) rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül, (érvényes határozat)
f) a gyermekvédelmi gondoskodás keretében nevelésbe vett vagy utógondozói ellátásban részesül (érvényes igazolás).
Köszönettel:
Vargáné Majoros Erika
tankönyvfelelős
Sajtóközlemény
végéhez közeledik a mentorprogram a kisteleki középiskolában
2015. áprilisában zárul a „Továbbtanulást erősítő kezdeményezések támogatása az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskolában” című, TÁMOP-3.3.10.B-12-2013-0019 azonosító számú projekt – mely 18 hónap alatt, 30 millió Ft összegű, 100%-os intenzitású európai uniós támogatással valósul meg.
Szakmai tartalma: hátrányos helyzetű tanulók mentorálása, tantárgyi és szabadidős programokkal történő komplex segítése – kapcsolódó eszközbeszerzéssel.
A projekt célja, hogy elősegítse 29 hátrányos, vagy halmozottan hátrányos helyzetű tanuló középfokú végzettségének megszerzését, továbbtanulását, szakmaszerzését, alapképességeinek fejlesztését, tanulási motivációjuk erősítését, csökkentse a lemorzsolódás veszélyét. A program által lehetővé vált komplex segítségnyújtás hatékonyan egészíti ki a középiskola tevékenységét.
18 hónapon keresztül 11 képzett mentor segítette a tanulókat, akik kompetencia és tantárgyi fejlesztő foglalkozásokon, tanulástechnikai tréningen, életvezetési és pályaválasztási tanácsadáson vehettek részt.
A tanulóknak szervezett szabadidős programok célja a közösségépítés és közös élményszerzés volt. Jártak színházban, moziban, aquaparkban, Budapesti városnéző túrán, kalandparkban, pályaválasztási nyílt napokon, kézműveskedtek, játszottak, korcsolyáztak, kerékpártúráztak és paintballoztak is.
Az élményszerző programok kivételével a projekt tevékenységek az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskolában valósultak meg.
A helyszínen mobil bútorokkal egy tantermet alakítottunk környezetbaráttá, számítástechnikai eszközöket, digitális tananyagokat és sporteszközöket is beszereztünk.
A projekt 2015. április 30-ig tart.
További információ kérhető:
Tóth Gabriella intézményvezető,
a projekt szakmai vezetője
06 62/259-228
A TÁMOP 3.3.10. B -12-2013-0019-számú pályázati projekt keretében 2014.01.31.-én korcsolyázást szervezett a programban részt vevő diákoknak és más érdeklődő tanulóknak az Egyben Vagyunk Közhasznú Egyesület. A korcsolyázásra a szegedi Műjégpályán került sor, amely a térség legnagyobb ilyen jellegű létesítménye. Öltözőkkel, nagy pályával, biztonságos feltételeket teremt a korcsolyázáshoz és egyéb jeges játékokhoz.
A korcsolyázás napján 16 órakor indult a csoport külön busszal Kistelekről. A jégpályára odaérkezve minimális várakozás után mindenki átvehette a méretének megfelelő korcsolyát, majd 17 órakor kezdetét vette a korcsolyázás. Jégre lépés előtt egy kis balesetvédelmi oktatásban részesültek a korcsolyázni szándékozók. Akik már tudtak, azok rögtön nekiálltak a körözésnek, többen voltak viszont, akik életükben először vettek korcsolyát a lábukra, nekik oktató segített. Először a fal mellett, majd egyre több bátorságot gyűjtve bentebb is merészkedtek. Egy kis problémát okozott a kezdőknek, amikor 30 perc elteltével menetirányváltás következett, de gyorsan hozzászoktak a másik irányhoz is. A 2 óra végére már mindenki korcsolyázott, volt, aki azért még kevésbé profin, de a legtöbben egészen magabiztosan. A félidőben volt közös játék is azok számára, akik szerettek volna benne részt venni: közös vonatozás, kis szlalomozás szerepelt a feladatok között, majd folytatódott a körözés. A 2 óra gyorsan eltelt, nagyobb esés és szerencsére bármilyen sérülés nélkül zárult a korcsolyázás. Végül még egy forró teára is jutott idő és meghatározó élményekkel térhetett haza a kis csapat.
2013. december 21.-én a TÁMOP 3.3.10. B-12-2013-0019 számú pályázati projekt keretében karácsonyi kézműves és játékfoglalkozásokra került sor az iskolában. A rendezvény résztvevői a projektben részt vevő 29 fiatal, a mentorok, az iskola oktatói és sokan a négy évfolyam diákjai közül. A középiskola két emeletén több teremben és a tornateremben is zajlottak a foglalkozások.
A rendezvény reggel 9 órakor kezdődött egy rövid köszöntővel, majd forgószínpad szerűen, csoportokra bontva látogatták meg a termekben az állomásokat. Az eredeti terv az volt, hogy mindegyik állomásra 15 perc jut és ezután a csoport tovább halad, de ez később módosult, mivel egy-egy állomáson több időt is szívesen eltöltöttek a fiatalok.
Az alábbi állomások várták a diákokat:
- nem formális, csapatépítő játékok (pl. üvegérintő)
- karácsonyi ajándék- csomagolótasak készítés
- karácsonyfa csillag és egyéb díszek készítése
- gyöngyfűzés
- papírsarok (különböző járművek hajtogatása papírból)
- számítógépes terem (autóverseny)
- tornaterem (iskolai kosárlabda bajnokság)
- varroda: karácsonyi díszek és kisállatok készítése
- tea sarok
Mindegyik állomáson a segítők irányításával készültek el a „termékek”. Külön figyelmet fordítottunk arra, hogy mindenki egyenlően vehessen részt a feladatok megoldásában. Miután a csapatok körbejártak minden állomáson és elkészítették az aktuális feladatot, a résztvevők az iskola aulájában egy adventi műsort tekinthettek meg a Művészeti Iskola Énekkórusának részvételével.
Diákmunka!
A Kisteleki Sajtgyár keres augusztus 31-ig. sajtcsomagoló munkakörbe jelentkezőket.
Munkarend:
hétfő-péntek 8 órában.
Jelentkezni lehet:
Tiricz Ferencné 30/411-7781
A beiratkozás alkalmával kérjük, hogy a tanuló a szülővel (gondviselővel) jelenjen meg.
A beiratkozáshoz a következő dokumentumokra van szükség:
Intézményünkben a diákigazolvány ügyintézése az alábbiak szerint történik:
A diákigazolvány legyártása fénykép és aláírás megléte nélkül nem teljesíthető.
Ügyfélfogadás a titkárságon:
Gólyatábor
2015. augusztus 30-31. (vasárnap-hétfő)
Pótvizsgák időpontja
A vizsgára jelentkezés feltétele az iskolai bizonyítvány leadása az iskola titkárságán 2015. július 29-ig (szerdánként)
Írásbeli vizsga: 2015. augusztus 25-én (kedd) 8 óra (írásbeli)
Szóbeli vizsga: 2015. augusztus 26-án (szerda) 8 óra (szóbeli)
Tanévnyitó
2015. szeptember 1-én (kedd) 8 órakor
(utána tanítás lesz: 2-4. óra osztályfőnöki, 5. órától órarend szerinti órák)
Tankönyvárusítás
A 2015/2016-os tanévre megrendelt tankönyvek átvételéről:
9. évfolyamosok részére (fizetős és ingyenes is)
2015. augusztus 28-án (pénteken) 9-12 óráig
10-12. évfolyamosok részére:
2015. augusztus 31-én (hétfőn)
8-12 óra között a fizetős tanulók részére
13-18 óra között az ingyenes tankönyvre jogosult tanulók részére
Figyelem!!
Fizetős tanulók esetén a csekk is ezen a napon vehető át, majd a befizetett csekk ellenében kerül átadásra a tankönyvcsomag.
Az ingyenes tankönyvre jogosult tanulók esetén a jogosultságot igazoló irat másolatát kérjük leadni.
Köszönettel:
Vezetőség
ÖKOCÍMKE KÜLÖNDÍJAT NYERTÜNK!
Tragikus hír érkezett Húsvét vasárnap, amely iskolánk egyik meghatározó egyéniségének haláláról szólt. Irénke elment…….., így szólt az üzenet és mély megrendüléssel vettük tudomásul, hogy bekövetkezett az, amitől mindenki nagyon félt. Kolléganőnk Zádori Fekete Károlyné hosszú betegség után hagyott itt bennünket.
Zádori Fekete Károlyné Varga Irén Katalinként született 1953. június 27.-én Szegeden. Gyermekkorát Ópusztaszeren töltötte szüleivel és nővérével. Édesapja postai kézbesítő volt, édesanyja TSZ-ben dolgozott nyugdíjaztatásáig.
Általános iskolai tanulmányait 3 évig Ópusztaszeren, utána Kisteleken a Petőfi Sándor Általános Iskolában végezte, majd 1971.-ben jeles érettségi vizsgát tett a kisteleki Gimnázium és Mezőgazdasági Szakközépiskolában.
Ugyanannak az évnek a szeptemberétől gyakornokként kezdett dolgozni a kisteleki Postahivatalnál, a segédtiszti tanfolyam elvégzése után pedig postai tisztviselőként folytatta ugyanott.
1973-ban férjhez ment Zádori Fekete Károlyhoz, aki mozdonyvezetőként dolgozott a MÁV-nál. Egyetlen gyermekük, Katalin 1974-ben született, és ma Budapesten él, ahol a Magyar Posta Zrt. működésfejlesztési és szabályozási igazgatójaként dolgozik.
1980. őszén áthelyezéssel került a kisteleki Árpád Fejedelem Gimnázium, Postaforgalmi Szakközépiskola és Kollégium szakoktatói státuszába, a Mórahalomról azelőtt nem sokkal átkerült postaforgalmi képzést végző tanárok közé, és onnantól kezdve munkahelye egész életében a „kisteleki középiskola” volt, akárhogyan is nevezték az évek során. Folyamatosan képezte magát: felsőfokú postaforgalmi tanfolyamot végzett, nevelőtanári diplomát szerzett a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán, számítástechnikai tanfolyamot végzett, mérlegképes könyvelői végzettséget szerzett, majd a folyamatosan változó szakképzés igényeinek megfelelően egyetemi diplomát is szerzett a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi karán gazdálkodástudományi szakértőként. 1993-tól gyakorlati oktatásvezetőként ő igazgatta a postai szakoktatási feladatokat. Szívügyének tekintette a szakképzést. Mindig naprakészen tájékozott volt, állandóan követte a törvényi változásokat, elsőként tájékozódott és tájékoztatott a szakképzést érintő változásokról, és sikeresen végre is hajtotta a módosításokat az iskolai oktatásban.
Hivatását nagyon szerette, diákok generációi kerültek ki a keze közül, akikkel sikerült megszerettetnie a postás szakmát. Elhivatott volt, nagyon lelkiismeretes. Magas színvonalon tanította szaktárgyait. Maximalista volt saját magával és tanítványaival szemben is. Sok tanulót készített fel eredményesen a szakmai tanulmányi versenyekre. Tanítványai az osztálytalálkozókon sokszor említették, milyen lelkiismeretesen készítette fel őket a munkára. Szinte folyamatosan, nyugdíjba vonulásáig osztályfőnök volt. Nagyon szerette a tanítványait. Sok nehézségen átsegítette, irányítgatta őket, olyanok voltak neki, mintha a saját gyerekei lettek volna.
Munkatársai szerették. Bizalommal fordulhattunk hozzá, mindig segítőkész volt. Osztályfőnökként, patronáló tanárként, pártfogóként, szaktanárként, vezetőként mindig tudásának legjavát adva látta el feladatait, aktív és lelkes tagja volt a tantestületnek egészen nyugdíjba vonulásáig, 2012-ig. Munkájában csak a betegsége akadályozta, emiatt vonult nyugdíjba is, de nem élvezhette a nyugdíjas éveket, mivel fokozatosan romlott az egészségi állapota és hosszú, súlyos betegség után 2015. április 4.-én éjszaka elhunyt.
Emléke a tanítványok és kollégák szívében tovább él.
Nyugodj békében, drága Irénke!
https://www.youtube.com/watch?v=c-Lh7FA_NiU
2015. március 28-án a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskolában tartották az Energy Factory elődöntőjét, melyre csapatunk (ETIPAFG) is bejutott. Örömmel jelenthetjük, hogy a csapatot képviselő srácok (Palotás Vince, Simicz Máté, Papp Viktor), sikeresen meggyőzték a Mentorokat, s a 24 elődöntőbe jutott csapatból a döntőbe jutottak. Gratulálunk!
A neheze most még csak most jön, hiszen a következő 2 hónapban meg kell valósítani a pályázati projektben megálmodott ötletet. Ebben segítséget is kap a csapat. A Mentorok közül Berberovics Krisztián, környezetmérnök mentorálja a csapatot. Az elődöntő végén a csapat azonnal tartott is egy rövid megbeszélést a mentorukkal, ahol gyorsan megbeszélték a kapcsolattartás módjait, a döntőig tartó időszak feladatait. A megvalósításhoz a csapat további segítséget is kapott eszközökben. 1 db mobil telefont (Samsung Galaxy Ace 4) havi 10.000 Ft-os forgalmi díjjal a kapcsolattartás érdekében valamint 1 db hordozható számítógépet (Corei5 ASUS).
A csapat ötlete, mellyel bejutott az elődöntőbe és most a döntőbe is, egy Energia Takarékos Információs Panel megalkotása, mely tisztán napenergiával képes információkat megjeleníteni. A megvalósításhoz szükséges lesz támogatók keresése is, mivel a ötlet több alkatrész intelligens összerakásából, összehangolásából áll. Ezúton is várjuk azon személyek, vállalkozók, cégek jelentkezését, akik érdemesnek tartják csapatunkat, hogy megvalósítsák ötletüket, s ezzel az Energy Factory országos döntőjében méltóképpen szepelhessenek, s képviselhessék városunkat, középiskolánkat.
Verseny fődíja, amiért küzdünk: egy 300 fős gigabuli, ahová meghívhatod az összes barátodat! Ráadásul a helyszínt, a fellépőket, a szórakozáshoz szükséges eszközöket is Ti álmodhatjátok meg, a Fénykör és az Energy Factory stábja pedig mindent leszervez nektek!!!
További nyeremények:
Balaton Sound belépők
Sziget Fesztivál belépők
Részvétel egy videoklip forgatásán
Gyakornoki lehetőség
Külön díjazzuk az Energy Factory legfelkészültebb projektmenedzserét! Az egész verseny leglelkesebb, legfelkészültebb résztvevője komoly ajánlatot kap: egy 3 hónapos gyakornoki lehetőséget a Fénykörnél.
Ökocímke-különdíj
Szintén különdíjban részesül az a csapat, akinek a projektje a leginkább környezetbarát! Ha a megvalósítandó elképzelésetek szerves része a környezettudatos gondolkodás és megvalósítás, akkor az Ökocímke-különdíj titeket illet!
A projekt végrehajtását folyamatosan fogjuk közvetíteni weblapunkon és facebook oldalunkon is. Kérjük kövessenek és támogassanak minket!
Nemrég került országosan is megrendezésre az úgynevezett Pénz7. Ennek keretében az előadások célja legfőképp a diákok pénzügyi tájékozódásának, pénzügyi kultúrájának segítése és formálása volt.
A tanórák főbb mondanivalója a családi költségvetés összeállítása. Nagyon aktuális téma, hiszen az utóbbi években nagyon sok magyar családot érintett az eladósodás drámája.
Egy 45 perces óra természetesen nagyon kevés idő, ugyanakkor hasznos és gondolatébresztő lehet, ha az iskola is hozzájárul a szemléletformáláshoz, a saját pénzügyek iránti felelősség felkeltéséhez és egy-két fontos összefüggés megismeréséhez.
Az egy tanóra keretei között azt igyekeztünk megvalósítani, hogy egy konkrét szituációban, egy modell-családban éljék meg a gyerekek a családi költségvetéssel, bizonyos döntésekkel kapcsolatos problémákat, összefüggéseket.
Az előadások nagyon sikeresek voltak az egyes osztályokban. Jó volt látni a gyerekek érdeklődését és aktív hozzáállását a feladatokhoz. Kérdések esetén figyeltek és nagyon sok jó válasz született arra vonatkozóan, milyen javaslataik vannak egy-egy váratlan kiadás megoldására.
Az előadásokkal arra törekedtünk, hogy lássák a diákok egy család nettó jövedelme mennyi fix és eseti kiadásra nyújt fedezetet. Viszont előfordulnak váratlan kiadások is, amelyek kiegyenlítését sokszor nem tudjuk későbbre halasztani. A legfontosabb cél, hogy a gyerekek a tanórán ismerjék fel a megtakarítások jelentőségét és fontosságát. Legyen számukra célkitűzés rövid, közép, hosszú távon a jövőbeni kiadásokra vonatkozó tartalékok, megtakarítások képzése.
TÁJÉKOZTATÓ A GYERMEKJOGI KÉPVISELŐRŐL
Az intézményben a területileg illetékes gyermekjogi képviselő:
dr. Miszlai Péter
Munkaidőben elérhető telefonszáma:
06-20-489-9507
Fogadóóra helye, időpontja:
Előzetes telefonos egyeztetés alapján
E-mail: miszlai.peter@obdk.hu
A JOGVÉDELMI KÉPVISELŐ AZ ORSZÁGOS BETEGJOGI, ELLÁTOTTJOGI, GYERMEKJOGI ÉS DOKUMENTÁCIÓS KÖZPONT MUNKATÁRSA, AZ INTÉZMÉNYTŐL FÜGGETLEN SZEMÉLY
A fenti elérhetőségek sikertelensége esetén az OBDK zöldszáma hívható: 06-80-620-055
A Energy Factory pályázaton iskolánk csapata bejutott a 2015.03.28-án, Budaörsön megrendezésre kerülő elődöntőbe! Gratulálunk nekik!
Az elődöntőn 3 perc alatt kell meggyőzni a zsűrit, hogy az elképzelt ötlet megvalósításra érdemes! Az elődöntőbe jutott 24 csapatból 11-et választ ki a zsűri, 1 csapat pedig közönség szavazatokkal juthat tovább a döntőbe. A továbbjutó 12 csapatnak lehetősége nyílik, hogy 2015.06.12-ig megvalósítsa pályázatát.
Csapattagok: Győrfi Ferenc, Kiss Dávid, Kővágó Gergő, Kozma Krisztián, Molnár Richárd, Pál Patrik Attila, Palotás Vince, Papp Viktor, Rostás János Kálmán, Simicz Máté, Szász Patrik
Támogató-tanár: Molnár Péter
Az elődöntőbe jutott csapatok névsora:
1. A Nap csapata, Nepomuki Szent János Kat. Általános Iskola, Várpalota
2. Berek, II. János Pál Katolikus Általános Iskola, Kecel
3. Bibó-Napóra, Bibó István Gimnázium, Kiskunhalas
4. Egy Nap az Élet, Szilády Áron Református Gimnázium, Kiskunhalas
5. Energiavándorok, Schéner Mihály Általános Iskola, Medgyesegyháza
6. ETIPAFG, Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola, Kistelek
7. Fény Színei, Felsővárosi Általános Iskola, Kiskunhalas
8. Fénycsapda, Felsővárosi Általános Iskola, Kiskunhalas
9. Fényfutárok, Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági SzKI, Budaörs
10. Fénypontok, II.János Pál Katolikus Általános Iskola, Kecel
11. Fényrobbantók, Városi Uszoda, Kalocsa
12. Fúziós Energia, Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági SzKI, Budaörs
13. Green-Team Öko-man, II.János Pál Katolikus Általános Iskola, Kecel
14. Határjárók, Schéner Mihály Általános Iskola, Medgyesegyháza
15. jóNapot, Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági SzKI, Budaörs
16. Környezetbarátnők, Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola, Százhalombatta
17. Napos Oldal, Illyés Gyula Gimnázium és Közgazdasági SzKI, Budaörs
18. Napsugár, II.János Pál Katolikus Általános Iskola, Kecel
19. Nature Energy, Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola, Százhalombatta
20. Savari-a-rt Fúzió NLG, Nagy László Gimnázium, Szombathely
21. Sunshiny'z, Városi Sportcsarnok, Kalocsa
22. Szemfényvesztők, Fényi Gyula Általános Iskola, Kalocsa
23. Sziporkák, Szent Anna Katolikus Általános Iskola, Jánoshalma
24. Zöldfülűek, II.János Pál Katolikus Általános Iskola, Kecel
A pályázatról:
Az Energy Factory egy különleges interaktív vetélkedő sorozat általános és középiskolai csapatok számára, mely évente kerül megrendezésre. Témája minden alkalommal a fenntarthatóság köré épül.
Mivel 2015 a Fény Nemzetközi Éve, ezért az idei – és egyúttal az első – vetélkedő központi témája a NAPENERGIA!
A verseny célja, hogy egyedi ötleteitekkel minél több embert ráébresszetek arra, hogy sokkal jobb lenne egy olyan világban élni, ahol a kimerülő forrásokat kíméljük, a megújuló energiaforrásokat pedig okosan használjuk – legyen az szél-, víz-, napenergia vagy akár a bennünk rejlő belső energia.
Bármilyen formában, korlátok nélkül fogalmazhatjátok meg gondolataitokat arról a jövőről, amelyben Ti magatok felnőttként élni szeretnétek. Legyen az egy színdarab, egy festmény, egy videófilm, egy saját kis találmány vagy bármilyen szokatlan, őrült elgondolás…
Ha megvan a bomba-ötlet, együttes erővel és a személyre (pontosabban csapatra) szabott online felületek segítségével üzenhettek a nagyvilágnak a vetélkedő egész ideje alatt! (Facebook, Youtube)
A modern kommunikációs online eszközök hatékony használata nagyon fontos szempont!
A döntős csapatokat tapasztalt mentorok segítik projektjük megvalósításában!
Játszva tanuljátok meg, hogyan tudtok a leghatékonyabban együttműködni, csapatban alkotni
A csapat pályaműve:
Az élet sok területén találkozhatunk olyan kijelzőkkel, melyeken folyamatosan változó információkat olvashatunk, tekinthetünk meg. Ezek leggyakoribb közös jellemzője az LCD/LED/OLED kijelző használata. Ezen kijelzők jó minőségben, jól olvasható formában
képesek információkat megjeleníteni. Ellenben működésükhöz folyamatos energiaellátásra van szükség, s működési élettartamuk is korlátozott. Egy olyan rendszer megépítése lenne a cél, mely ezen hátrányokat megszünteti, ezáltal gazdaságos, energiatakarékosabb megoldást nyújt az információk megjelenítésére.
A megoldást az e-ink kijelzők használata jelentheti. Ezen kijelzők csak akkor fogyasztanak áramot, amikor a tartalmuk frissül, így energiafelhasználásuk töredéke a modern megjelenítőknek. Terveinkben egy olyan komplett rendszer elkészítése a célunk, mely ezen kijelzők használatával lecserélhetővé válhat a sok helyen alkalmazott energiapazarló információ megjelenítés.
Hozzávalók:
Működési elv:
Előnyök:
Hátrány:
Jelenleg az e-ink kijelző nem képes mozgó, gyorsan változó tartalmak megjelenítésére, de a legtöbb esetben erre nincs is szükség, ráadásul a gyorsan fejlődő technikának köszönhetően elképzelhető ezen hátrány megszűnése is.
Az Országos Tűzmegelőzési Bizottság „Szikrától a hamuig” címmel a 8-13 éves korosztály (1. korcsoport) és a 14-18 éves korosztály (2. korcsoport) számára felmenő rendszerű alkotói pályázatot hirdet meg.
Az országos pályázat fővédnöke Dr. Bakondi György tű. altábornagy, főigazgató, az Országos Tűzmegelőzési Bizottság elnöke. Az országos bírálóbizottság elnöke Dr. Bérczi László tű. dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő.
A megyei pályázat védnöke: Szatmári Imre tű. ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató, a területi tűzmegelőzési bizottság elnöke.
A megyei bírálóbizottság elnöke: Márok Tamás televíziós műsorvezető.
A tűzoltók munkájának elismertsége, megbecsültsége mindenki számára ismert tény. Nem létezik olyan veszélyhelyzet, amikor ne számíthatnánk bátorságukra, rátermettségükre, segítő szándékukra. Az Országos Tűzmegelőzési Bizottság által kiírt alkotói pályázat e hivatás hőseit helyezi a középpontba. A pályázóktól a tűzoltók beavatkozását bemutató kép és/vagy hanganyag elkészítését és benyújtását várjuk.
Korcsoportonkénti kategóriák:
Benyújtás módja: e-mailben vagy elektronikus adathordozón a megyei igazgatóság postacímére. Az alkotás leadásakor megadandó adatok: név, életkor (a pályázat beérkezési határidő napján betöltött életkor), e-mail cím. Az alkotások mellé a szülő vagy gondviselő hozzájáruló nyilatkozatát is mellékelni kell!
Beérkezési határidő: 2015. május 29.
Díjazás: a bírálóbizottság a korcsoportokon belül kategóriánként 3-3 alkotást díjaz; az első helyen díjazott alkotások automatikusan részt vesznek az országos versenyben is!
Eredményhirdetés: 2015. június 5. (megyei), 2015. június 12. (országos)
További információ: csongrad.titkarsag@katved.gov.hu
Szakmai Nyílt Napot tart a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola (6760 Kistelek, Ifjúság tér 3.) 2015. március 25-én 14 órától, amelyre szeretettel meghívjuk az érdeklődő diákokat.
A Nyílt Napon megismerkedhetnek az intézményben folyó szakmai képzéssel, az oktatandó szakmákkal, betekintést nyerhetnek az iskola életébe.
3x20 perces időtartamban prezentáció és gyakorlati bemutató formájában megismerhetik a
logisztikai ügyintéző OKJ 54 345 01
postai üzleti ügyintéző OKJ 54 841 09
informatikai rendszergazda OKJ 54 481 04
képzéseket.
2015. február 28-án a szegedi Dugonics Sándor Piarista Gimnáziumban tartották a Csongrád Megyei Honismereti Szövetség által – az első világháború centenáriuma kapcsán -megrendezett történelmi vetélkedő szóbeli döntőjét.
A verseny három fordulóból állt és hét megye 36 csapata vett részt benne. A három dél-alföldi megye (Csongrád, Bács-Kiskun és Békés) mellett erdélyi és vajdasági megyék településeinek csapatai is rajthoz álltak. Arad, Nagyvárad, Temesvár mellett a vajdasági Ada városa is indított egy háromfős csapatot. Szegedről több csapat is indult, ezen kívül (a teljesség igénye nélkül) Gyuláról, Makóról, Kecskemétről, Bácsalmásról és Békéscsabáról is érkeztek versenyzők. 2014 őszén a vetélkedő első fordulójában helytörténeti gyűjtést kellett végezni: az első világháború települési emlékeiről, családi relikviákról és dokumentumokról kellett fényképeket készíteni és egy prezentáció formájában beküldeni a szervezők számára.
A második forduló során egy internetről letöltött, rendkívül változatos és nehéz feladatsort kellett megoldani. A feladatok rendkívül kreatívak voltak: háborús eseményekről kellett információkat szerezni, bonyolult szórejtvényt kellett megfejteni, esszét kellett írni a trianoni békéről, politikusokat, katonatiszteket, fegyvertípusokat kellett képekről felismerni és jellemezni.
Az első két forduló értékelése után tizenhat csapatot hívtak meg a szervezők a szóbeli döntőbe, melyet a szegedi Dugonics András Piarista Gimnáziumban tartottak. A szóbeli vetélkedő is magas színvonalú, összetett feladatokkal örvendeztette meg a háromfős csapatok tagjait. A program legszórakoztatóbb része az volt, amikor a versenyzők egy előre megadott téma alapján 3-4 perces dramatizál jelenetet adtak elő. A kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola Caporetto-különítmény elnevezésű csapatának a világháborús jegyrendszerről kellett egy dialógust kidolgoznia egy nagyvárosi munkáscsalád szemszögéből. A csapattagok lelkesen készültek és ez meg is látszott produkcióik színvonalán. A versengést közös éneklés zárta: a csapatok együtt énekeltek első világháborús katonadalokat.
A zsűri tagja volt többek között dr. Marjanucz László (a Szegedi Tudományegyetem Új-és Legújabbkori Történeti Tanszékének tanszékvezetője), Debreczeni-Droppán Béla (történész-levéltáros-szakmuzeológus), dr. Blazovich László (a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület elnöke, a Szeged Városi Levéltár volt igazgatója) és Pál Lászlóné (az Országos Honismereti Szövetség elnökségi tagja).
A kisteleki csapat végül a hetedik helyen végzett és tagjai értékes könyvcsomagokkal térhettek haza. A Caporetto-különítmény csapatnevet azért választottuk, mert Caporettónál zajlott az Osztrák-Magyar Monarchia egyik legjelentősebb és legsikeresebb támadó hadjárata, amely során 1917 őszén a Monarchia seregei áttörték az olasz frontot. Az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola csapatának tagjai: Kósa Kitti, Muhel Erzsébet és Antal Krisztián.
Jeremiás Csaba
felkészítő tanár
01 KÓD 4 évfolyamos angol-informatika tagozatos gimnáziumi osztály
02 KÓD 4 évfolyamos angol-média tagozatos gimnáziumi osztály
05 KÓD 4+1 évfolyamos szakközépiskolai osztály:
informatika ágazat - informatikai rendszergazda
Sikeresen fent van minden kép és videó, ami az eseményen készült!
Kellemes nézegetést kívánunk!
Trendhagyó irodalomórával ünnepelték az ÁFG-sek a Magyar Kultúra Napját
Hétfő reggel a Kávészünet együttes interaktív koncertjével kezdődött az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola tanulói és pedagógusai számára a hét. A trendhagyó irodalomórára, ahol Petőfi Sándor, Ady Endre, Zelk Zoltán, József Attila és kortárs költők megzenésített verseit lehetett hallani, és együtt énekelni az együttes tagjaival a Magyar Kultúra Napi megemlékezések alkalmából került sor a Rendezvényházban.
A Kávészünet együttes attól igazán egyedi a mai zenei életben, hogy egyszerre nyújt kulturális élményt és szórakoztató kikapcsolódást az egyre népesebb közönségének. Megzenésített verseik között találunk egészen a leglágyabb, akusztikus megszólalású dallamoktól kezdve a slágeres popzenén keresztül a legsúlyosabb lüktetésű rockzenéig mindenféle műfajt, mivel a megzenésítések a vers hangulatához, mondanivalójához igazodva alakulnak ki. A zenés irodalomórákat és a koncerteket egyaránt az interaktivitás jellemzi, a közönség is mindig szerephez jut. Így volt ez most is, amikor közösen ismételte át és végül énekelte a közönség az együttessel Petőfi Sándor: Füstbement terv című versét. Volt irodalmi kvíz is, ahol a költő nevét illetve a vers címét kellett kitalálni.
Az együttes tagjai 2010-ben nyerték el a „Kultúra ifjú nagykövetei” címet, és ennek szellemében azt vallják, hogy a versnek mindenütt helye van. Az együttes tagjait, Popovics Györgyöt (ének) és Németh Ferencet (gitár) is a versszeretet hozta össze még 2005-ben egyetemi tanulmányaik idején. Kezdetben csak a kollégiumuk klubhelyiségében játszották el a megzenésített verseket, majd a sikereken felbuzdulva más kollégiumokban és iskolákban is felléptek. A koncertek kedvező fogadtatása arra ösztönözte őket, hogy tehetségkutatókra, versenyekre jelentkezzenek, melyeken további sikereket arattak. A Kávészünet elnevezést akkor találták ki, amikor a Csillag Születik tehetségkutatóra jelentkeztek. A televíziós szereplés hatására az ország számos pontjára hívták őket, felléptek klubokban, éttermekben, iskolákban.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából egyhetes koncertturnéra indult az együttes, melynek keretében nemcsak magyarországi, hanem kárpátaljai városokban is föllépnek. Az első állomás volt Kistelek, a további napokon Veszprém, Ungvár, Beregszász, Nagyszőlős, Munkács és Mindszent versszerető közönsége hallgathatja meg fülbemászó dalaikat.
A Kávészünet tagjai hisznek abban, hogy a versekkel semmi máshoz nem hasonlítható érzelmi és gondolkodásbeli hatást lehet kiváltani. Azt szeretnék, ha ezt az élményt azok a fiatalok is megtapasztalnák, akik idegenkednek a verstanulástól. Ennek érdekében egy országos kísérletbe, játékba fogtak a Trendhagyó irodalomórák iskolás közönségének részvételével. Azt vallják, és a diákokkal ezt szeretnék bizonyítani, hogy sokkal eredményesebb a verstanulás megzenésített vers esetében, mint zene nélkül. A vállalkozó szellemű diákok hozzáférést kapnak az együttes második albumához, a megzenésített verset hallgatva és a szöveget olvasva memorizálhatják a műveket, majd felelnek belőle. A kapott érdemjegyek átlagát a korábban hagyományos módon tanult versek felmondásáért kapott jegyek átlagával egyetemben elküldjük az együttes menedzserének.
A megzenésített verseket letölthetik azok is, akik a „Kávészünet Klub” tagjai. Számukra az eddig megjelent két album (Kávészünet és Tiszta szívvel) dalai mellett a hamarosan megjelenő harmadik album számai is elérhetők lesznek. Ez a megzenésített Weöres Sándor vers is az új album egyik dala:
http://www.youtube.com/v/L9POM_c5wS0
Úgy gondolom, hogy mindenki szereti a téli ünnepeket, legfőképp a Mikulást és a Karácsonyt. Örömmel telve készülődni az ünnepi lakomához, akár egy közös sütés, főzés vagy vásárlás… Ha a szüleidet vagy rokonodat elkíséred egy nagy bevásárlásra, hogy megvegyék a karácsonyfa alá kerülő ajándékokat és az ünnepi asztalra kerülő fogásokhoz való ételeket, felmerülhet benned, a gondolat, hogy mennyi olyan ember él a világban, akik nem élhetik meg ezeket, a pillanatokat, úgy ahogy ők szeretnék. A legtöbb családban a pénz, ami gondot jelent, és ez sajnos már mindennapi dolognak számít. Minden csak a pénz körül forog, mennyibe kerülnek azok az ajándékok, amiket rég kiszemeltünk és majd meg szeretnénk venni, mennyi pénzt kell arra elköltenünk, hogy meg legyen, amit karácsonykor eszünk, és még sok más, amihez csak a pénz szükséges. De ha egy pillanatra megállnánk és elgondolkoznánk azon, hogy milyen értékrendje kell, hogy legyen az embernek, minden más lenne.
A pénz boldogít? Lehet, hogy megadja azokat a dolgokat, amikre szükségünk van, de egyben sok embernek csak fájdalmas nyomot hagy a szívében. Nem a pénz, nem a sok drága ajándéknak kell szebbé tenni az ünnepet, hanem annak hogy mind együtt vagyunk és szeretjük egymást, mert a szeretet mindennél erősebb. Ha ezt átgondoljuk, talán máshogy tekintenénk a boldogsághoz szükséges dolgokra. Hisz ha már megvannak azok a dolgok, amire szükségünk van, akkor miért akarjuk még más felesleges tárgyra pazarolni a pénzt?
Miért nem gondolunk a szegényekre, a hátrányos helyzetű családokra, akiknek nincsenek meg a szükséges dolgok? Egy szegény kisgyerek számára mekkora örömet tud okozni egy játék kisautó, egy játék baba vagy egy kis plüssmaci.
A szülőknek is nagy örömet tud okozni, ha vidámnak látják gyermeküket, és ebben tudnánk segíteni egy kis támogatással. Minden ember egyenlő jogú, attól függetlenül, hogy milyen családi környezetbe születik. Adjunk esélyt a rászorulóknak, tanuljunk meg adni, nem csak kapni! A mi iskolánk az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola már évek óta segíti a rászoruló családok életét. Néhány osztály közösen bevállalt egy-két családot és segítségükre adományt gyűjtöttünk. Ha van olyan játékunk-könyvünk vagy ruhánk, amit már nem használunk, de még megvan az értéke, akkor ezekkel, a dolgokkal segíthetnénk másokon. A mi osztályunk három családot választott ki, ahol többnyire egy idős szülő neveli az unokáit. Használt, de még szép ruhákkal, tisztálkodó szerekkel, plüssállatokkal és a tanuláshoz szükséges eszközökkel leptük meg őket. Ezeket, az ajándékokat az osztályfőnökünk elküldte a családoknak, és remélem, hogy nagyon örültek a nekik szánt kis meglepetésnek.
Az emberek többségének csak az ünnepekben jut eszükbe az, hogy hogyan lehetne segíteni a rászorulókat. Ne csak ilyenkor, hanem mindig gondoljunk arra, hogy vannak olyan emberek is, akiknek nagy szükségük van egy kis támogatásra!
Mihályi Martina
9.a
December 18-án a téli szünet kezdése előtt volt egy karácsonyi vetélkedő a diákok számára. Délelőtt az iskola összes dolgozója és diákja közösen átment a rendezvényházba, ahol a karácsonyi műsort lehetett megtekinteni. A műsort a Balástyáról érkező általános iskolások kezdték egy kis színdarabbal. Jenei Norbert hitoktató rendezésével sikerült hangulatosan előadniuk Jézus születését. A Betlehemezés után a 9.A osztály néhány ügyes tanulója dolgozott fel pár karácsonyi novellát és verset. A műsor után mindenki visszament az iskolába és folytatódhatott a tanítás. Bár az órák már karácsonyi hangulatban teltek el: karácsonyi filmeket néztünk, zenét hallgattunk és beszélgettünk. Délután 15:00 órakor kezdődött a karácsonyi vetélkedő. Minden osztályból egy 5-6 fős csapatnak kellett indulnia.
A résztvevőknek többféle feladatot kellett végrehajtaniuk:
• Papírlánc fűzés
• Téli tájkép kirakás papírból
• Agyag kancsó becsomagolás
• Gyümölcssaláta készítés
• Angyalkának beöltözés
A versenyt három zsűri felügyelte és pontozta, akik a vetélkedő után összeültek és eldöntötték melyik csapat milyen helyezést ért el.
Az első három helyezet utalványt nyert a Kisteleki Házépítők Áruházába. Akik nem értek el helyezést, azoknak a kimaradt gyümölcsökből lehetett haza vinni.
I.helyezett 12.B
II.helyezett 10.A
III.helyezett 12.A; 9.A
Délutánonként vetélkedőket szerveztünk az általános iskolások illetve a középiskolás tanulóink számára, ahol jó hangulatban, leleményességet és ügyességet, némi szakmai jártasságot igénylő feladatokban mérték össze tudásukat a tanulók. Az egyes vetélkedőkön az alábbi eredmények születtek:
A gimnáziumi nyílt naphoz hasonlóan a Rózsaliget Kollégiumban is szerveztünk a 8. osztályosok számára egy olyan délutánt és estét, amely által az ide látogatók betekintést nyerhettek a kollégium életébe. Erre az eseményre több diák érkezett Baksról, de jöttek Zsombóról, Szentkirályról, Szatymazról, Csólyospálosról és Ópusztaszerről is. Az érkező vendégeket fogadta és segítette Csontos Imréné tanárnő és Varga Andrea pedagógiai asszisztensünk, valamint a bentlakó felsőbb-éves kollégistáink egy része.
Az érkezés és „beköltözés” után a jövevények dekorálhatták, otthonosabbá tehették a szobáikat. A megnyitó után a sárga és piros rózsák csapata versenyzett egymással - sportos programokban, főzési és terítési versenyben mérhették össze tudásukat. Ezt követően ízelítőt kaphattak az itt zajló szakkörök munkájából. A közös vacsora után egy színvonalas táncbemutatónak lehettünk részesei a Kisteleki PRO ART táncosainak közreműködésével. A délutáni és esti programok értékelését, jutalmazását követte a karaoke party, amit mindannyian nagy élvezettel igyekeztek kipróbálni. Kuriózumnak számított az „itt alvás”. Kisdiákjaink az este folyamán sokáig beszélgettek, értékelték az átélt programokat és élményeket.
Másnap reggel a Diákönkormányzat tagjai városnéző sétára invitálták a kis kollégistákat, majd látogatást tettek az Ifjúsági Házba, ahol cso-csozhattak, biliárdozhattak, illetve átmentek az Expresszó bowling termébe.
Bízunk abban, hogy a leendő kollégisták kellemes és maradandó élményeket szereztek az itt tartózkodás ideje alatt, és a jövő tanévtől otthonra lelnek majd kollégiumunkban.
Borsik Erzsébet
mb. intézményvezető
Egy 32,3 kW-os napelem kiserőmű gondoskodik arról, hogy a megújuló energia használatával csökkenjen az épület káros anyag kibocsátása illetve a visszatáplált áram segítségével az épület fenntartásának költségei is jelentősen csökkenjenek majd.
A fejlesztés eredményeinek köszönhetően az üvegházhatású gázok kibocsátása éves szinten mintegy 74 tonnával, az energiára költött összeg éves szinten bruttó 3 millió forinttal fog csökkenni.
További információ: +36 (62) 259-228Ezen is túl vagyunk! Szerintem mindannyiunk várta azt, hogy középiskolás lehessen és elkezdődjön a nagybetűs élet. A mi életünkben ez az idő most következett el. Az új tanév kezdése előtt, hogy megtudjuk kik lesznek jövendőbeli osztálytársaink, néhány tanárunk és a DÖK-ös diákok szerveztek nekünk két napos gólyatábort.
Péntek reggel 8: 00 órakor gyülekeztünk, ahol mindenki izgatottan jelent meg. Mikor mindenki megérkezett egy kis autóbusszal elindultunk Ópusztaszerre. A szállásunk az ópusztaszeri Plébánián volt biztosítva. Odaérve berendezkedtünk szobáinkba, majd elkezdődtek a beszélgetős játékok. Egész délelőtt játékosan ismerkedtünk megjegyezve a másik nevét. Ebédelni elsétáltunk egy étterembe ahol meleg étel várt bennünket. Ebéd után a társaság többségével elmentünk a szegedi csúszdaparkba, ami mindenkinek nagyon tetszett. Délután 6 óra körül a sok csúszdázástól kimerülve, de jó kedvvel mentünk vissza a szállásra. Estefelé miközben a DÖK-ösök azon fáradoztak, hogy grillezett vacsoránk legyen, addig mi egy közeli kis erdőben számháborúztunk. A játékot a fiúk nyerték, de lesz majd visszavágó a következő kirándulásunkon! A játék és a vacsora után elmentünk egy esti túrára, ahol a DÖK-ös diákok kis ijesztgetésekkel rémítettek minket. A túrát jó kedvű beszélgetésekkel kísértük végig.
Reggel konyhai eszközök csörömpölésével ébresztettek minket, majd mikor valamennyire összeszedtük magunkat megreggeliztünk. A reggeli kis „pihenő” után elsétáltunk az ópusztaszeri Csillagösvénybe.
Csapatokra bontva vágtunk neki a nagy labirintusoknak. Az első labirintusból kicsit könnyebb volt kijutni, de a másik, amelyiknél kérdések is voltak és sokkal nagyobb volt mint az első, nehezebben és sokára jutottunk ki. A kicsit fárasztó labirintusok után tartottunk egy kis pihenőt és akinek kedve volt még számháborúzhatott. Miközben a többiek játszottak addig a társaság másik fele beszélgetve töltötte el az időt. A szállásra visszaérve elkezdtük csomagolni haza. Visszagondolva az elmúlt két együtt töltött napra fenomenális élményekkel mentünk haza.
Ez a két nap nagyszerűen telt és elég volt arra, hogy egy kicsit megismerjük a másik személyiségét. Így az iskolát úgy kezdtük, mintha már évek óta ismernénk egymást.
Köszönjük kísérő tanárainknak és DÖK-ös diákoknak, hogy megszervezték nekünk ezt a remek tábort!
Mihályi Martina 9.A32. Balaton-átúszás 2014.07.19-én.
Az elején kezdeném a történetet. Egy magyar órán kezdődött,
amikor erről olvastam egy szövegértési feladatban. Ez adta azt az ötletet, hogy
elmenjek és átússzam a Balatont. Hazamentem és közöltem anyáékkal, hogy „én idén
át fogom úszni a Balatont”. Elkezdtem péntekenként edzeni. Kezdetben 1, majd 3
km-t úsztam. Először az 5 km-t május 3-án, szombaton úsztam le. Igazából majdnem
ugyanannyi idő alatt, mint amikor átúsztam júliusban a Balatont. Itt jobb idővel
úsztam, 2,5 óra alatt. Ezután nem volt sok időm gyakorolni, de még mindig
megpróbáltam legalább egy-kettő km-t leúszni.
Kétszer is elhalasztották az úszást és végül 19-én tartották
meg. Hajnali 3 kor, amikor elindultunk már éreztem a gyomromban a feszültséget.
Tanácsolták, hogy úszás előtt 3 órával együnk.
Igazából minden bajom volt már,
így nem nagyon voltam éhes, de azért ettem valamit. 7 órára odaértünk és
bementünk. Kifizettem a nevezési díjat és lassan bementem. Persze a szüleim
kísértek végig, amíg oda nem értem a rajzhoz. 8 óra 20 körül volt a rajt.
Megállás nélkül úsztam 1,5 km-ig, utána 3 km-ig, de ott úgy éreztem, hogy ki
kell ülnöm egy 5 percre. Kiültem egy kísérőhajóra, ahol szőlőcukrot ettem és
vizet ittam. Utána mentem és folytattam az úszást a végéig. Amikor leraktam a
lábam egyszerűen kiment alólam, annyira gyenge lettem. Kimentem a vízből,
összeszedtem az ajándékokat és mentem anyáékhoz. Megláttam apát, a vízben már
anya is várt. Amikor odaértem hozzájuk a parton vártak, mindketten nagyon
büszkék voltak rám. Az első az volt, hogy felhívtam a bátyámat, Czang Zoltánt és
elmondtam, hogy kiértem és átúsztam a
Balatont. Nagyon büszke volt rám. Egyszer
csak elkezdtem sírni. Kijött rajtam a feszültség. Utána beszéltem még a másik
két nővéremmel is. Ők is meg voltak hatódva. Igazából ennyi a történetem. Ezzel
a teljesítményemmel ösztönöztem anyukámat is. Úgy döntött, lehet jövőre ő is
megpróbálja. Én biztos, hogy 2015. 07. 04-én ismét át fogom úszni. Gondolkodtam
azon is, hogy triatlonozni kellene, mivel a biciklizés és a futás is közel áll
hozzám. Szerintem érdemes magunkat kipróbálni egyes dolgokban, főleg azokban,
amelyekben ügyesek vagyunk. Nekem ez nagyon nagy élmény volt és alig várom a
következő évet, hogy megint átúszhassam. Köszönöm a figyelmet.
Balogh Boglárka
Kedves esti tagozatos hallgatók!
A tanévnyitó szeptember 4-én csütörtökön 14.30-kor lesz,utána tanórák következnek az órarend függvényében.
A 2013/2014-es tanévben is születettek dicséretek a 12. évfolyam érettségi vizsgáján.
A 12/A osztályból tantárgyi dicséretet kapott Jeremiás Kamilla magyar nyelv és irodalomból, Kocsis Árpád emberismeret és etika tantárgyból. Szóbeli dicséretben részesült Jeremiás Kamilla történelemből, Kocsis Árpád angol nyelvből és történelemből, Nedeczki Csaba történelemből, Gilicze Péter angol nyelvből, Mészáros Boglárka biológiából, Zsolnai Tamás angol nyelvből. Bárkányi Bence dicséretben részesült testnevelésből gyakorlatáért.
A 12/B. osztályból tantárgyi dicséretet kapott Kecskeméti Dzsenifer angol nyelvből. Gulyás Brigitta, Kecskeméti Dzsenifer, Nagy Brigitta, Nagy Kata gazdasági ismeretekből. Szóbeli feleletéért Gulyás Brigitta magyar nyelv és irodalomból, Nagy Brigitta angol nyelvből, magyar nyelv és irodalomból, Nagy Zoltán magyar nyelv és irodalomból, Nagy Kata angol nyelvből, Pálinkó Endre informatika, valamint magyar nyelv és irodalom tantárgyakból kapott dicséretet.
Gratulálunk az elért eredményekhez!
A kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskolában szinte minden évben vannak diákok, akik tanáraink segítségével sikeres nyelvvizsgákat tesznek le. Iskolánk tanárai évek óta vállalják a kihívást, és tanítási órákon, szakkörök, előkészítők keretében nyelvvizsgákra készítik fel diákjainkat, akik az idén is sikert arattak. Iskolánkban diákjaink legalább heti 4 angol órán vesznek részt, így jelentős segítséget kapnak a felkészüléshez, ami a szülőknek is anyagilag sokszor jelentős segítség - tudtuk meg Nemes-Nagy Adrienn angol szakos tanártól.
Az idei tanévben 3 végzős tanulónk is vállalata a megmérettetést, és az érettségi mellett elkezdte a nyelvvizsgára való felkészülést is.
A 12.B. osztály 3 tanulója Kecskeméti Dzsenifer, Nagy Kata, Pálinkó Endre a tanév elejétől szisztematikusan elkezdték a nyelvvizsgára való felkészülést.
Az eredményekről a szóbeli érettségi napján értesültek. A 3 tanulóból ketten, Kecskeméti Dzsenifer, Nagy Kata komplex nyelvvizsgát tudhatnak magukénak, amely eredmény reményeink szerint a felvételi pontokba is beleszámítanak majd és sikeresen bejutnak a Szegedi Tudományegyetem Mérnöki Karára.
Ezúton gratulálunk a diákoknak sikeres vizsgákhoz, és felkészítő tanáruknak, Nemes-Nagy Adrienn angol szakos tanárnak.
Nemes-Nagy Adrienn
angol szakos tanár
2014. április 25-én az Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakközépiskola két tanulója, Sándor Fanni és Bárkányi Bence részt vett a FIDELITAS (a Fidesz ifjúsági tagozata) és a Terror Háza Múzeum által szervezett Rendszerváltozás című történelem verseny szóbeli döntőjén.
A verseny kiírására 2014. március elején került sor: hazai középiskolák tizenkettedikes diákjai vehettek részt a vetélkedőben, amelynek témája az 1989/1990-es rendszerváltozás politikai, gazdasági története volt.
A verseny három fordulóból állt: először egy internetes felületen kellett 30 perc alatt 22 történelmi kérdésre válaszolni. A legjobb 40 versenyző került a második fordulóba. Nekik pályamunkát kellett írni (tudományos igényességgel, pl.: lábjegyzetelés stb.) az alábbi témákban:
- az egyházak szerepe a rendszerváltozásban
- a határon túli magyarság és a rendszerváltozás
- a gazdaság válsága
- pártok újjászerveződése: 1945-1947+1989-1990
- az Antall-kormány mérlege
A negyven pályamunkából a legjobb tizenkettőt megíró diák került a harmadik fordulóba, azaz a szóbeli döntőbe. Itt egy prezentáció formájában kellett megvédeniük a gyerekeknek a dolgozataikat méghozzá úgy, hogy 9 percben fejthették ki az általuk választott témát. Ezután a háromtagú zsűri tett fel (nem éppen könnyű) kérdéseket a versenyzőknek. A vetélkedő koordinátora Kaltenecker Dávid, a Fidelitas Humán Kabinetjének vezetője volt.
A zsűri tagjai:
- Böröcz László, a FIDELITAS elnökhelyettese
- Vági Attila történész
- Baranyi Tamás Péter, a Terror Háza Múzeum történésze
A döntőben Bárkányi Bence az ötödik helyen végzett, ő egyébként a pártok újjászerveződéséről írt igen színvonalas dolgozatot. Sándor Fanni hetedik lett, ő pedig a rendszerváltás gazdasági körülményeit dolgozta fel. Mindketten családi belépőt nyertek a Terror Háza Múzeumba, illetve értékes könyvcsomaggal lettek gazdagabbak.
A szóbeli döntőre a híres Fasori Evangélikus Gimnázium dísztermében került sor. Ebben a gimnáziumban végezte tanulmányait többek között Wigner Jenő Nobel-díjas fizikus, Neumann János világhírű matematikus és Faludy György Kossuth-díjas költő, műfordító.
Jeremiás Csaba
felkészítő tanár
A tavaszi szünet előtti utolsó délutánt közösen, a Húsvéti ünnep hangulatában töltötték a kisteleki középiskolások. Hagyományteremtő céllal gyűltek össze a tanítási órák után, hogy Antal Imre plébános Úr a Húsvéti ünnepkörhöz, Jézus feltámadásához és annak a mai életünkhöz
kapcsolódó elgondolkodtató, felemelő és magasztos gondolatainak meghallgatása után érdeklődési körük szerint töltsék el a délutánt. Lehetőség volt a hagyományos tojásfestés kipróbálására, különböző egyéb technikák (hímzés, „szalvéta”, varrás, stb.) bevetésével a tojások díszítésére és egyéb húsvéti dísztárgyak készítésére. Akik szívesebben töltötték a délutánjukat sportolással, játékkal, ők métázhattak, kosárlabdázhattak, tollasozhattak illetve indulhattak a házi Húsvéti focikupán. A cél az volt, hogy egy kicsit ráhangolódjunk az előttünk álló ünnepre, kötetlenül együtt lehessenek a tanárok és diákok és természetesen, hogy jó hangulatban teljen el a délután, új élményekkel feltöltődve kezdhesse el mindenki jól megérdemelt tavaszi szünetét.
Tóth Gabriella
Galériánkban az iskolai közösségi szolgálat alkalmából készült képeket láthatják.
Tisztelt Szülő!
Kedves Tanuló!
A következő tanévre vonatkozó tankönyvrendelést szíveskedjen a tanuló osztályának megfelelően kiválasztani és kitölteni. (csatolt állomány)
A kinyomtatott és aláírással ellátott tankönyvrendelő lapot legkésőbb 2014. április 15-ig (tavaszi szünet előtti utolsó tanítási napon) szíveskedjen visszajuttatni az iskolába és leadni az osztályfőnöknek vagy e-mailen a titkar@afg.hu címre megküldeni.
Tankönyvrendeléssel kapcsolatos kérdését a titkar@afg.hu címre küldheti meg.
Köszönettel: Vargáné Majoros Erika
9.A | 10.A | 10.B | 11.A | 11.B |
Weblapunkon már megtekinthetőek a tegnapi bálon készült képek. A videók feltöltése folyamatban van, várhatóan szombat 15 óra után a teljes műsor megtekinthető lesz, míg az egyes részletzek, mint műsor, táncok, szalagtűzés külön-külön is elérhető lesz a s
zombati nap folyamán, a feltöltés folyamatos. Szokás szerint a videók FULLHD minőségben rögzítettük, újdonság, hogy ez évben a hangot külön a hangosítástól kaptuk, így a videókban a hang sokkal tisztább, mentes a sportcsarnok zajaitól.
Feltöltött videók: |
Sítábor 2014. január 04-09. Gerlitzen
Kis csapatunk 2014. január 4-én hajnalban indult útnak Ausztria felé a gerlitzeni csúcsok meghódításának céljából. A kissé viszontagságosra sikerült autóbuszos utazás után 7 óra körül megérkeztünk a szálláshelyünkre, ahol nagyon barátságos fogadtatásban volt részünk. A szobák elfoglalása után elfogyasztottuk a finom vacsorát, majd kimerülve az utazástól korán álomba zuhantunk. Másnap reggel izgatottan készülődtünk az első felcsatolásra, annál is inkább mert zuhogott az eső. Így kétségeink támadtak a síelés lehetősége felől. Szakadó esőben közelítettük meg a sípályát és várakozással telve ültünk fel a felvonóra.
Legnagyobb örömünkre, ahogy egyre feljebb emelkedtünk a hegyen úgy változott az eső először havas esőre, majd hóra. Fenn a hegyen már havas sípályák fogadtak bennünket. Bár az idő egész nap borongós volt és néha esett is hol egy kis eső, hol egy kis hó jót síeltünk. A kezdők is belekóstolhattak a tanulás rögös folyamatába. Küzdöttek a lejtővel, önmagukkal, én meg velük. Következő naptól egyre feljebb jutottunk a hegyen,
3. nap már a piros pályán araszoltunk lefelé.
Az időjárásra nem lehetett panaszunk. Négy napon keresztül napsütésben, mínusz 1-2 fokos időben síelhettünk. Fáradalmainkat a kellemes hangulatú büffékben pihenhettük ki némi étel és ital és persze útitársaink társaságában. Úgy gondolom január 10-én hajnalban mindenki felejthetetlen élményekkel tért haza. Örök emlék marad a gyönyörű táj, a friss levegő, a siklás a lejtőn és a kellemes esti beszélgetések finom borok és sörök mellett.
Kistelek, 2014. január 20.
Lazányi Etelka
testnevelő
Sítábor 2014. Gerlitzen
Már régóta szerettem volna kipróbálni a síelést és most alkalom adódott rá. Már az is egy élmény volt, hogy külföldre utazhattunk. Egy hosszú és fárasztó buszos utazás után nagyon otthonos szállás fogadott bennünket. Másnap tudtuk elkezdeni az alapokat kisebb-nagyobb sikerekkel, de mindennap egy újabb szintre léptünk. A második és harmadik alkalommal már kezdett nehéz lenni, de oktatóinknak hála, sikerült túljutnunk a nehézségeken. Bár nem volt könnyű a sífelszerelésben eljutni a felvonóig, de amint beszálltunk felfelé haladva a gyönyörű kilátás kárpótolt minket. Lenyűgöző volt a táj, bármerre néztünk a havas Alpokat láttuk és fantasztikus élmény volt keresztül haladni a felhőkön. Büszkén elmondhatjuk, hogy tanáraink segítségével az egyik piros pályát is sikerrel teljesítettük. Síelés közben megálltunk pihenni és harapni pár falatot. Nagyon finomak az ottani ételek és az emberek is barátságosak. .Az utolsó napon már önállóan is gyakorolhattunk, majd délután elindultunk hazafelé. Nagyon jó volt a társaság, a hangulat és nagyon jól éreztük magunkat. Ha lehetőségem engedi jövőre is szeretnék elmenni.
Kistelek, 2014. január 21.
Tóth Ivett
10.A osztály
2013. november 11-14.
Német nyelvi vetélkedő | Angol nyelvi vetélkedő | Gazdálkodj okosan vetélkedő | VIII. Árpád Informatika Verseny |
I. helyezett | II. helyezett | III.helyezett |
Sánta Martin Forgó Judit Lantos Réka |
Csáki Cintia Jeremiás Kamilla Bársony Diána |
Kovács Enikő Susánszki Benjamin Tóth Ivett Tóth Kamilla |
7-8. osztályosok | ||
I. helyezett | II. helyezett | III.helyezett |
Papp Szilveszter |
Buják Margaréta |
Nikolényi Nóra |
9-10. osztályosok | ||
I. helyezett | II. helyezett | III.helyezett |
Simon Gellért |
Bárkányi Angelika |
Csendes Boglárka |
11-12. osztályosok | ||
I. helyezett | II. helyezett | III.helyezett |
Guba Zsófia |
Muhel Kata |
Tóth Nikolett |
I. helyezett | II. helyezett | III.helyezett |
VIII. Árpád Fejedelem Informatika Verseny |
Helyezés | Versenyző neve | Rejtvény | Internetes keresés | Rejtett | Eredmény |
1. | Nagy Dávid |